Po rekonstrukci domu zpravidla přijde na řadu zahrada. Její budování má také svá pravidla. Co dodržet a jak postupovat, abyste se v ní dobře cítili a mohli relaxovat, byla do jisté míry reprezentativní a současně třeba nabídla i prostor pro pěstování vlastního ovoce či zeleniny? Přinášíme pár užitečných tipů.
Koupili jste domek se zahrádkou, pustili jste se do rekonstrukce – jak to tak bývá, na řadu přišel jako první dům. Nyní čeká proměna i zahradu a vy se ocitáte na křižovatce.

Můžete se vydat dvěma směry – buď navážete na práci předchozích majitelů (pokud je to možné) a jejich „myšlenky“ vám poslouží jako dobrý základ. Druhou možností je vše „zplanýrovat“ a připravit si tak čistý „nepopsaný list“. Začněte budovat svou zahradu zcela od začátku. Vše záleží na vašich preferencích, vkusu a představách o vaší budoucí zahradě, a také samozřejmě na vašich finančních možnostech.

Kácení stromů: Ano, či ne?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, odborníci doporučují ponechat alespoň ty původní prvky, které jsou cenné, ať už z hlediska druhu, tak třeba kvůli dlouhověkosti či třeba funkčnosti. Vzrostlý strom poskytne tolik příjemný stín – takový, který pod pergolou či slunečníkem, kde je často tepleji a ještě více dusno, určitě nenajdete.

Ne každý si dokáže funkci stromu na zahradě ihned uvědomit a hned počítá s novou výsadbou, ovšem než mladé stromy zastoupí ty vzrostlé, bude to nějaký ten pátek trvat. Rozumné je přizvat zahradního architekta. Řešením může být zakomponování původních dřevin do nového návrhu s tím, že jakmile nové dostatečně zesílí, ty původní mohou být pokáceny. Záleží na konkrétní zahradě, majiteli a šikovnosti zahradního architekta.

Nepěkné, staré a nemocné dřeviny, patří odstranit bez okolků. Kompromisem je pak úprava a ošetření starších dřevino odborníkem. Ten je odborným řezem omladí.

Taková zahrada je doslova balzámem na duši.

O roku 2014 došlo ke zjednodušení postupu při kácení. Obecně nyní platí, že dřeviny s obvodem do 80 cm a ovocné stromy na zahradě můžete kácet bez povolení. Vždy si však zjistěte, jak jsou vaše pozemky vedeny v katastru nemovitostí. Důležité také je, aby dům nebo zahrada stály v “zastavěném území”.

Pokud potřebujete povolení ke kácení, vězte, že žádost se podává na obecní nebo městský úřad.

Krok za krokem

Postupujte logicky a systematicky, sestavte si nejlépe plán, podle kterého pojedete. Jestli budete rozmístění plánovat sami, odborníci doporučují nakreslit si přesný plánek zahrady. Nejprve byste tedy měli vyhodnotit, které prvky a rostliny ponecháte, které zrušíte

Další etapou je samotný terén, resp. jeho modelace a zahradní stavby jako jsou schody, plot, cesty, opěrné zídky, altány, pergoly, terasy, jezírka a bazény. Často je jejich výstavba spojena náročnějším zásahem, také třeba s mohutnější technikou. Vyplatí se na to tedy myslet včas. Později by hrozilo, že si na pracně budované zahradě leccos poničíte.

Rozvody

Pokud chcete, aby zahrada dostála požadavkům moderní doby a nabídla dostatečný komfort, plánujte nejprve inženýrské sítě – kde se vám bude hodit osvětlení, kde na budoucí terase třeba zásuvky.

Naplánovat byste měli z hlediska rozvodů i osvětlení zahrady. Odborníci doporučují nakreslit si přesný plánek zahrady. Nejprve rozmístit stěžejní prvky a následně přidávat menší komponenty.

„Pokud máte tu možnost, pamatujte na osvětlení zahrady ještě před její realizací. Je snazší vykopat rýhy pro elektrické rozvody, dokud ještě prostor není osázený,“ upozorňuje zahradní architektka Dana Marklíková.

„Vždy záleží na dispozicích konkrétního prostoru. Obecně platí, že čím větší mezery mezi svítidly, tím tlumenější a intimnější bude celkový dojem. Naopak, umístíte-li je blíže k sobě, cesty osvětlíte silněji a přehledněji. Více rovnoměrně rozmístěných svítidel znamená plynulost, zatímco solitéry zvyšují dramatičnost. To se ale hodí spíše pro osvětlení jednoho zajímavého prvku, ale už ne tolik pro osvětlení chodníku, který má kontinuitu,“ vysvětluje Zuzana Zicháčková, poradce v oblasti osvětlení z obchodu Esvetlo.

Plánujete i letní kuchyni? Pak bude nutné přivézt i vodu. Pamatujte i na zabudovanou nádrž na zachytávání dešťové vody. Ta přijde vhod kvůli zalévání užitkové zahrady. A pokud ji neplánujete, vězte, že nachytanou vodu přesto zužitkujete – i letničky a truhlíky potřebují zálivku, a přece nebudete plýtvat vodou pitnou. Navíc na retenční nádrž můžete získat dotaci.

Šetřete jen na správných místech

Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci. Tak by se dal parafrázovat výběr materiálů na zahradu. Venkovní zařízení je opravdu velmi namáhané – musí čelit deštivému jaru, horkým létům, větrnému podzimu i mrazivým zimám. A k tomu všemu UV záření. Zbytečně se proto neuchylujte k tou nejlevnějšímu, mohlo by se stát, že za rok budete kupovat nové – pokroucený plat moc parády neudělá.

Kovové prvky by proto měly být z nerezu, mědi či mosazi, některé slitiny hliníku jsou také velmi trvanlivé. Co se týká dřeva, hodí se odolné druhy. K nim patří třeba sibiřský modřín či tropická dřeva. Z kamenných materiálů dlouho vydrží třeba žula, čedič či rula.

Sdílet článek