Předsíň: Jak ji zrekonstruovat?

Předsíň: Jak ji zrekonstruovat?

Je to první obytný prostor, který vás vítá doma po návratu z práce či cest, stejně tak je to pro návštěvu první seznámení s vaším příbytkem. I předsíň si tak žádá dostatečnou péči. Může totiž být vkusně zařízená i praktická zároveň, s dostatkem úložných prostor. Jak na to?

1. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Rekonstrukce a zařizování předsíně

Předsíň je často takovou popelkou mezi všemi místnostmi. Většina lidí, kteří se zařizují, myslí především na kuchyň či koupelnu. Vstupní prostory paradoxně přicházejí na řadu často až jako poslední. Předsíň je ale přece prostorem, který vás do příbytku uvádí jako první!

Jistě také nechcete, aby návštěva přicházela do změti bot, bund, kabátů, klíčů, tašek, případně i sportovních potřeb. Ano, nezdá se to, ale předsíň toho musí, případně by měla, hodně pojmout, uložit či schovat. Přitom prostoru se často nedostává, zvláště v předsíni v paneláku je to místem dosti na štíru. Tím víc musíte při zařizování či přímo rekonstrukci rozmýšlet – jak ji vybavit co možná nejefektivněji podle toho, co dispozice dovolí. Současně by pak měla být předsíň dostatečně „reprezentativní“.

Přečtěte si také

Jak zařídit malý byt

2 minuty čtení

Důležitý je počet osob

Při zařizování určitě zohledněte počet členů domácnosti. Každý má několik párů bot a pak je rozdíl, když to vynásobíte třemi, nebo pěti. A při tom buďte prozíraví – nestačí mít místo jen na letní či jarní boty, protože minimálně dvakrát či třikrát tolik místa zaberou boty zimní. Dobré je také myslet na případné potřeby návštěv. Přece jen si musí někam odložit svrchníky.

Podlaha v předsíni

Vezmeme to pěkně od podlahy. Však ta prochází den co den zatěžkávací zkouškou – zvláště pak na podzim a v zimě. Ani při maximální pečlivosti není šance, že na venkovní rohožce odstraníte z bot veškeré nečistoty. Je tedy jasné, že to chce podlahu odolnou, která se velmi snadno udržuje. Není od věci popřemýšlet nad tmavými odstíny, na kterých není vidět každé smítko a šmouha.

Raději vůbec neuvažujte o koberci – jeho údržba bude náročná a nejspíše stejně nedocílíte toho, aby byl i po nějakém čase používání v takové kondici jako na začátku. Raději dejte přednost dlažbě třeba s protiskluzovou úpravou. Výhodné jsou i dlaždice větších rozměrů. Důvod je prostý – každá spára je potenciálním místem pro ulpění nečistot.

Odolné jsou také podlahy vinylové. Dobře se udržují a pěkně imitují vzhled dřeva. U obyčejného linolea či plovoucí podlahy hrozí snadnější poničení.

Předsíň a nábytek aneb Úložných prostor není nikdy dost

Základem je minimálně botník a věšák. Pokud vám to ale dispozice dovolí, určitě v předsíni oceníte i sedací lavici (případně přenosnou stoličku, která nezabírá místo, když není potřeba), vestavnou skříň na sezonní či roznošené věci a polici na klíče a jiné drobnosti. Nábytek volte v jednoduchém designu, případně ho můžete sladit s dalším nábytkem v bytě.

Pokud vám to finance dovolí, nechte si předsíňovou sestavu vyrobit na míru. Nabízené plochy tak využijete maximálně efektivně – využijete třeba i opomíjené místo pod stropem. A ostatně nejenom v předsíni. Přečtěte si náš další článek „Máte málo místa? Využijte stropní prostory“

Osvětlení do předsíně

Nezapomínejte ani na osvětlení. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají v předsíni okno, není lepší varianty než přirozené světlo – vaše předsíň nebude nikdy působit jako tmavá kobka. Na druhou stranu máte o jednu stěnu méně, kam můžete dát tolik potřebné skříně.

Každopádně osvětlení jako takové nemusí být příliš intenzivní, příjemnější bude lehce tlumené. Místo lustru pak volte spíše stropní svítidlo. U větších místností doplňte jedno centrální svítidlo i nějakým menším.

Vyhněte se dále tmavým barvám na stěnách. Vhodným doplňkem, který místnost vždy rozzáří, je pak zrcadlo.

Jak vybrat osvětlení nejen do předsíně? Dočtete se v článku Jak vybírat osvětlení do domácnosti.

Další články v rubrice

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

Vodní relax na zahradě? Ve hře je i vířivka, koupací sud či jezírko

Vodní relax na zahradě? Ve hře je i vířivka, koupací sud či jezírko

Neláká vás klasický plastový bazén, případně se vám na zahradu prostě nehodí, ať už kvůli designu či velikosti? Nezoufejte. Relaxaci ve vodě na vlastní zahradě si můžete užívat i v jiné podobě. Nabízí se třeba koupací jezírko či koupací sud, případně vířivka – napevno zabudovaná či mobilní.

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Pokud máte malý byt, resp. málo úložného prostoru, čas od času nejspíše vyvstane otázka „kam to všechno dát?“ Nic naplat, je na čase uplatnit svou kreativitu. A třeba se vám budou hodit naše tipy, které by vás mohly inspirovat, jak využít prostor těsně pod stropem.

Top