Kdo by se netěšil na nejteplejší roční období, kdy navíc začne sklízet plody své práce? Aby byly letní měsíce na zahradě opravdu radostí, nesmíme zapomenout se na ně zavčas připravit.
Pokud si chcete zahradu opravdu co nejvíce užívat, je dobré na ni myslet vždy s předstihem a nezapomínat na pravidelnou údržbu. A protože se rychlým tempem blíží sezóna opalování, grilování a večerního posedávání, připomeňme si pár základních rad k tomu, co na zahradě stihnout před létem.

Pro potěšení oka i těla

Zastavte se na chvíli a pohlédněte na svůj pozemek se vzpomínkou na loňský rok. Co chybělo a co naopak přebývalo? Začněte u pergoly, altánu, zahradního domku a venkovního nábytku. Opravte poškozené části, promažte čepy, a především obnovte ochranný nátěr dříve, než udeří vedra. Místa, která jsou vybledlá, nejdříve obruste a očistěte. Následně použijte stejný druh barvy jako minule. Na olejové a impregnační nátěry nemůžete jít s těmi vodou ředitelnými, na syntetiku patří rovněž syntetika. Nově pořízené dřevěné doplňky ošetřete některou z široké nabídky lazur. Dodržujte dostatečnou dobu schnutí mezi jednotlivými vrstvami. A samozřejmě jestli vás bude letos více, dokupte lehátka či slunečníky. Vyplatí se již nyní připravit i večerní osvětlení a ochranu proti obtížnému hmyzu.

Pravidelně sekejte trávník, zaštipujte bylinky i odkvetlé trvalky a veškeré rostliny přihnojte. Ty vyšší vyvažte k podpěrám. Můžete rovněž dovysadit letničky. Zkontrolujte zavlažovací systémy a hadice a po horkých dnech na večer zalévejte. Opečovávejte truhlíky. V létě potřebují více vody, a rostliny v nich vysazené potřebují před květu a během něj i doplňující výživu.

Pozornost si zaslouží bazén. Důkladně jej vyčistěte od prachu a nánosů, a pokud je to zapotřebí, obnovte před napuštěním nátěr a izolaci. Zkontrolujte filtr s čerpadlem, zakrývací plachtu, případně i systém ohřevu a připravte si novou desinfekci.

K létu venku patří grilování. Očistěte přenosné grily, vymeťte komín u venkovního krbu. Ošetřete rošty a zkompletujte grilovací náčiní. Máte ještě dostatečnou zásobu dřevěného uhlí a pomocníků na podpal? Nevyplatí se vám, než pozvete přátele s dětmi na první letošní zahradní slavnost, pořídit papírové nádobí?

Záhony k užitku

Zasadili jste zeleninu a s obavami sledovali, jak se na rozkvetlých stromech odrazí jarní mrazíky? Přichází čas, který ukáže, co na zahradě nejlépe roste. Vše pravidelně zalévejte, ale pozor – nestříkejte vodu na listy, nýbrž ke kořenům. Nepolevujte ve vytrhávání plevele, slehlou půdu prokypřete a veškerou zeleninu protrhávejte a jednoťte.

Jako první sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, loňský pór, kadeřávek a rané zelí. Následuje rebarbora, po ní pak koření a bylinky. Ty sušíme na tmavém, dobře větraném a suchém místě. Můžeme stále pokračovat s výsevem další zeleniny jak na záhon, tak do truhlíků nebo květináčů. Díky tomu si můžeme dopřávat porci vitamínů z vlastní sklizně, i když nejsme majiteli zahrady, nýbrž pouze balkonu nebo terasy.

Zejména po teplém jaru můžeme již v červnu sklízet první ovoce. Na stůl se tak dostanou třešně, jahody, maliny nebo rybíz. Pod rostliny jahodníků nastýláme piliny, trávu nebo slámu, abychom je ochránili před kontaktem s vlhkou půdou a předešli tak plísňovým chorobám. Z ostatních stromů opadává na přelomu jara a léta velké množství nedozrálých plodů, které bychom neměli na zemi nechávat.

Ovocné i okrasné stromy a zeleninové záhony pravidelně kontrolujte, zda se na nich nezabydleli škůdci nebo nevzniká plíseň a choroby. V takovém případě ihned použijte ochranný postřik.

Zdroj ilustračních obrázků: pinterest.com

Nejste ještě majitelem své vysněné zahrady? Nezoufejte. Obraťte se na nejbližšího finančního poradce a nechte si připravit finanční plán. Určitě přijdete na to, jak už příští léta trávit ve svém.

Sdílet článek