Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

6. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nejen ve veřejné zeleni, ale i na soukromých zahradách se nyní můžeme čím dál častěji setkávat s návratem k zakládání bylinných trávníků a květinových luk. Mají totiž hned několik předností – jednak estetickou hodnotu, ale nejeden majitel rozlehlé zahrady také jistě ocení omezení počtu sečí. Během vegetačního období postačí 2 až 3 seče.

Luční kvítí na zahradě je také preventivním opatřením proti suchu posledních let. Vyšší rostliny celkově lépe zadržují vodu a zlepšují tak mikroklimatické podmínky na pozemku. Omezit sekání tak doporučují i ochránci přírody. „Trávník, který se seče na krátko a často, sucho zhoršuje. Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty dopadají na mnohých místech přímo na půdu, kterou vysušují,“ popisuje Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody.

Další výhodu oceníte, pokud patříte mezi ekologicky smýšlející jedince. Loukou totiž podpoříte diverzitu, a to nejen rostlinných, ale i živočišných druhů. Naopak nevýhodou může být nutnost odklízet posečenou trávu a možný vyšší výskyt alergenních pylů.

Jak založit louku

Pouze nesečení porostu – klasického zahradního trávníku – nestačí. Odborník na městskou zeleň a zahradník Ondřej Fous má názor jasný. „Nesečením nevznikne květnatá louka, to je omyl. Patří do světa pohádek žádné ušlechtilé stabilní druhy atraktivní pro hmyz a motýly se samy neobjeví,“ konstatuje Fous.

Krásně květnatou louku tedy musíte založit. Vhodné je to na místech blízko plotů a pod stromy, samozřejmě ne tam, kde se velmi často pohybujete.

 

Výrobci osiva mají nyní v nabídce kromě běžných směsí travních osiv i směsi semen pro květnatou louku. Můžete si pořídit směsi dle podmínek, které na vašem pozemku máte – stín, sucho či vlhko, dále i dle skladby rostlin.

Směs vysejte na ideálně na podzim na dobře připravenou půdu – měla by být zrytá, uhrabaná a bez zbytků předchozích rostlin. Při jarním výsevu některá semena vyklíčí až následující rok, protože si musí projít obdobím chladu.

Jak sekat louku

Louka se seče zpravidla dvakrát až třikrát do roka. Na vůbec první sečení je ideální lištová sekačka, abyste nevytrhali málo zakořeněné rostliny. Kvůli živočichům, kterým vaše louka poskytuje potravu či útočiště, nesekejte celou louku najednou. Posečenou biomasu odstraňte, případně ji můžete usušit na seno – pokud máte upotřebení.

Číst další článek

Další články v rubrice

Jak postavit dům podle feng shui

Jak postavit dům podle feng shui

Pokud se chystáte pustit do stavby domu, máte skvělou příležitost využít všechen potenciál, který vám nový start nabízí. Rodinný dům podle zásad feng shui vám pomůže vytvořit harmonický domov a vnést do života úspěch a prosperitu.

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Relax ve vlastní vířivce nebo třeba domácí saunování, které nejen uvolní mysl a tělo, ale také posílí imunitu v zimních měsících. To vše může nabídnout domácí wellness. Kdo by nechtěl využívat takového komfortu, že?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Vlastní dům je pro mnohé splněným snem. Pokud již máte pozemek a hotový projekt, zbývá najít dobrou stavební firmu. Tento bod však může být kupodivu tím nejtěžším… Jak najít hned napoprvé tu pravou, která vám postaví dům přesně podle vašich představ?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Top