Vlastní dům je pro mnohé splněným snem. Pokud již máte pozemek a hotový projekt, zbývá najít dobrou stavební firmu. Tento bod však může být kupodivu tím nejtěžším… Jak najít hned napoprvé tu pravou, která vám postaví dům přesně podle vašich představ?
Pokud má stavební firma dobré reference, má práci nasmlouvanou na dlouhou dobu dopředu. Začněte tedy poptávat minimálně půl roku před předpokládaným zahájením stavby. „Pokud najdete firmu, která je schopna začít za měsíc, je to podezřelé. Buďto teprve začíná a bude se na vaší stavbě učit, nebo kvůli vaší stavbě zruší jinou, méně výhodnou zakázku. Pokud se však chová tímto způsobem, je velké riziko, že se tak zachová i vůči vám, když v průběhu vaší stavby získá zajímavějšího klienta,“ radí Radek Motzke, advokát specializující se na stavebnictví.

Klíčová je dobrá pověst

Oslovujte pouze firmy s dobrou pověstí. Ta je důležitější než honosné sídlo či pěkné internetové stránky. Poptejte se známých a příbuzných, kdo jim postavil dům či prováděl rekonstrukci. Jděte se na jejich dům podívat.

„Zeptejte se, jaký byl průběh stavby, jestli bylo závěrečné vyúčtování v souladu se smlouvou a jak se jim v domě po letech bydlí. Nespokojte se s doporučením na internetu od lidí, které jste nikdy neviděli a nemáte možnost je osobně zkontaktovat,“ radí Motzke. Další možností, kde firmy hledat, je samozřejmě internet a pak také stavební veletrhy, kde budete mít možnost si se zástupcem osobně promluvit.

Dá se říci, že pod drobnohledem jsou z hlediska referencí a dobré pověsti místní firmy. „Místní firmy jsou citlivější na dobrou pověst. Pokud by stavěly špatně, rychle se to rozkřikne. S místními firmami je rovněž snadnější řešit reklamace nebo případné dostavby a přestavby,“ říká Miroslav Navrátil, majitel stavební firmy RIGI stavební společnost, a dále dodává: „Solidní stavební firma by také měla mít stabilní jádro zaměstnanců, které si vychová. Pro řemesla, která sama nevykonává, například klempířství nebo instalatérství, musí mít stabilní subdodavatele. Pokud hledá pro každou zakázku co nejlevnější, nové řemeslníky a subdodavatele, na kvalitě stavby se to vždy podepíše,“ dodává Navrátil.

Získejte srovnatelné nabídky

Oslovte tak dvě až tři firmy. Při větším počtu oslovených byste byli zahlceni nabídkami, navíc pokud firma zjistí, že jednáte s řadou konkurentů, možná nabídku ani nezpracuje v domnění, že vám jde spíše o cenu než o kvalitu. Rovněž je podle Radka Motzkeho málo pravděpodobné, že najdete více než tři slušné firmy se skvělými doporučeními, které budou navíc adekvátně cenově dostupné.

Abyste následně od firem dostali srovnatelné nabídky, potřebujete podrobný prováděcí projekt, který vám projektant zpracuje vedle obecného projektu pro stavební povolení. Ideální pak je i tzv. slepý rozpočet, což je vlastně podrobný rozpočet bez cen jednotlivých položek.

„Projekty i slepý rozpočet by měl zpracovávat někdo jiný než stavební firma, abyste měli jistotu, že se bude stavět podle vašich představ. Požádejte pak vybrané dvě nebo tři stavební firmy, aby vám na základě prováděcího projektu a slepého rozpočtu zpracovali nabídku,“ doporučuje Radek Motzke.

Nestranný stavební dozor

Pokud patříte tak jako většina budoucích majitelů novostavby mezi laiky, pokuste se do výběru firmy zapojit odborníka. Může jím být třeba váš stavební dozor. „Osvědčilo se nám, když si investor přivede svůj stavební dozor již na první jednání, tedy před uzavřením smlouvy o dílo. Pokud je dozor dobrý a rozumí typu stavby, která se má postavit, pomůže investorovi zformulovat jeho požadavky tak, aby odpovídaly jeho reálným potřebám a finančním možnostem. Sníží se tím riziko, že se v průběhu stavby dostaneme do konfliktu, protože investor začne vznášet iracionální nároky, které nám před podpisem smlouvy nesdělil, nebo se takto začne chovat jeho stavební dozor, který tento typ stavby vidí poprvé,“ uzavírá Miroslav Navrátil.

Tip Rádce na finance

Po výběru firmy si nechte připravit návrh smlouvy o dílo, který obsahuje i harmonogram prováděných prací a podrobný rozpočet. Se samotným financováním si pak nechte poradit od Modré pyramidy.

Sdílet článek