Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Pokud máte malý byt, resp. málo úložného prostoru, čas od času nejspíše vyvstane otázka „kam to všechno dát?“ Nic naplat, je na čase uplatnit svou kreativitu. A třeba se vám budou hodit naše tipy, které by vás mohly inspirovat, jak využít prostor těsně pod stropem.

15. 7. 2019

Jak zařídit malý byt? Plýtvání centimetry není na místě. Musíte maximálně efektivně využít prostor, kterým váš byt či garsonka disponuje. Nemůžete si jen tak bez rozmyslu koupit stůl, skříň či pohovku. Všechno musí sedět na milimetry. Malý byt prostě vyžaduje důmyslná řešení. Může to být třeba využití úložného prostoru pod stropem. I toto je však nutné předem dobře promyslet.

Přečtěte si také

„Místo u stropu je dobré využít hned v několika případech. Prvním z nich je právě malý prostor, kdy jste nuceni z nedostatku úložných prostor v užitné výšce přidat i úložné prostory u stropu,“ uvádí Petra Průdková ze studia Tulipdesign.

Úložný prostor pod stropem

Pokud stojíte před rozhodnutím, zda vybudovat úložný prostor pod stropem, zvažte několik faktorů, aby vás řešení nijak neomezovalo a dobře sloužilo. Například žádná část by neměla zasahovat do prostoru, tak aby vás jakkoliv omezovala v pohybu.

„Místo ve vrchních částech je často problematicky využitelné. Z pohledu funkčního pak pro svou omezenou dostupnost. Z pohledu estetického proto, že pokud jsou vrchní vrstvy jako úložné, bývají obvykle velmi hmotné a plošně uzavřené,“ míní Pavel Šindelář z Punto Design.

Malý byt a úložné prostory pod stropem? Volte raději světlé tóny

Než dáte skříňky do velkých výšek či instalujete skříňky pod šikmý strop, přemýšlejte, jak bude celá kompozice vypadat a působit, abyste si opticky byt ještě nezmenšili. „Doporučuji skřínky nebo police maximálně odlehčit. U otevřených polic, které využijete jako knihovnu, lze použít dlouhé tenké materiály – ideálně plech, vždy v malých hloubkách do 38 centimetrů. I masivní konstrukci lze rozbít, alespoň nepravidelným rozložením menších dvířek,“ radí Pavel Šindelář.

„Důležitým prvkem v odlehčení plošně uzavřených skříněk je barevné nebo tónové odsazení od hlavní plochy zbylé kompozice. Volba neutrálních, světlejších tónů v horních plochách sníží pocit dopadu hmoty shora na člověka,“ doplňuje Pavel Šindelář.

Tip

V potaz vezměte i stavební materiály – důležité je, aby jejich nosnost byla dostatečná pro připevnění takových úložných systémů.

Praktické úložné prostory

Do velkých výšek se hodí dát věci, které nejsou tak frekventované a nepotřebujete je denně, případně věci dekorační. „Proto sem doporučuji ukládat například náhradní peřiny, deky a povlečení – objemné, relativně lehké, které lze do dané skříňky v zásadě zamuchlat a lehce je vytáhnout,“ vysvětluje Pavel Šindelář.

„Nemusí však jít pouze o malý prostor, kdy můžete svůj byt zpestřit zařízením umístěným pod stropem. Další případ je ten, kdy chcete dekorativně vyřešit prostor, popřípadě odpoutat pozornost od něčeho nevyhovujícího,“ dodává Petra Průdková.

Ke stropu tak můžete umístit otevřené police s knihami, police pro pěkné úložné boxy, případně zavěsit květiny tzv. kokedamy. Obdobně jako speciální květiny ke stropu můžete dát nad varný ostrůvek v kuchyni i závěsný systém na pánve a rendlíky.

Tip Rádce na finance

Chcete dovybavit svůj malý byt? Třeba nábytkem na míru, díky kterému využijete i místo pod stropem? Ideálním řešením je Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Další články v rubrice

Jak postavit dům podle feng shui

Jak postavit dům podle feng shui

Pokud se chystáte pustit do stavby domu, máte skvělou příležitost využít všechen potenciál, který vám nový start nabízí. Rodinný dům podle zásad feng shui vám pomůže vytvořit harmonický domov a vnést do života úspěch a prosperitu.

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Relax ve vlastní vířivce nebo třeba domácí saunování, které nejen uvolní mysl a tělo, ale také posílí imunitu v zimních měsících. To vše může nabídnout domácí wellness. Kdo by nechtěl využívat takového komfortu, že?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Vlastní dům je pro mnohé splněným snem. Pokud již máte pozemek a hotový projekt, zbývá najít dobrou stavební firmu. Tento bod však může být kupodivu tím nejtěžším… Jak najít hned napoprvé tu pravou, která vám postaví dům přesně podle vašich představ?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Top