Pokud k vašemu bytu či domu přiléhá terasa, máte na půl roku o jednu místnost navíc. Terasa může od jara do podzimu sloužit jako obývací pokoj, pracovna, nebo dokonce kuchyň. A to je moc příjemné. Jenže co s ní, když přichází zima? Jak zazimovat dřevěnou terasu nebo zahradu na terase? Poradíme vám, na co byste neměli zapomenout.

Nábytek a doplňky – pokud možno pod střechu

Bez nábytku to pochopitelně nejde. Jakmile ale začne pršet, všechny jeho čalouněné části, které by měly být odnímatelné (na to si dejte při koupi pozor), uskladněte uvnitř. Venku by zimu nepřežily. Nezapomeňte také na slunečníky, zástěny a markýzy. Důkladně je vysušte a pak složte a uskladněte. Pokud máte na terase venkovní kuchyni, odneste z ní všechno nádobí do domu a odpojte všechny spotřebiče.

Máte-li kovový nábytek s antikorozní úpravou, nemusíte ho nijak zvlášť zazimovávat. Stačí ho složit, přikrýt plachtou a máte vystaráno. Plastový nábytek sice zimu venku pod plachtou také vydrží, ale plast bude vlivem mrazu ztrácet pevnost a tím se zkrátí jeho životnost. Je tedy lépe uklidit ho dovnitř.

ošetření venkovního dřevěného nábytkuU dřevěného nábytku vás čeká víc práce. I když máte dřevo se speciální povrchovou úpravou, nemůže odolávat živlům donekonečna. Proto se dobře přesvědčte, že nestojí ve vodě a že se sníh a déšť ke dřevu nedostanou. Voda dřevo dříve nebo později poškodí nebo úplně zničí. Před zimou nábytek určitě omyjte a napusťte speciálním olejem, který dřevu pomůže udržet barvu a pružnost a zároveň odpuzuje vodu, čímž prodlouží jeho životnost.

Oleje na dřevěný zahradní nábytek existují na trhu v mnoha variantách – lněný, světlicový, sójový, slunečnicový, řepkový… Nejčastěji se používá olej teakový, což je směs ušlechtilých olejů. Sehnat ho můžete samostatně, nebo ve speciálních směsích, které jsou přizpůsobené potřebám a vlastnostem různých druhů dřeva. Při výběru byste kromě ceny, která se podle značky a samozřejmě velikosti balení pohybuje od pěti set do dvou tisíc korun, měli zohlednit i to, zda máte nábytek z evropského, nebo exotického dřeva, ale také zda jde o první úpravu, nebo už lavičku natíráte podesáté a potřebujete ji trochu oživit. Existují i speciální prostředky na odstranění šedého nádechu dřeva.

ošetřšní venkovního nábytkuUrčitě je dobré nechat si s výběrem poradit ve speciální prodejně nebo v hobby marketu, ale obecně platí, že nábytek z evropského dřeva byste nejdříve měli natřít biocidním přípravkem, který zabrání vzniku a množení plísní, hub a hmyzu. Pak teprve naneste olej podle druhu dřeva. Vybrat můžete olej transparentní, nebo v různých barevných odstínech.

Tropické dřevo je mnohem odolnější, takže nepotřebuje tolik péče. Biocidní impregnaci můžete vynechat, není potřebná, a pokud jde o ošetření olejem, nanáší se jen velmi slabá povrchová vrstva. Tropická dřeva totiž mají sama o sobě vysoký obsah olejů, takže tolik nevstřebávají jako třeba smrk nebo borovice. Proto nechte olej krátce zaschnout a pak povrch přetřete hadříkem, abyste odstranili zbytky, které by zanechaly skvrny.

Po ošetření je ideální uskladnit nábytek do přístřešku či do suchého sklepa. Nemáte-li tuhle možnost a nábytek musí zůstat na svém místě, pak ho alespoň postavte na vyvýšený podstavec – třeba ze zbytkových cihel nebo polystyrenu – a dobře přikryjte plachtou.

Rostliny pečlivě zazimujte

Bez rostlin není terasa nebo zimní zahrada to pravé. Jenže aby nám rostliny dělaly radost i napřesrok, musíme je pečlivě na zimu připravit. Záleží na tom, co vám terasu zkrášluje, jak je terasa orientovaná a jaké povětrnostní podmínky u vás většinou panují.

Každá rostlina snáší zimu jinak. Některé keře, túje, vřesy, traviny nebo stromky v květináčích vydrží venku. Jen potřebují trochu pomoct. Nejčastějším řešením je jejich květináče (kořeny) a okolí kmenu pokrýt tepelně izolujícím materiálem, jako je chvojí, juta (na místě, kde nezmokne, aby nehnila), bublinková fólie či pěnový polystyren, který je ideální i jako podstavec. Květináč tak nebude promrzat odspoda. Můžete ale pořídit i termoizolační květináče, které rostliny ochrání proti zimě i letnímu vedru.

