Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

6. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nejen ve veřejné zeleni, ale i na soukromých zahradách se nyní můžeme čím dál častěji setkávat s návratem k zakládání bylinných trávníků a květinových luk. Mají totiž hned několik předností – jednak estetickou hodnotu, ale nejeden majitel rozlehlé zahrady také jistě ocení omezení počtu sečí. Během vegetačního období postačí 2 až 3 seče.

Luční kvítí na zahradě je také preventivním opatřením proti suchu posledních let. Vyšší rostliny celkově lépe zadržují vodu a zlepšují tak mikroklimatické podmínky na pozemku. Omezit sekání tak doporučují i ochránci přírody. „Trávník, který se seče na krátko a často, sucho zhoršuje. Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty dopadají na mnohých místech přímo na půdu, kterou vysušují,“ popisuje Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody.

Další výhodu oceníte, pokud patříte mezi ekologicky smýšlející jedince. Loukou totiž podpoříte diverzitu, a to nejen rostlinných, ale i živočišných druhů. Naopak nevýhodou může být nutnost odklízet posečenou trávu a možný vyšší výskyt alergenních pylů.

Jak založit louku

Pouze nesečení porostu – klasického zahradního trávníku – nestačí. Odborník na městskou zeleň a zahradník Ondřej Fous má názor jasný. „Nesečením nevznikne květnatá louka, to je omyl. Patří do světa pohádek žádné ušlechtilé stabilní druhy atraktivní pro hmyz a motýly se samy neobjeví,“ konstatuje Fous.

Krásně květnatou louku tedy musíte založit. Vhodné je to na místech blízko plotů a pod stromy, samozřejmě ne tam, kde se velmi často pohybujete.

 

Výrobci osiva mají nyní v nabídce kromě běžných směsí travních osiv i směsi semen pro květnatou louku. Můžete si pořídit směsi dle podmínek, které na vašem pozemku máte – stín, sucho či vlhko, dále i dle skladby rostlin.

Směs vysejte na ideálně na podzim na dobře připravenou půdu – měla by být zrytá, uhrabaná a bez zbytků předchozích rostlin. Při jarním výsevu některá semena vyklíčí až následující rok, protože si musí projít obdobím chladu.

Jak sekat louku

Louka se seče zpravidla dvakrát až třikrát do roka. Na vůbec první sečení je ideální lištová sekačka, abyste nevytrhali málo zakořeněné rostliny. Kvůli živočichům, kterým vaše louka poskytuje potravu či útočiště, nesekejte celou louku najednou. Posečenou biomasu odstraňte, případně ji můžete usušit na seno – pokud máte upotřebení.

Další články v rubrice

Rekonstrukce toalety: Jak ušetřit peníze i námahu spojenou s úklidem?

Rekonstrukce toalety: Jak ušetřit peníze i námahu spojenou s úklidem?

Při budování nového interiéru či rekonstrukci je právě toaleta často tím nejposlednějším, co přijde na řadu. Mnohdy ani to ne, přitom je to škoda. Mohli byste ušetřit peníze a později třeba i námahu spojenou s úklidem.

Rekonstrukce koupelny: Jak na to?

Rekonstrukce koupelny: Jak na to?

Představa nové koupelny je velmi lákavá, mezi myšlenkou a konečným výsledkem vás však čeká spousta dílčích kroků. Na pořadu dne budou velká rozhodnutí, bourání a přestavování.

Nabité technologiemi, a přitom šetrné k přírodě. Takové jsou ostrovní domy

Nabité technologiemi, a přitom šetrné k přírodě. Takové jsou ostrovní domy

Nečekejte žádné domy na ostrově. Označení ostrovní nesou proto, že jsou energeticky zcela soběstačné. Tímto směrem se ostatně bude nejspíše ubírat moderní stavebnictví.

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Inteligentní lednice, která monitoruje spotřebu potravin, rekuperační jednotka, která má „pod palcem“ přísun čerstvého vzduchu, či dokonce hlasem ovládaní asistenti – rozhraní na bázi umělé inteligence. V našich domovech se čím dál častěji obklopujeme moderními technologiemi. Co všechno ještě dokážou? 

Top