Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

6. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nejen ve veřejné zeleni, ale i na soukromých zahradách se nyní můžeme čím dál častěji setkávat s návratem k zakládání bylinných trávníků a květinových luk. Mají totiž hned několik předností – jednak estetickou hodnotu, ale nejeden majitel rozlehlé zahrady také jistě ocení omezení počtu sečí. Během vegetačního období postačí 2 až 3 seče.

Luční kvítí na zahradě je také preventivním opatřením proti suchu posledních let. Vyšší rostliny celkově lépe zadržují vodu a zlepšují tak mikroklimatické podmínky na pozemku. Omezit sekání tak doporučují i ochránci přírody. „Trávník, který se seče na krátko a často, sucho zhoršuje. Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty dopadají na mnohých místech přímo na půdu, kterou vysušují,“ popisuje Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody.

Další výhodu oceníte, pokud patříte mezi ekologicky smýšlející jedince. Loukou totiž podpoříte diverzitu, a to nejen rostlinných, ale i živočišných druhů. Naopak nevýhodou může být nutnost odklízet posečenou trávu a možný vyšší výskyt alergenních pylů.

Jak založit louku

Pouze nesečení porostu – klasického zahradního trávníku – nestačí. Odborník na městskou zeleň a zahradník Ondřej Fous má názor jasný. „Nesečením nevznikne květnatá louka, to je omyl. Patří do světa pohádek žádné ušlechtilé stabilní druhy atraktivní pro hmyz a motýly se samy neobjeví,“ konstatuje Fous.

Krásně květnatou louku tedy musíte založit. Vhodné je to na místech blízko plotů a pod stromy, samozřejmě ne tam, kde se velmi často pohybujete.

 

Výrobci osiva mají nyní v nabídce kromě běžných směsí travních osiv i směsi semen pro květnatou louku. Můžete si pořídit směsi dle podmínek, které na vašem pozemku máte – stín, sucho či vlhko, dále i dle skladby rostlin.

Směs vysejte na ideálně na podzim na dobře připravenou půdu – měla by být zrytá, uhrabaná a bez zbytků předchozích rostlin. Při jarním výsevu některá semena vyklíčí až následující rok, protože si musí projít obdobím chladu.

Jak sekat louku

Louka se seče zpravidla dvakrát až třikrát do roka. Na vůbec první sečení je ideální lištová sekačka, abyste nevytrhali málo zakořeněné rostliny. Kvůli živočichům, kterým vaše louka poskytuje potravu či útočiště, nesekejte celou louku najednou. Posečenou biomasu odstraňte, případně ji můžete usušit na seno – pokud máte upotřebení.

Další články v rubrice

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Vodní relax na zahradě? Ve hře je i vířivka, koupací sud či jezírko

Vodní relax na zahradě? Ve hře je i vířivka, koupací sud či jezírko

Neláká vás klasický plastový bazén, případně se vám na zahradu prostě nehodí, ať už kvůli designu či velikosti? Nezoufejte. Relaxaci ve vodě na vlastní zahradě si můžete užívat i v jiné podobě. Nabízí se třeba koupací jezírko či koupací sud, případně vířivka – napevno zabudovaná či mobilní.

Předsíň: Jak ji zrekonstruovat?

Předsíň: Jak ji zrekonstruovat?

Je to první obytný prostor, který vás vítá doma po návratu z práce či cest, stejně tak je to pro návštěvu první seznámení s vaším příbytkem. I předsíň si tak žádá dostatečnou péči. Může totiž být vkusně zařízená i praktická zároveň, s dostatkem úložných prostor. Jak na to?

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Máte málo místa? Využijte stropní prostory

Pokud máte malý byt, resp. málo úložného prostoru, čas od času nejspíše vyvstane otázka „kam to všechno dát?“ Nic naplat, je na čase uplatnit svou kreativitu. A třeba se vám budou hodit naše tipy, které by vás mohly inspirovat, jak využít prostor těsně pod stropem.

Top