Pracovat nebo spát v místnosti rozpálené letním sluncem je vážně náročné. Vedro přes den unaví a v noci tělu nedovolí odpočinout. Jediným řešením je nějakým způsobem zajistit ochlazení vzduchu v bytě. Jak ale ochladit byt bez klimatizace? Pomocí stínicí techniky. Můžete si pořídit rolety do oken, předokenní nebo vnitřní žaluzie, markýzy nebo nějaké jiné stínicí prvky. Výběr je velmi široký, takže určitě najdete variantu, která vyhovuje vašemu bydlení i vaší peněžence.

Inspirace z jihu

Asi vás nepřekvapí, že v létě se většina tepla do bytu dostává okny. Takže ať už máte stará špaletová okna, nebo modernější variantu s izolačními dvoj- nebo trojskly (případně i s protisluneční fólií), doplňující zastínění budete stejně potřebovat. Průměrné letní teploty nás v posledních letech přibližují jižnějším státům, kde můžeme hledat inspiraci. Nenajdete tam jediné okno bez okenic, žaluzií nebo markýzy. Mít na okně závěs už zkrátka nestačí. Navíc když závěs zatáhnete a necháte slunce procházet sklem okna, vytváříte si v prostoru mezi oknem a závěsem jakýsi skleník, který následně vnitřní prostor velmi otepluje. Klíčové tedy je odstínit okenní sklo.

Pokud nebydlíte v novostavbě, kde se na odstínění pamatuje už téměř vždy, můžete stínicí prvky na okna přidat dodatečně. Široká nabídka stínicí techniky nabízí řešení pro každý dům i byt, moderní nebo sto padesát let starý.

Žaluzie vítězí

vnitřní žaluzieNa okna orientovaná na jih nebo západ, kam slunce „pere“ obyčejně nejvíce, jsou nejvhodnější horizontální žaluzie. Na výběr máte vnitřní a vnější.    

Z tepelněizolačního pohledu jsou nejúčinnější venkovní žaluzie. Vyrábějí se z hliníkových lamel, které jsou velmi odolné a vydrží velké výkyvy počasí. Pomohou vám teplotu uvnitř udržet až o 9 °C nižší než venku a snížit tak náklady na provoz klimatizace (a také na topení v zimě) až o 25 procent. To už na rodinném rozpočtu poznáte. Jejich výhodou je mimo jiné i to, že vám poskytnou různou míru zatemnění, protože nakláněním lamel můžete regulovat množství světla. A jako bonus jsou dalším bezpečnostním prvkem vašeho bydlení.

Výběr barev a designu předokenních žaluzií je velký a zvolit si můžete i to, jestli je chcete ovládat ručně nebo pomocí elektropohonu. Ten lze napojit na centrální řídicí systém vašeho chytrého domova a vy pak můžete zastínění ovládat pomocí mobilní aplikace nebo elektronických čidel. Rozhodnete-li se pro ně, počítejte, že cena bude začínat kolem 2 500 Kč za m2. 

Vnitřní žaluzie asi známe všichni v tradiční bílé barvě jako doplněk plastových oken. Nicméně variant je opravdu nepočítaně, takže barevné lamely mohou zajímavě designově doladit váš interiér. Vybrat si můžete i šířku lamel nebo mechanismus ovládání. Nejpoužívanějším materiálem je hliník, který má dobré termoizolační vlastnosti. Chcete-li tradičnější nebo luxusnější variantu, zvolte dřevěné žaluzie. Je to příjemná a ekologicky přívětivá klasika, která se hodí k jakémukoli interiéru. Dřevo je ovšem o něco dražší. Zatímco hliníkové žaluzie pořídíte už od 400 Kč za m2, u dřevěných se pod 1 000 Kč nedostanete.

Vertikální žaluzie už nepatří jen do kanceláře

To ale stále mluvíme o horizontálních žaluziích. Existují však i vertikální žaluzie, které všichni známe z kanceláří nebo z ordinací lékařů. Ovšem dnes už se jejich použití neomezuje jen na „technické“ místnosti. Mohou stejně dobře doplnit i váš obývák nebo jídelnu, zvláště pokud v nich máte velká francouzská okna. Vertikální látkové žaluzie jsou totiž skvělé právě na zakrytí velkých ploch, a to i těch nepravidelných, na nichž potřebujete regulovat intenzitu světla. Jejich výhodou je také to, že si můžete zvolit z několika způsobů roztahování – na jednu stranu, do středu (máte-li uprostřed třeba nosný sloup obvodové zdi) nebo jako opona. A nebudou vás stát celé jmění. Záleží sice na materiálu, ploše a složitosti řešení, ale m2 pořídíte už za pár stovek.

Vertikální žaluzie se vyrábějí z odolných textilií, které dovolují zajímavý design a zároveň se snadno udržují. Dají se jednoduše prát, a když se vám některá z lamel rozbije, můžete ji vyměnit. Jsou také velmi lehké, takže je udrží i sádrokartonový podhled. Na druhou stranu jejich nevýhodou je, že fungují jako vnitřní závěsy, tedy že jejich tepelně izolační vlastnosti jsou horší.  

Co takhle rolety?

