Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Čmeláci jsou užitečný hmyz, nemusíte se jich vůbec obávat. Ba právě naopak, na vaší zahradě zastanou veledůležitou práci – patří mezi mnohdy nezastupitelné opylovače. Přilákejte je k vám na zahradu. Jak na to? Postavte jim čmelín!

3. 7. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Řeknete si čmelák, ale věděli jste, že v České republice jich žije okolo 15 druhů? Typický je třeba čmelák zemní, čmelák zahradní nebo čmelák skalní. Celkově je pak ve světě dokonce na 300 druhů čmeláků. Seznamte se blíže s těmito zajímavými živočichy, neúnavnými pracanty, kteří jsou v době poklesu počtu včel často jedinou možností na opylení a dobrou úrodu.

Čmeláci jsou výborní sběrači i opylovači. Unesou dokonce takové množství pylu, které představuje polovinu jejich váhy. Hravě opylují i rostliny, na které včely nestačí – třeba ty s dlouhými úzkými kalichy. Nevadí jim na rozdíl od včel pracovat za chladného počasí.

Tak jako mnoho jiných živočišných druhů i čmeláci doplácejí na chování člověka. Kvůli pěstování monokultur čmeláci ztrácejí potravní zdroje. Krátce sečené trávníky zase omezují hnízdění a zimování matek čmeláků. Ty pak nemají šanci přezimovat. Další fatální následky má pro čmeláčí matky vypalování mezí a používání nejrůznějších pesticidů.

Domeček pro čmeláky

Jak na úl pro čmeláky

Pokud máte zahradu a není vám osud čmeláků lhostejný, můžete jim pomoci. Nabídněte jim útočiště a oni se vám odmění odvedenou prací. Základem je dostatek potravy – bohatá směs rostlin a stromů zaručí čmelákům „práci“ a potravu od jara do podzimu.

Dalším krokem, jak čmeláky na zahradu přilákat, je postavit jim čmelín – tedy domeček pro čmeláky, kde si oplozené samičky mají šanci budovat hnízda.

Při troše zručnosti zvládnete postavit takový čmelín sami. Návod na výrobu najdete na internetu. Pokud se na to ale necítíte, vězte, že je najdete i ve speciálních obchodech, slovo „čmelín“ stačí zadat do internetového vyhledávače. Domečky pro čmeláky jsou k dostání keramické či dřevěné, i ty s pohledovým okénkem pro zvědavce a děti.

Dřevěný i keramický čmelín do poloviny vyplňte vhodným přírodním termoizolačním materiálem – samozřejmě aniž byste ucpali vletový otvor. Čím konkrétně domek vyplnit? Může to být třeba mech nebo rozcupovaná krejčovská vata, chlupy či obdobný organický materiál, také třeba suchá krátká tráva. Pokud chcete jít ještě dál, existuje dokonce speciální výplň čmelínů, případně můžete použít krejčovskou vatu. Naopak pozor na běžnou vatu – čmeláci se do ní mohou zamotat a zemřít – a na materiály, jako je naftalín a silonové náhražky v podšívkách i vycpávkách. Ty také nejsou vhodné.

Hotel pro čmeláky aneb Jak je přilákat?

Úl pro čmeláky umístěte někam do polostínu, na přímé slunce velký pozor. Teplota uvnitř nesmí překročit 30 stupňů Celsia. To by mohlo mít pro larvy fatální následky. Ideální je například takový kout zahrady, kde bude v okolí dostatek kvetoucích rostlin. Pozor také na škůdce, například na mravence. Nejrůznějšími „lákadly“ či pastičkami se snažte zamezit jejich vniknutí do čmelína.

Atraktivitu svého domečku pro čmeláky pak zvýšíte, když k němu položíte mělkou mističku s 50procentním roztokem sacharózy, klidně s přidáním pár lžiček medu. Tímto roztokem můžete potřít vršek čmelína či jeho vletový prostor.

Tip

Pokud by se vám nedařilo čmeláky k sobě navnadit, je zde i možnost, že si je koupíte. Některé internetové obchody mají jako svou náplň právě prodej čmeláků. Upozorňují ale, že je prodej čmeláků určen spíše pro producenty ovoce a zeleniny, ne pro hobby zahrádkáře.

A teď už jen zbývá doufat, že se jim u vás zalíbí. Spolu s dětmi pak máte jejich pozorováním o zábavu postaráno.

Tip Rádce na finance

Čmelákům uděláte také radost, pokud dáte prostor modernímu trendu, a to nesekání trávníku na krátký sestřih, ale necháte třeba na nějaké části zahrady květinovou louku, kterou následně posečete najednou. Tento přístup se nyní preferuje v rámci všeobecného boje se suchem.

Další články v rubrice

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Nezapomeňte připravit chalupu na zimu. Jak na to?

Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Top