Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Jak vybrat plot

Materiálů i stylů plotu je opravdu velké množství, od absolutně základní varianty – ukotvených sloupků a nataženého pletiva – přes dřevěný či tzv. živý plot až po ten zděný v kombinaci s železnými poli. Každá varianta má svá pro a proti – významně se liší třeba následnou péčí a také především cenou. Navíc není každý typ vhodný všude.

Zapadne do okolí?

Než se rozhodnete pro určitý typ a materiál, porozhlédněte se po okolí, popřemýšlejte o vašem budoucím plotě z hlediska toho, jaký celek bude tvořit spolu s vaším domem. Přihlédněte k dopravní infrastruktuře v bezprostřední blízkosti vaší nemovitosti – třeba dřevěný bíle natřený plot by byl prostě velmi nepraktický u hodně frekventované silnice.

Dále byste se měli seznámit s tím, co vámi favorizovaný plot vyžaduje z hlediska technického i finančního, a vzít v úvahu, že každý materiál má odlišnou životnost. Některé potřebují pravidelnou péči, jiné jsou téměř bezúdržbové. Také vezměte v potaz, že i následná údržba něco stojí, což znamená, že pak prodražuje zdánlivě levnější variantu.

Ve hře je také vaše soukromí. Záleží na vás, jak moc jej budete střežit – souvisí to třeba s výškou plotu, ale také s materiálem – za vzrostlým zeleným plotem budete jistě více „krytí“ než za obyčejným pletivem. Samozřejmě se volba odvíjí také od toho, jestli chcete ohraničit terasu či zákoutí s bazénem, anebo užitkovou část zahrady.

Materiál plotu: Tak který vybrat?

Naprostou klasikou je plot z pletiva. Výhodou je nejenom cena, ale i rychlost, s jakou jej můžete postavit. Příliš mnoho parády však nenadělá, dostatek soukromí také neposkytne. Ideální je ale třeba na větší pozemky a také na užitkové zahrady, kde pěstujete zeleninu či máte ovocný sad.

Další takovou tradiční možností je dřevěný plot, nabízí se buď varianta s podezdívkou, nebo bez. Bez podezdívky určitě ušetříte. Životnost není tak vysoká. A nezapomeňte, že se o dřevěný plot musíte starat.

Mezi levnější patří také ploty plastové. Sice se vyhnete natírání, pokud však budete chtít ušetřit za každou cenu a pořídíte například plotovky z recyklátu, mohou vás relativně brzy zklamat kroucením a postupným drolením materiálu.

Betonový či kovový plot

Opravdu vysoké nároky splňuje kovaný plot – vyrobený technologií žárového zinkování. Počáteční investice není malá, odměnou vám ale bude jeho bezúdržbovost a velmi dlouhá životnost – dodavatelé uvádějí, že vydrží i přes 50 let.

V posledních letech získávají na popularitě betonové ploty. Jedná se o různě barevné, často profilované panely, které se zasadí do pevných sloupků. Takovéto oplocení budete mít také velmi rychle postavené, nemusíte kopat základy a přitom se vyznačuje velkou stabilitou. Jeho životnost je 40 až 50 let. Zaručí vám stoprocentní soukromí.

Kovový plot

Dále si můžete nechat postavit takzvaný gabionový plot. Jedná se vlastně o drátěnou konstrukci vyplněnou kamením. Gabiony můžete zkombinovat s dřevěnými plaňkami či železnými poli. Pokud potřebuje úplné soukromí, plot může být sám o sobě pouze gabionový. Z hlediska ceny patří gabiony mezi finančně náročnější možnosti.

Živý plot vyžaduje prostor

Pokud máte dostatek času a trpělivosti, můžete založit živý plot. Musíte ovšem počítat s následnou péčí a faktem, že než vám rostliny poskytnou dostatek soukromí, chvíli to bude trvat. Vezměte v úvahu také to, že vzrostlé rostliny potřebují dostatek prostoru, takže vám z pozemku uberou přibližně půl metru až metr od jeho hranice, což není zrovna dobrá zpráva pro majitele malých zahrádek. Cena živého plotu se pak odvíjí od použitých dřevin a jejich stáří. U mladých rostlin pak hrozí, že se všechny neuchytí.

Živý plot

Sdílet článek