Trpíte nedostatkem energie, nemáte chuť do práce, špatně spíte? Možná je ten pravý čas změnit kulisy – nově vymalovat.
Není žádným tajemstvím, že barvy nás významně ovlivňují. Když se s nimi naučíte alespoň v hrubých obrysech pracovat, budou vám pomáhat. Ať už jde o barvy na zeď, nábytek nebo dekorace do bytu. Klíčovou otázkou, kterou je třeba si před „redesignem“ svého domova či kanceláře zodpovědět, je, co od změny očekáváte?

Ložnice – váš kousek nebe

Každý z nás preferuje jiné barvy a jejich odstíny, obecně ale platí, že teplé barvy (červená, žlutá, hnědá nebo oranžová) aktivují a studené uklidňují. Proto jsou různé odstíny modré velmi oblíbené v ložnicích a nemusí se to týkat jen barvy stěn. Atmosféru v jakékoliv místnosti můžete samozřejmě proměnit také doplňky, kobercem nebo nábytkovým solitérem.

Mimochodem – experti doporučují modrou také do zasedaček, protože podporuje vůli lidí domluvit se. Což se hodí i v ložnici. Chybí-li vám klid na studium či duševní práci, zvažte zelenou v jakémkoliv odstínu.

Pozor na červenou

Pokud milujete červenou barvu, psycholog by vám nejspíš řekl, že jste psychicky silní, otevření a impulzivní. Měli byste ale vědět, že barva naší krve zrychluje tlukot srdce, zvyšuje krevní tlak a její působení může vést až k agresi. Proto je třeba s ní zacházet opatrně.

Červená barva zároveň také podporuje chuť k jídlu, a proto ji často najdete v interiérech restaurací. Chcete-li zhubnout, pozor na červené jídelny a talíře! Oranžová, která je napůl žlutou a napůl červenou, působí pozitivně proti depresím a nechutenství, dodává optimismus a bičuje k aktivitě, takže se hodí jak na pracoviště, tak do kuchyní.

Jak na dětský pokoj?

Přestože děti milují syté pastelové barvy, psychologové doporučují to s nimi příliš nepřehánět a volit spíše tlumené odstíny uklidňující modré nebo fialové, harmonizující zelené nebo laskavé růžové. A to proto, aby se děti cítily dobře, ale barvy je příliš nerušily při hře, práci nebo usínání.

Právě z toho posledního důvodu se raději vyhněte větší koncentraci žluté, zvlášť pokud je vaše dítě ještě menší. V případě, že dítě potřebuje trochu „probrat“, můžete mu vymalovat třeba jednu stěnu – tu, u níž pracuje – na červeno, ale u dětí neklidných se této barvě samozřejmě vyhněte.

 

Červená

Je nejvýraznější barvou spektra, barva krve a života. Červená auta bourají mnohem častěji než vozidla jakékoliv jiné barvy. Muži považují ženu oblečenou do červených šatů za mnohem atraktivnější.

Oranžová

Je kontrastní barvou k modré obloze, a proto se často používá, pokud jde o ochranné oděvy, výstražné signály a předměty. Je symbolem pokory a práce pro vyšší dobro.

Modrá

Odborníci na módu doporučují volit modré oblečení na pracovní pohovor či pro návštěvu úřadu, protože symbolizuje loajalitu a působí sebevědomě, stabilně a neagresivně.

Zelená

Barva přírody je spojením žlutého slunečního svitu a temnoty modrých vod. Kromě fotosyntézy a života na zemi představuje také barvu mystiky. Je nejpříjemnější barvou na pohled a může pomoci vylepšit zrak. Je také barvou svěžesti, rehabilitace a relaxace, a proto se hojně používá v nemocnicích či podobných zařízeních.

Žlutá

Životodárná barva, která podporuje duchovní činnost, vzbuzuje svěžest a zahání melancholii, podporuje nervový systém a trávení. Ovšem příliš mnoho žluté může vést k agresivitě a vzteku. Mezi své oblíbené barvy ji řadí jen menšina populace a ve fotbale i na pláži značí výstrahu.

Fialová

Je barvou spirituality, důstojnosti, kardinálů, pompy a císařů, ale i pokory, smutku a mašlí na smutečních věncích. Johann Wolfgang Goethe ji vnímal jako barvu strachu ze zániku světa… Inu, básník. My víme, že podporuje klid, soustředění se a uvolnění duševního napětí, pozitivně působí na hyperaktivní děti.

Růžová

Barva něhy, nevinnosti a lásky. Pomáhá rozvíjet spolupráci a kolektivní pospolitost. Tato barva pomáhá zjemňovat a harmonizovat negativní emoce, myšlenky a životní postoje. Mívají jí v oblibě citliví, vřelí a přátelští lidé.

 

 

Na vymalování a úpravu vašeho obydlí až do výše 700 000 korun můžete využít Rychloúvěr Modré pyramidy

Sdílet článek