Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Čmeláci jsou užitečný hmyz, nemusíte se jich vůbec obávat. Ba právě naopak, na vaší zahradě zastanou veledůležitou práci – patří mezi mnohdy nezastupitelné opylovače. Přilákejte je k vám na zahradu. Jak na to? Postavte jim čmelín!

3. 7. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Řeknete si čmelák, ale věděli jste, že v České republice jich žije okolo 15 druhů? Typický je třeba čmelák zemní, čmelák zahradní nebo čmelák skalní. Celkově je pak ve světě dokonce na 300 druhů čmeláků. Seznamte se blíže s těmito zajímavými živočichy, neúnavnými pracanty, kteří jsou v době poklesu počtu včel často jedinou možností na opylení a dobrou úrodu.

Čmeláci jsou výborní sběrači i opylovači. Unesou dokonce takové množství pylu, které představuje polovinu jejich váhy. Hravě opylují i rostliny, na které včely nestačí – třeba ty s dlouhými úzkými kalichy. Nevadí jim na rozdíl od včel pracovat za chladného počasí.

Tak jako mnoho jiných živočišných druhů i čmeláci doplácejí na chování člověka. Kvůli pěstování monokultur čmeláci ztrácejí potravní zdroje. Krátce sečené trávníky zase omezují hnízdění a zimování matek čmeláků. Ty pak nemají šanci přezimovat. Další fatální následky má pro čmeláčí matky vypalování mezí a používání nejrůznějších pesticidů.

Domeček pro čmeláky

Jak na úl pro čmeláky

Pokud máte zahradu a není vám osud čmeláků lhostejný, můžete jim pomoci. Nabídněte jim útočiště a oni se vám odmění odvedenou prací. Základem je dostatek potravy – bohatá směs rostlin a stromů zaručí čmelákům „práci“ a potravu od jara do podzimu.

Dalším krokem, jak čmeláky na zahradu přilákat, je postavit jim čmelín – tedy domeček pro čmeláky, kde si oplozené samičky mají šanci budovat hnízda.

Při troše zručnosti zvládnete postavit takový čmelín sami. Návod na výrobu najdete na internetu. Pokud se na to ale necítíte, vězte, že je najdete i ve speciálních obchodech, slovo „čmelín“ stačí zadat do internetového vyhledávače. Domečky pro čmeláky jsou k dostání keramické či dřevěné, i ty s pohledovým okénkem pro zvědavce a děti.

Dřevěný i keramický čmelín do poloviny vyplňte vhodným přírodním termoizolačním materiálem – samozřejmě aniž byste ucpali vletový otvor. Čím konkrétně domek vyplnit? Může to být třeba mech nebo rozcupovaná krejčovská vata, chlupy či obdobný organický materiál, také třeba suchá krátká tráva. Pokud chcete jít ještě dál, existuje dokonce speciální výplň čmelínů, případně můžete použít krejčovskou vatu. Naopak pozor na běžnou vatu – čmeláci se do ní mohou zamotat a zemřít – a na materiály, jako je naftalín a silonové náhražky v podšívkách i vycpávkách. Ty také nejsou vhodné.

Hotel pro čmeláky aneb Jak je přilákat?

Úl pro čmeláky umístěte někam do polostínu, na přímé slunce velký pozor. Teplota uvnitř nesmí překročit 30 stupňů Celsia. To by mohlo mít pro larvy fatální následky. Ideální je například takový kout zahrady, kde bude v okolí dostatek kvetoucích rostlin. Pozor také na škůdce, například na mravence. Nejrůznějšími „lákadly“ či pastičkami se snažte zamezit jejich vniknutí do čmelína.

Atraktivitu svého domečku pro čmeláky pak zvýšíte, když k němu položíte mělkou mističku s 50procentním roztokem sacharózy, klidně s přidáním pár lžiček medu. Tímto roztokem můžete potřít vršek čmelína či jeho vletový prostor.

Tip

Pokud by se vám nedařilo čmeláky k sobě navnadit, je zde i možnost, že si je koupíte. Některé internetové obchody mají jako svou náplň právě prodej čmeláků. Upozorňují ale, že je prodej čmeláků určen spíše pro producenty ovoce a zeleniny, ne pro hobby zahrádkáře.

A teď už jen zbývá doufat, že se jim u vás zalíbí. Spolu s dětmi pak máte jejich pozorováním o zábavu postaráno.

Tip Rádce na finance

Čmelákům uděláte také radost, pokud dáte prostor modernímu trendu, a to nesekání trávníku na krátký sestřih, ale necháte třeba na nějaké části zahrady květinovou louku, kterou následně posečete najednou. Tento přístup se nyní preferuje v rámci všeobecného boje se suchem.

Další články v rubrice

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Dejte doma šanci chytrým technologiím. Tohle všechno umí!

Inteligentní lednice, která monitoruje spotřebu potravin, rekuperační jednotka, která má „pod palcem“ přísun čerstvého vzduchu, či dokonce hlasem ovládaní asistenti – rozhraní na bázi umělé inteligence. V našich domovech se čím dál častěji obklopujeme moderními technologiemi. Co všechno ještě dokážou? 

Pusťte si do interiéru beton! Oživí jej a skvěle se kombinuje se dřevem i sklem

Pusťte si do interiéru beton! Oživí jej a skvěle se kombinuje se dřevem i sklem

Kvůli nevalné pověsti, kterou si nese z dob minulého režimu, se beton ve spojení s designem dlouho netěšil oblibě. Ovšem v poslední době je tomu právě naopak. Pokud chcete svůj příbytek oživit něčím netradičně designovým i elegantním zároveň, vsaďte na beton. K dostání jsou imitace i solitérní kusy nábytku z pravého betonu, doplňky a můžete zkusit i pohledový beton na stěnu či podlahu.

Trendy kuchyně: Letos vedou tmavé a pastelové barvy, místo lesku mat

Trendy kuchyně: Letos vedou tmavé a pastelové barvy, místo lesku mat

Krásná moderní kuchyně je snem snad každé ženy. Při budování nového bytu či domu je to právě místo, na kterém si dáváme snad nejvíce záležet. A tak to má být, chytře zařízená, navíc oku lahodící kuchyně nabízí pro přípravu pokrmů skvělé zázemí a ušetří i spoustu času. Než se pustíte do zařizování kuchyně, jistě se hodí inspirace. Jaké trendy vládnou letos v kuchyňských studiích?

Jak postavit dům podle feng shui

Jak postavit dům podle feng shui

Pokud se chystáte pustit do stavby domu, máte skvělou příležitost využít všechen potenciál, který vám nový start nabízí. Rodinný dům podle zásad feng shui vám pomůže vytvořit harmonický domov a vnést do života úspěch a prosperitu.

Top