Výběr kvalitních oken je jednou z důležitých součástí stavby či rekonstrukce vašeho bydlení. Neuspěchejte ho, aby vás později nepřekvapily třeba pokroucené okenní rámy či průvan. V současnosti můžete vybírat okna mnoha různých parametrů, vždy ovšem záleží na tom, kam budou okna zasazena a co od nich očekáváte.
Nejdůležitějším hlediskem při výběru oken z pohledu tepelně izolačních vlastností je součinitel prostupu tepla Uw. Obecně platí, že čím nižší je jeho hodnota, tím kvalitnější je okno. Norma stanovuje mezní hodnotu Uw = 1,8 W/m2K, doporučená hodnota činí Uw = 1,2 W/m2K.

Plastová okna – levná a bezúdržbová

Co se týká materiálů, každá varianta má svá pro a proti. Lidé často volí plastová okna, neboť jsou levná a prakticky bezúdržbová. Vyrábějí se z PVC, používá se i recyklovaný plast. Tím se ale nenechte odradit, v některých parametrech totiž recyklát dokonce překonává vlastnosti čistého plastu.

Pro plastová okna hovoří výborné tepelně izolační vlastnosti a vynikající schopnost zvukové izolace. V jejich rámu bývá standardně ocelová výztuha, díky níž jsou co do pevnosti srovnatelná s dřevěnými okny. Okna bývají vybavena tzv. mikroventilací, díky které zcela netěsní ani zavřené okenní křídlo a v místnosti dochází alespoň k minimální výměně vzduchu (ale pozor, nijak to nenahrazuje klasické hygienické větrání). Plastová okna mívají také zimní a letní ventilaci.

Francouzská okna
Místo klasických oken se lidé stále častěji přiklánějí k tzv. francouzským oknům, která mají parapet zpravidla na úrovni podlahy. Mohou být v neotevíratelném i otevíratelném provedení, pak je samozřejmě potřeba je doplnit na vnější straně zábradlím.

Francouzská okna nejenže umožňují lepší výhled ven a lepší osvětlení místnosti denním světlem, ale díky nim je v místnosti rychleji vyvětráno, protože horní částí proudí vzduch ven a spodní částí vniká do místnosti čerstvý vzduch.

Sázku na francouzská okna je ovšem třeba promyslet třeba i z pohledu vytápění – nejde totiž pod ně umístit klasický radiátor. Místo něj se často používají konvektory, případně zhuštěné podlahové vytápění přímo pod oknem. Tepelný únik u francouzských oken je větší než u těch klasických, je proto o poznání důležitější dbát na jejich tepelně izolační vlastnosti a kvalitní rám.

Dřevěná okna – čím tvrdší dřevo, tím kvalitnější

Do některých budov se ale plastová okna nehodí a nepomáhá ani to, když jsou polepeny dřevěným dekorem. To se týká například kulturních památek nebo domů spadajících do památkových rezervací. Pak přicházejí na řadu dřevěná okna, která jsou dostupná v mnoha barevných odstínech, takže je možné vybrat takový, který koresponduje s fasádou.

Moderní dřevěná okna, tzv. eurookna, jsou vyrobena z několika vrstev dřevěných lepených profilů, což zabraňuje kroucení dřeva. Díky tvarové stálosti a stabilitě mohou být okna opatřena i kvalitním kováním. Co se týká životnosti a kvality, rozhoduje zvolený druh dřeva. Platí, že čím tvrdší je použité dřevo, tím vyšší je kvalita oken. Ale vedle ní je vyšší i cena. Nejkvalitnější a nejdražší je dubové dřevo.

Na výrobu oken se v současnosti často používá exotická dřevina meranti z Indonésie, která texturou připomíná kresbu dubu. Je to polotvrdé dřevo, které je oproti dubovému cenově dostupnější.

Dřevo je nutné udržovat

Tepelně izolační vlastnosti eurooken jsou srovnatelné s plastovými okny. Dřevěná okna se nicméně nehodí do prostředí se zvýšenou vlhkostí. Určitou nevýhodou ve srovnání s plastovými okny je také nutnost údržby – pokud použijete kvalitní elastické a silnovrstvé barvy s UV ochranou, stačí opatřit okna novým nátěrem jednou za pět let. Nátěr byste přitom měli obnovovat jednou za dva roky. Na druhou stranu máte alespoň možnost opravit během nátěru mechanická poškození oken.

Jak plastová, tak i dřevěná eurookna jsou v současnosti standardně vybavena izolačním trojsklem a tzv. „teplým“ distančním rámečkem, který snižuje riziko kondenzace vlhkosti na sklech v interiéru. Distanční rámeček vymezuje mezi jednotlivými skleněnými tabulemi dutinu, jež bývá naplněna ještě nějakým plynem, nejčastěji argonem.

Potí se vám okna? Větrejte!

Máte kvalitní okna, a přesto se s poklesem venkovní teploty rosí? Musíte lépe větrat! Během chladných měsíců se snažíme „šetřit teplo“ a nechávat okna zavřená. To ale nepomáhá – výměnou vnitřního vlhkého vzduchu za sušší venkovní naopak náklady na vytápění šetříte, protože voda obsažená ve vzduchu pohlcuje mnoho tepla.

Nespoléhejte ani na mikroventilaci u plastových oken či na fakt, že dřevo jako přírodní materiál „dýchá“. Třikrát až čtyřikrát denně zhruba na pět minut vyvětrejte tak, aby vznikl průvan. Riziko rosení oken se sníží, když je v pokojích stálá teplota kolem 21 stupňů Celsia a relativní vlhkost 40 až 50 procent.

Moderní nízkoenergetické a pasivní domy v tomto ohledu spoléhají na rekuperační jednotky, které zajišťují optimální výměnu vzduchu v místnosti a současně snižují na minimum tepelné ztráty způsobené větráním.

Pět důležitých kroků při výběru oken

1. Prověřte si dodavatele.
Nechte si předložit všechny dokumenty a zkontrolujte v nich uvedené vlastnosti výrobků.

2. Chybí certifikáty?
Buďte na pozoru, jestliže vám dodavatel nebude schopen či ochoten předložit odpovídající certifikáty a informace o výrobci.

3. Obraťte se na výrobce.
Nejlepší bývá obrátit se přímo na výrobce nebo autorizovaného prodejce, který je schopný doložit původ výroby oken.

4. Vodítkem je cena.
Ověřte si kvalitu a původ profilů – podezřele levné profily nebudou příliš kvalitní.

5. Proklepněte si i další služby.
Výběr kvalitních oken je jedna věc, ale potřebujete mít jistotu, že kvalitní budou ostatní související služby, především pak samotná montáž oken.

Sdílet článek