Chystáte se rekonstruovat dům? Zde je devět tipů, na co nezapomenout

Chystáte se rekonstruovat dům? Zde je devět tipů, na co nezapomenout

Postavit si nový, nebo zrekonstruovat starší domek? Tuto otázku si položí snad každý, kdo plánuje bydlení v rodinném domě. Pokud zvítězí druhá varianta, pak vězte, že je na místě si vše dopředu důkladně promyslet.

11. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Začátky rekonstrukce bývají hektické, snadno se pak se může stát, že na něco podstatného zapomenete. A problém je hned na světě. Jak tedy postupovat, abyste se ochránili před budoucími problémy? Postup jsme rozepsali do několika klíčových bodů.

1) Finanční rozpočet

Zprvu je klíčové udělat si opravdu detailní rozpočet v souvislosti s vašimi finančními možnostmi. A i když si myslíte, že jste na nic nezapomněli, většinou počítejte ještě s navýšením o deset procent. Při rekonstrukci starého domu totiž mnohdy vykoukne nějaký ten „kostlivec“ ze skříně. Nemusíte se jej obávat, ale raději pro sichr počítejte s určitou rezervou.

S finančním plánováním celé rekonstrukce vám rádi pomohou specialisté Modré pyramidy. Ideálním produktem na menší rekonstrukci rodinného domu je Rychloúvěr.

2) I větší rekonstrukce domu si žádá projekt

Je celkem riskantní pouštět se do velké rekonstrukce bydlení bez projektu na míru. Vypracování projektové dokumentace je často běh na dlouhou trať. Autorizovaného architekta nebo projektanta si proto zvolte vhodně podle vaší představy o finální podobě stavby – řiďte se referencemi. Důležité je i jeho pochopení pro vaši představu o změnách samotné podoby domu.

Přečtěte si také:

Uvažujete o rekonstrukci bytu? Začněte od podlahy. Poradíme, podle čeho ji vybrat

3) Hurá na stavební úřad

V případě rekonstrukce starého domu si zjistěte, jestli rekonstrukce vyžaduje stavební povolení. To je třeba v případě, že budete zasahovat do nosných konstrukcí domu. Pak nezbývá než podat žádost o stavební povolení. Pokud půjde o malé změny, stačí jen ohlášení.

4) Vybírejte podle referencí

Při výběru řemeslníků či firmy by neměla být rozhodující cena, ale její reference. Není nic horšího než střídání dodavatelů, které často končívá nedokončenou stavbou s tím, že jednotliví dodavatelé svádějí závady jedni na druhé. 

5) Využívejte služeb právníků

Zrovna na právních úkonech není dobré šetřit. Když spolupracujete s dodavatelskou firmou, nechte si od právníka připravit návrh smlouvy o dílo ohledně rekonstrukce domu. Smlouvu případně konzultujte i se stavebním dozorem. Ten dopředu ví, jaké problémy by se mohly vyskytnout.

Je důležité zaměřit se zejména na zajištění termínů a kvality dodání stavby, aby dodavatel nemohl stavbu prodlužovat a jednoduše měnit kvalitu používaných věcí. Dále je dobré si ohlídat nastavení ceny – kdo si nedá pozor, může být nepříjemně překvapen povinností platit tzv. vícepráce.

6) Stavbu si zabezpečte

Otevřená stavba je rájem pro zloděje. Jednoduše se totiž do rozdělaného stavení dostanou. Je proto třeba vstup na váš pozemek co nejvíce znesnadnit. Nenechávejte nikde nic bezprizorně položené. Na pozemek můžete umístit stavební domek, do kterého lze uschovat materiál. Použít můžete i alarmy. Jsou nenápadné a nejsou závislé na elektrické energii. Můžou vám na dálku dát okamžitě zprávu a zároveň zalarmovat bezpečnostní službu, která na místo vyšle hlídku.

7) Pojištění odpovědnosti se může hodit

I při rekonstrukci se může stát spousta věcí. Budete se chtít třeba pochlubit kamarádovi a ukázat, jak s opravami pokračujete. Ten si však z prohlídky odnese zranění – na stavbě se může stát cokoliv. Odpovědnost ale ponesete právě vy. Proto je víc než vhodné uzavřít pojištění odpovědnosti vlastníka budovy a pozemku.

Vždycky je samozřejmě lepší, když se nic nestane. Pro všechny případy je ale dobré mít pojištění odpovědnosti. To od Modré pyramidy vám bude spolehlivě krýt záda.

8) Pojistěte si raději i stavbu

Pojistit si pochopitelně můžete i stavbu. Pojistná částka věcí i nemovitosti by měla odpovídat skutečné hodnotě věcí na stavbě. Pohlídejte si také výluky ve smlouvě. Podmínkou plnění často bývá dostatečné zajištění stavby.

Velmi rozšířenou mýlkou pak bývá to, že součástí pojištění stavby je i pojištění movitých věcí. Že jde o omyl, se někdy ukáže až v případě pojistné události. Je tedy vhodné sjednat dva produkty, kdy jedna pojistná smlouva ochrání stavbu objektu a druhá pak její vybavení.

9) Myslete i na sousedy

Myslete na to, že sousedé jsou lidé, se kterými budete žít v úzkém kontaktu. Pokuste se s nimi proto na všem domluvit. Omluvte se jim dopředu, že nejspíš budete při rekonstrukci domu dělat hluk a nepořádek. Můžete se tak vyhnout různým nepříjemnostem.

Číst další článek

Další články v rubrice

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Domeček pro čmeláky: Přilákejte si na zahradu důležité opylovače

Čmeláci jsou užitečný hmyz, nemusíte se jich vůbec obávat. Ba právě naopak, na vaší zahradě zastanou veledůležitou práci – patří mezi mnohdy nezastupitelné opylovače. Přilákejte je k vám na zahradu. Jak na to? Postavte jim čmelín!

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Pusťte si domů čerstvý a svěží vzduch aneb Umíte správně větrat?

Otevřít a zavřít okno, případně nechat jen ventilaci či u plastových oken mikroventilaci. Jak prosté, zdá se. Zásady správného větrání však zná a dodržuje jen málokdo. Rozdíl je samozřejmě mezi větráním v parném létě a větráním v zimních měsících. Jak tedy správně a efektivně větrat?

Jak na zahradu pro děti? Zábavu především, ale i bezpečí

Jak na zahradu pro děti? Zábavu především, ale i bezpečí

Zábava a bezpečí především! Máme pro vás pár tipů, jak zahradu přizpůsobit vašim juniorům z hlediska bezpečnosti. Přidáme i pár rad, jak to udělat, abyste maximálně využili potenciál svých venkovních metrů čtverečních – prostě aby se děti dosyta vyřádily. A vy si v klidu vypili šálek kávy na vlastní terase či lavičce.

O slovo se hlásí zahrada aneb Jak na její rekonstrukci?

O slovo se hlásí zahrada aneb Jak na její rekonstrukci?

Po rekonstrukci domu zpravidla přijde na řadu zahrada. Její budování má také svá pravidla. Co dodržet a jak postupovat, abyste se v ní dobře cítili a mohli relaxovat, byla do jisté míry reprezentativní a současně třeba nabídla i prostor pro pěstování vlastního ovoce či zeleniny? Přinášíme pár užitečných tipů.

Top