Jaro na zahradě aneb Jak ji připravit na sezonu

Jaro na zahradě aneb Jak ji připravit na sezonu

Na jaře mají zahrádkáři opravdu napilno. Má-li být zahrada postupně v plném květu a oplývat ovocnými plody i zeleninou, práci se už pěstitel nevyhne. Na pomoc přizvěte hrábky, motyku či vertikutátor.

18. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Péče o zahradu si žádá svoje. Prací, které je potřeba v dubnu udělat, je již dost. V čase, kdy se těšíte pohledem na rozkvetlé tulipány, narcisky a hyacinty, byste v první řadě neměli zapomenout na vysévání zeleniny a letniček. Čeká vás také první sekání trávníku, od věci není ani provzdušnit ho za pomoci vertikutátoru. Ostříhejte okrasné dřeviny, na ošetření čekají i ovocné stromky a keře.

Okrasná zahrada – nezapomeňte na trávník

Na okrasné zahradě začněte trávníkem. Pokud plánujete jeho založení, připravte půdu – dodejte jí živiny použitím speciálního hnojiva na trávník. Zvolte vhodné travní osivo. 

Pokud již máte zahradu zatravněnou, i tento trávník po zimě vyžaduje vaši pozornost. Základem je odstranit mechové porosty, které jsou známkou překyselení půdy kvůli špatnému hospodaření s živinami, vodou a vzduchem. Je tedy potřeba přistoupit k provzdušnění trávníku.

Můžete použít speciální hrábky, případně vidle, kdy celou plochu jednoduše řečeno propícháte. Z trávníku vyhrabejte mech a po několika týdnech proceduru zopakujte. Velkým pomocníkem vám bude vertikutátor, který je specialistou právě na provzdušnění trávníku. 

Vertikutace patří mezi základní činnosti při údržbě trávníku. Zajistí rychlejší průsak vody a živin, přívod světla a lepší cirkulaci vzduchu. Přirozenou formou podpoří kořenový systém traviny, což působí preventivně proti vzniku houbových chorob. Vertikutátor je také skvělým pomocníkem, pokud se chystáte na nový osev na ploše pokryté neudržovaným trávníkem.

Trávník poprvé posekejte hodně nízko, jeho výška by měla být okolo 4 až 5 centimetrů. Zakročte proti plevelu – jak v záhoncích, tak v pěšinkách. Stále také máte čas na výsev letniček. Okrasné rostliny na zahradě i trvalky čekají na přihnojení a řádnou zálivku. Plochu okolo nich doplňte novou mulčovací kůrou.

Vysadit můžete nové okrasné stromy. Péči potřebují i růže – přihnojte je a také seřízněte na tři až pět oček. Čím slabší je výhonek, tím více jej zkraťte.

Doma vypěstováno

V květnu pak můžete přímo na záhon vysadit salátové okurky a nakládačky. Pro pozdní sklizeň můžete zasít i různé druhy listových salátů, mrkev, brokolici, kedlubny, květák a červenou řepu. Pro zimní pěstování vysejte růžičkovou a hlávkovou kapustu, pórek či zelí. Pokud jste tak ještě neučinili, sestříhněte víceleté bylinky na zahradě.  

Ovocné stromy a keře si také zaslouží pozornost, a to kvůli možným přezimujícím škůdcům. Použít byste měli speciální jarní postřik na ovocné stromy. Pokud budete prostříhávat, ideální je pohárkovitý tvar, který zajistí dostatek světla. Půdu okolo ovocných keřů chraňte před plevelem a prokypřete ji.

Konec zimního spánku

Pokud jste nechali v chladné místnosti přezimovat pokojové a balkonové rostliny, začněte je „vracet k životu“. Odstraňte odumřelé části, a rostliny seřízněte. Poté zkontrolujte, zda se nestaly obětí škůdců. Pokud ano, co nejrychleji zasáhněte.

Rostliny také přesaďte. Květináče, které máte již z předešlých let, důkladně vyčistěte, ovšem vyvarujte se chemických prostředků. První měsíc po přesazení nehnojte ani nepřelévejte. Substrát má být pouze mírně vlhký. Zálivku pak postupně zvyšujte, ale až v okamžiku, kdy víte, že se rostlinka dobře ujala a pokračuje v růstu.

S vynesením ven vyčkejte na delší deštivé období – mladé listy jsou citlivé na světlo. Je nejvyšší čas také na osázení venkovních truhlíků.

Tip Rádce na finance

Toužíte po domě se zahradou? Nové bydlení můžete financovat prostřednictvím Hypoúvěru od Modré pyramidy. A díky jeho pohotovostní formě máte až rok na to, najít si vysněné bydlení.

Další články v rubrice

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Top