Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

9. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Jak vybrat plot

Materiálů i stylů plotu je opravdu velké množství, od absolutně základní varianty – ukotvených sloupků a nataženého pletiva – přes dřevěný či tzv. živý plot až po ten zděný v kombinaci s železnými poli. Každá varianta má svá pro a proti – významně se liší třeba následnou péčí a také především cenou. Navíc není každý typ vhodný všude.

Zapadne do okolí?

Než se rozhodnete pro určitý typ a materiál, porozhlédněte se po okolí, popřemýšlejte o vašem budoucím plotě z hlediska toho, jaký celek bude tvořit spolu s vaším domem. Přihlédněte k dopravní infrastruktuře v bezprostřední blízkosti vaší nemovitosti – třeba dřevěný bíle natřený plot by byl prostě velmi nepraktický u hodně frekventované silnice.

Dále byste se měli seznámit s tím, co vámi favorizovaný plot vyžaduje z hlediska technického i finančního, a vzít v úvahu, že každý materiál má odlišnou životnost. Některé potřebují pravidelnou péči, jiné jsou téměř bezúdržbové. Také vezměte v potaz, že i následná údržba něco stojí, což znamená, že pak prodražuje zdánlivě levnější variantu.

Ve hře je také vaše soukromí. Záleží na vás, jak moc jej budete střežit – souvisí to třeba s výškou plotu, ale také s materiálem – za vzrostlým zeleným plotem budete jistě více „krytí“ než za obyčejným pletivem. Samozřejmě se volba odvíjí také od toho, jestli chcete ohraničit terasu či zákoutí s bazénem, anebo užitkovou část zahrady.

Materiál plotu: Tak který vybrat?

Naprostou klasikou je plot z pletiva. Výhodou je nejenom cena, ale i rychlost, s jakou jej můžete postavit. Příliš mnoho parády však nenadělá, dostatek soukromí také neposkytne. Ideální je ale třeba na větší pozemky a také na užitkové zahrady, kde pěstujete zeleninu či máte ovocný sad.

Další takovou tradiční možností je dřevěný plot, nabízí se buď varianta s podezdívkou, nebo bez. Bez podezdívky určitě ušetříte. Životnost není tak vysoká. A nezapomeňte, že se o dřevěný plot musíte starat.

Mezi levnější patří také ploty plastové. Sice se vyhnete natírání, pokud však budete chtít ušetřit za každou cenu a pořídíte například plotovky z recyklátu, mohou vás relativně brzy zklamat kroucením a postupným drolením materiálu.

Betonový či kovový plot

Opravdu vysoké nároky splňuje kovaný plot – vyrobený technologií žárového zinkování. Počáteční investice není malá, odměnou vám ale bude jeho bezúdržbovost a velmi dlouhá životnost – dodavatelé uvádějí, že vydrží i přes 50 let.

V posledních letech získávají na popularitě betonové ploty. Jedná se o různě barevné, často profilované panely, které se zasadí do pevných sloupků. Takovéto oplocení budete mít také velmi rychle postavené, nemusíte kopat základy a přitom se vyznačuje velkou stabilitou. Jeho životnost je 40 až 50 let. Zaručí vám stoprocentní soukromí.

Kovový plot

Dále si můžete nechat postavit takzvaný gabionový plot. Jedná se vlastně o drátěnou konstrukci vyplněnou kamením. Gabiony můžete zkombinovat s dřevěnými plaňkami či železnými poli. Pokud potřebuje úplné soukromí, plot může být sám o sobě pouze gabionový. Z hlediska ceny patří gabiony mezi finančně náročnější možnosti.

Živý plot vyžaduje prostor

Pokud máte dostatek času a trpělivosti, můžete založit živý plot. Musíte ovšem počítat s následnou péčí a faktem, že než vám rostliny poskytnou dostatek soukromí, chvíli to bude trvat. Vezměte v úvahu také to, že vzrostlé rostliny potřebují dostatek prostoru, takže vám z pozemku uberou přibližně půl metru až metr od jeho hranice, což není zrovna dobrá zpráva pro majitele malých zahrádek. Cena živého plotu se pak odvíjí od použitých dřevin a jejich stáří. U mladých rostlin pak hrozí, že se všechny neuchytí.

Živý plot

Další články v rubrice

Jak postavit dům podle feng shui

Jak postavit dům podle feng shui

Pokud se chystáte pustit do stavby domu, máte skvělou příležitost využít všechen potenciál, který vám nový start nabízí. Rodinný dům podle zásad feng shui vám pomůže vytvořit harmonický domov a vnést do života úspěch a prosperitu.

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Sníte o domácím wellness? Tohle se vyplatí vědět

Relax ve vlastní vířivce nebo třeba domácí saunování, které nejen uvolní mysl a tělo, ale také posílí imunitu v zimních měsících. To vše může nabídnout domácí wellness. Kdo by nechtěl využívat takového komfortu, že?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Vlastní dům je pro mnohé splněným snem. Pokud již máte pozemek a hotový projekt, zbývá najít dobrou stavební firmu. Tento bod však může být kupodivu tím nejtěžším… Jak najít hned napoprvé tu pravou, která vám postaví dům přesně podle vašich představ?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Top