Rolety – ať už klasické, římské, nebo plisé – mohou také pomoci, ale jejich účinek je spíše menší. Je to stejný problém jako se závěsem. Rolety totiž neudrží sluneční paprsky před sklem okna, takže v prostoru mezi sklem a roletou se tvoří skleník.
vnitřní roletyJako světelný blok samozřejmě fungují, a jsou tedy dobrým doplňkem ke klimatizaci nebo jako dekorace. Vhodné jsou například na okna, do nichž nedopadá přímé slunce (nebo jen hodně brzo ráno) a která potřebujete jen zakrýt. Za klasické látkové rolety zaplatíte kolem 1 000 Kč za m2, plisé rolety, které jsou opravdu velmi elegantní, začínají na ceně kolem 1 500 Kč.

Existují ovšem i rolety předokenní, které mají velmi dobrý tepelně izolační účinek, tlumí i hluk a podobně jako venkovní žaluzie mohou být další překážkou pro zloděje (jsou i uzamykatelné). Pokud jde o materiál, nejčastěji se využívá plast. Nevýhodou předokenních rolet ovšem je, že s nimi nelze různým nastavením (na rozdíl od žaluzií) regulovat světlo. Vyjdou vás zhruba na stejnou částku jako předokenní hliníkové žaluzie, takže si připravte nejméně 2 500 Kč za m2.

V poslední době se, zvláště u moderních novostaveb, prosazují také tzv. screeny neboli svislé fasádní clony. Jsou vyráběné z perforované látky, která interiér zastíní, a přitom – podle své hustoty – zachová určitou míru viditelnosti ven. Jejich pořizovací cena je vyšší, takže si připravte nejméně 10 000 Kč za m2.

Markýzy jako neotřelá klasika

Markýzy jsou skvělou variantou pro zastínění venkovního posezení nebo balkonu, ale čím dál častěji se objevují i nad výlohami obchodů a restaurací, kde navíc působí jako další reklamní poutač. Zvlášť máte-li dům s architektonickou patinou, jsou markýzy dokonalým nástrojem, jak udržet v interiéru stín a chládek. Výběr materiálů, barev i technického řešení je opravdu široký. Pro menší rozměry můžete zvolit mechanickou verzi, na větší plochy se doporučují markýzy s elektrickým motorem. Možností je mnoho a cena se odvíjí nejen od velikosti. I u nejmenších technicky proveditelných markýz si připravte alespoň 20 000 Kč.    

Jak na zastínění střešních oken?

zastínění střešních oken venkovní roletouAť už je dům orientovaný jakkoli, na střechu slunce praží vždycky, takže zastínit střešní okna je skutečně nezbytné. Naštěstí i tady už existuje velký výběr možných řešení. Podle svých potřeb a možností můžete zvolit v podstatě cokoli, snad kromě vertikálních žaluzií. V nabídce většiny výrobců a dodavatelů jsou vnitřní i vnější žaluzie, rolety klasické i plisé, stejně jako screeny a markýzy. Nejběžněji se používají roletky, které pořídíte už od 1 300 Kč za m2.

Zastínění zimn
í zahrady

U zimní zahrady platí stejná pravidla jako u oken. Nejefektnější jsou okenní žaluzie, vnější nebo vnitřní, ale dobře funguje i markýza, která pokryje jen střechu. To je skvělá varianta zvlášť pro zimní zahrady se skládacími stěnami.

U domu se zahradou je ideální také pergola, kterou můžete nechat porůst popínavými rostlinami nebo její boky zastínit pomocí látkových plachet nebo screenů.

Pomůže i příroda

Když máte kolem domu zahradu, je dobré při jejím plánování myslet i na stínění pomocí stromů nebo keřů. Poraďte se s odborníkem a vyberete si takové, které se velikostí, náročností údržby i „dlouhověkostí“ budou nejlépe hodit právě do vaší zahrady.

Na terasu nebo velký balkon se také hodí menší stromy, například túje, které jsou husté, takže dobře stíní, a dají se tvarovat a lehce z nich vytvoříte ozdobný plot podle svého vkusu.      

Jeden tip navíc, pro jistotu

Pokud máte malé děti nebo zvířecí miláčky, zajímejte se u dodavatele, jak jsou stínicí prvky, které jste si vybrali, bezpečné. Řetízky, šňůry, motory, stejně jako ostatní části rolet a žaluzií, mohou být za určitých okolností pro vaše zvířecí miláčky nebo malé děti nebezpečné.

Podle čeho vybírat zastínění:

materiál a možnosti tvaru tepelně izolační vlastnosti a životnost ovládání barva a design cena

Větrat, či nevětrat?

Když potřebujete ochladit místnost, rozhodně nezkoušejte přes den větrat. Zní to možná zvláštně, ale je to skutečně tak. Průvan, který se tím snažíte vytvořit, jen vhání do bytu nebo domu rozžhavený vzduch zvenčí. Výjimkou mohou být snad jen staré kamenné domy, které jsou dost chladné a v létě se potřebují vysušit a prohřát.

Běžný cihlový dům či byt, o panelácích, které se rozpalují opravdu rychle, ani nemluvě, pořádně vyvětrejte ráno nebo v noci a přes den všechna okna i dveře zavřete a zastiňte. To funguje velmi dobře, zejména u zateplených domů s plastovými okny. Obojí totiž nemá jen udržet v chladných měsících teplo uvnitř, ale také v létě vedro venku. 

Sdílet článek