Květinám, které venku nepřežijí, vyberte vhodné místo, kde přečkají zimu. Některé druhy mají rády tmu a chlad, jiné potřebují i přes zimu světlo a téměř pokojovou teplotu. Většinou je nemusíte krátit nebo stříhat, to zvládnete na jaře při přesazování.zimování rostlin v zimní zahraděNezapomeňte ovšem na zálivku, kterou pozvolna snižujte. A i přes zimu rostliny kontrolujte, jak se jim daří.

Mimochodem venku nenechávejte ani glazované květináče, protože vlivem mrazu glazura popraská a květináč můžete vyhodit. Plastové většinou zimu vydrží, stejně jako kameninové nebo keramické.

Podlaha je základ – pečujte o ni

Největším oříškem je asi zazimování podlahy terasy. Pokud je z dlaždic, betonu nebo cihel, moc řešit nemusíte. Terasu stačí zamést, vytřít, případně vystříkat nečistoty mírnějším proudem vody z tlakové trysky, a máte vystaráno.

Podobně snadná údržba vás čeká, když si pořídíte dřevoplastovou podlahu. Výhodou tohoto materiálu, který je směsí dřeva a plastu, je dlouhá životnost a malá náročnost údržby. Takovou podlahu stačí důkladně zamést, očistit (mýdlovou) vodou, případně tryskou, a je hotovo!

čištění dřevěné podlahy na teraseNejvíce práce s údržbou dá dřevěná podlaha, a to i v případě, že je terasa zastřešená. Dřevěnou podlahu na zimu prostě musíte připravit, jinak bude dřevo praskat, zanese se nečistotami a budou se v něm usazovat houby a mech. Je tedy třeba zbavit podlahu nečistot a důkladně ji umýt (ve směru vláken) kartáčem nebo opět tryskou. Nepoužívejte ale příliš velký tlak, ideálně do 80 barů, abyste dřevo nepoškodili. Jakmile podlaha vyschne, napusťte ji impregnačním olejem.

Starou a neudržovanou terasu před napuštěním olejem pečlivě očistěte, nejlépe speciálním čističem, který odstraní špínu i zárodky plísní. Koupíte ho, podobně jako terasové oleje, ve specializovaných prodejnách nebo v hobby marketu.

Nepoužívejte lak, protože ten časem popraská a do struktury dřeva se dostane voda, nečistoty a houby. Naproti tomu hluboce působící impregnační oleje (případně smíchané s voskem) dřevo ochrání před vodou a sněhem, ale i extrémním sluncem a pomohou mu zachovat si pružnost, barvu a kvalitu. Na rozdíl od laku neutvoří na povrchu film, který by bránil dřevu dýchat a zbavovat se tak přebytečné vlhkosti.

Záleží na druhu dřeva, z něhož máte terasu. Dnes je na trhu řada olejů přímo na terasy v transparentních i barevných odstínech a speciálně na určité druhy dřeva. Ať už máte podlahu terasy z teaku, modřínu, dubu nebo borovice, u specializovaných výrobců (jako je například Osmo, Scandiccare, Remmers či Junckers) nebo v hobby marketech najdete přesně to, co potřebujete k tomu, aby si vaše terasa zachovala svůj původní vzhled co n ejdéle. Vybírejte ale takové oleje, které zároveň poskytují i UV ochranu, aby dřevu déle vydržela jeho barva.

Jak na to?

nátěr podlahy olejemNátěr terasovým olejem se doporučuje provádět dvakrát ročně, ale vezměte v úvahu i to, na jakou světovou stranu je vaše terasa obrácená, je-li zastřešená (tedy jak moc na ni působí slunce), jak moc u vás prší nebo sněží a zda je dřevo terasy položené na zděném podkladu, nebo ne. To všechno má spolu s vlastnostmi dřeva jako takového vliv na kondici vaší terasy.

Ale nebojte se, není nutné o tom přemýšlet příliš. Jednoduše řečeno – když terasa změní barvu nebo když se do ní vsakuje voda, místo aby zůstávala olejem uzavřená na povrchu, potřebuje dřevo olejovou kůru.

Dejte si ale pozor na počasí. Venkovní teplota by měla být mezi 10 a 25 stupni a nesmí pršet. Olej nanášejte rovnoměrně, nejlépe štětcem nebo válečkem, který je ideální na velké plochy, a tahy sledujte léta. Pokud se vám všechen olej nevsákne zhruba do hodiny, zbytky setřete hadrem. Předejdete tak vytvoření nehezkých map. Celkově bude olej vysychat alespoň den, ale záleží na druhu dřeva a na počasí. Po tu dobu byste neměli na terasu chodit ani ji jinak používat.

Sdílet článek