Vstupními dveřmi vniká do bytu hodně hluku. U novostaveb nebo panelákových bytů, kde jsou standardizované rozměry, si můžete pořídit dveře, které už mají protihlukovou vrstvu uvnitř. Máte-li starší dveře mimo klasické rozměry, nechte je očalounit (se zvukově izolační tkaninou nebo vatou uvnitř) nebo překrýt panely zvukově izolační lisované pěny. Posloužit můžou i závěsy, o nichž najdete více níže. Nezapomeňte ale ani na mezeru mezi dveřmi a rámem. Samolepicí izolační páska, o něco tlustší než mezera mezi dveřmi a rámem, po celém obvodu zajistí zvukovou izolaci a dveře budou navíc měkce dosedat.
A co okna? Když máte ta s jednoduchým zasklením a špatným těsněním po obvodu, měli byste uvažovat o výměně. Kvalitní okna s dobrými zvukově izolačními vlastnostmi vám odcloní i několik desítek decibelů. Podstatné je sklo, tedy dvojsklo nebo trojsklo, nejlépe s různě tlustými vrstvami jednotlivých skel, případně i s protihlukovou fólií v lepeném skle. Takto speciálně upravená skla se většinou vsazují do oken z plastových profilů, které jsou pro ně nejvhodnější.

Nepodceňujte ale ani správné osazení oken, protože neodborně začištěná spára mezi oknem a zdivem je pro zvukovou izolaci zásadní. Několik dalších decibelů odeberou i předokenní rolety z hliníkových lamel, které můžete jednoduše namontovat dodatečně, aniž byste zasahovali do oken.

V případě, že nemůžete nebo nechcete investovat do nových oken či dveří se speciálními protihlukovými prvky, mohou vám pomoci akustické závěsy z bavlny s velmi vysokou gramáží, které mají skvělé zvukově i tepelně (!) izolační vlastnosti. Znáte je z divadel nebo kin, ale jsou dostupné v různých barvách, a hodí se tedy i do interiéru.

Dobře odhluční (a zatemní) okna přes den, když potřebujete spát, a hlukově odcloní i dveře nebo průchod do sousední místnosti bez dveří. Podle toho, co si vyberete, za ně zaplatíte od 300 do 1 000 korun za metr čtvereční.

Sdílet článek