Nečekejte žádné domy na ostrově. Označení ostrovní nesou proto, že jsou energeticky zcela soběstačné. Tímto směrem se ostatně bude nejspíše ubírat moderní stavebnictví.
Stavebnictví kráčí energeticky úsporným směrem. Stojí za tím mimo jiné nová směrnice EU, která pro rodinné domy vejde v platnost od ledna roku 2020. Nově tak dostanou stavební povolení již jen přibližně o pětinu energeticky úspornější novostavby, než jaké se staví doposud. Další vývoj pak žene dopředu proekologicky smýšlející společnost a také pokrokoví architekti, stavebníci i budoucí majitelé. Začíná se tak čím dál více hovořit o soběstačných ostrovních domech a první již u nás vznikají.

Co je to ostrovní dům?

Hlavní myšlenkou konceptu je nezávislost a odpovědný přístup k přírodě. V praxi jde o ekologické řešení v tom nejmodernějším pojetí. Tedy prostřednictvím chytrých řešení a technologií. Ty pomáhají s efektivním hospodařením s energiemi, vstupy i odpady. Dům tak dokáže fungovat zcela autonomně, bez napojení na jakoukoliv dodavatelskou síť.

„Jedná se o relativně mladý koncept – energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý dům, do nějž se voda přivádí ze studny, dále recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Jednoduše a stručně se jedná o bydlení celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech,“ říká Ing. Jakub Raček, Ph.D., z Vysokého učení technického v Brně.

Elektřinu dodávají soběstačným budovám nejčastěji fotovoltaické elektrárny, případně tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Co se týče fotovoltaických panelů, ty jsou samozřejmě závislé na sezoně a počasí. Ostrovní systém pro rodinný dům, tzv. smart home system, pak pomáhá s rozvržením a optimalizací používání spotřebičů náročnějších na energii. Dokáže například dle potřeby ztlumit světla či hudbu, stáhnout okenní rolety nebo na dálku zapnout topení pomocí mobilního telefonu.

Ostrovní domy v Česku

Za posledních několik let tak v Česku vyrostla asi stovka domů, které se snaží fungovat ať už částečně, nebo úplně autonomně. Některé z nich mají své stálé obyvatelé, jiné jsou se záměrem šíření této ekologické myšlenky pronajímány.

Aktuálním projektem je například několik desítek ostrovních domů společnosti Wirtuuu u Stříbrné Skalice. Dalším zajímavým projektem je pak Český ostrovní dům, jenž využívá řídicí mechanismus Independence System. Ten optimalizuje využití elektrické energie a sám rozmýšlí, kterou spotřebu upřednostnit nebo odložit.

„Lidé se nechtějí moc omezovat. Máme-li zajistit soudobou úroveň komfortu bydlení v soběstačném nebo i napojeném domě snažícím se o maximalizaci své nezávislosti, vyžaduje to poměrně sofistikovaný způsob koordinace jednotlivých technologií,“ komentuje fungování systému Pavel Podruh, zakladatel projektu Český ostrovní dům.

Pro zajímavost

O popularizaci segmentu se již několik let snaží soutěž Český soběstačný dům. Vítězným návrhem se v letošním roce stal projekt Jiřího Petrželky z Fakulty stavební na ČVUT v Praze. „Jeho“ dům si během roku akumuluje sluneční energii, ze které dokáže být soběstačný po 265 dní. Zároveň projekt počítá s využíváním dešťové vody. Celá stavba včetně všech technologií by měla být realizovatelná za čtyři miliony korun.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení. Aplikaci najdete v AppStore a Google Play, ke stažení zdarma.

Sdílet článek