Chystáte se rekonstruovat dům? Zde je devět tipů, na co nezapomenout

Chystáte se rekonstruovat dům? Zde je devět tipů, na co nezapomenout

Postavit si nový, nebo zrekonstruovat starší domek? Tuto otázku si položí snad každý, kdo plánuje bydlení v rodinném domě. Pokud zvítězí druhá varianta, pak vězte, že je na místě si vše dopředu důkladně promyslet.

11. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Začátky rekonstrukce bývají hektické, snadno se pak se může stát, že na něco podstatného zapomenete. A problém je hned na světě. Jak tedy postupovat, abyste se ochránili před budoucími problémy? Postup jsme rozepsali do několika klíčových bodů.

1) Finanční rozpočet

Zprvu je klíčové udělat si opravdu detailní rozpočet v souvislosti s vašimi finančními možnostmi. A i když si myslíte, že jste na nic nezapomněli, většinou počítejte ještě s navýšením o deset procent. Při rekonstrukci starého domu totiž mnohdy vykoukne nějaký ten „kostlivec“ ze skříně. Nemusíte se jej obávat, ale raději pro sichr počítejte s určitou rezervou.

S finančním plánováním celé rekonstrukce vám rádi pomohou specialisté Modré pyramidy. Ideálním produktem na menší rekonstrukci rodinného domu je Rychloúvěr.

2) I větší rekonstrukce domu si žádá projekt

Je celkem riskantní pouštět se do velké rekonstrukce bydlení bez projektu na míru. Vypracování projektové dokumentace je často běh na dlouhou trať. Autorizovaného architekta nebo projektanta si proto zvolte vhodně podle vaší představy o finální podobě stavby – řiďte se referencemi. Důležité je i jeho pochopení pro vaši představu o změnách samotné podoby domu.

Přečtěte si také:

Uvažujete o rekonstrukci bytu? Začněte od podlahy. Poradíme, podle čeho ji vybrat

3) Hurá na stavební úřad

V případě rekonstrukce starého domu si zjistěte, jestli rekonstrukce vyžaduje stavební povolení. To je třeba v případě, že budete zasahovat do nosných konstrukcí domu. Pak nezbývá než podat žádost o stavební povolení. Pokud půjde o malé změny, stačí jen ohlášení.

4) Vybírejte podle referencí

Při výběru řemeslníků či firmy by neměla být rozhodující cena, ale její reference. Není nic horšího než střídání dodavatelů, které často končívá nedokončenou stavbou s tím, že jednotliví dodavatelé svádějí závady jedni na druhé. 

5) Využívejte služeb právníků

Zrovna na právních úkonech není dobré šetřit. Když spolupracujete s dodavatelskou firmou, nechte si od právníka připravit návrh smlouvy o dílo ohledně rekonstrukce domu. Smlouvu případně konzultujte i se stavebním dozorem. Ten dopředu ví, jaké problémy by se mohly vyskytnout.

Je důležité zaměřit se zejména na zajištění termínů a kvality dodání stavby, aby dodavatel nemohl stavbu prodlužovat a jednoduše měnit kvalitu používaných věcí. Dále je dobré si ohlídat nastavení ceny – kdo si nedá pozor, může být nepříjemně překvapen povinností platit tzv. vícepráce.

6) Stavbu si zabezpečte

Otevřená stavba je rájem pro zloděje. Jednoduše se totiž do rozdělaného stavení dostanou. Je proto třeba vstup na váš pozemek co nejvíce znesnadnit. Nenechávejte nikde nic bezprizorně položené. Na pozemek můžete umístit stavební domek, do kterého lze uschovat materiál. Použít můžete i alarmy. Jsou nenápadné a nejsou závislé na elektrické energii. Můžou vám na dálku dát okamžitě zprávu a zároveň zalarmovat bezpečnostní službu, která na místo vyšle hlídku.

7) Pojištění odpovědnosti se může hodit

I při rekonstrukci se může stát spousta věcí. Budete se chtít třeba pochlubit kamarádovi a ukázat, jak s opravami pokračujete. Ten si však z prohlídky odnese zranění – na stavbě se může stát cokoliv. Odpovědnost ale ponesete právě vy. Proto je víc než vhodné uzavřít pojištění odpovědnosti vlastníka budovy a pozemku.

Vždycky je samozřejmě lepší, když se nic nestane. Pro všechny případy je ale dobré mít pojištění odpovědnosti. To od Modré pyramidy vám bude spolehlivě krýt záda.

8) Pojistěte si raději i stavbu

Pojistit si pochopitelně můžete i stavbu. Pojistná částka věcí i nemovitosti by měla odpovídat skutečné hodnotě věcí na stavbě. Pohlídejte si také výluky ve smlouvě. Podmínkou plnění často bývá dostatečné zajištění stavby.

Velmi rozšířenou mýlkou pak bývá to, že součástí pojištění stavby je i pojištění movitých věcí. Že jde o omyl, se někdy ukáže až v případě pojistné události. Je tedy vhodné sjednat dva produkty, kdy jedna pojistná smlouva ochrání stavbu objektu a druhá pak její vybavení.

9) Myslete i na sousedy

Myslete na to, že sousedé jsou lidé, se kterými budete žít v úzkém kontaktu. Pokuste se s nimi proto na všem domluvit. Omluvte se jim dopředu, že nejspíš budete při rekonstrukci domu dělat hluk a nepořádek. Můžete se tak vyhnout různým nepříjemnostem.

Další články v rubrice

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Spaní pod stropem: Co je dobré vědět, než se rozhodnete spát na vysoké noze?

Pokud máte malý byt a bojujete s nedostatkem místa, nejspíše jste již přemýšleli o různých řešeních. Když se nemůžete či nechcete hned přestěhovat, možností může být spaní u stropu v různých podobách. Určitý prostor ušetříte, na druhou stranu má i tato varianta své nevýhody.

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Stavba pergoly: Důležitý je dobrý plán a kvalitní materiály

Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Jak na výběr plotu aneb Který vám vydrží navěky a který je nejvhodnější právě pro vás

Vymezuje a chrání váš prostor, také by měl reprezentovat a vkusně doplnit váš dům. Řeč je o plotě, který je při správném výběru pomyslnou třešinkou na dortu každého obydlí a dotváří jej jako celek. Vybírat byste jej měli hned podle několika hledisek.

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Jak založit vlastní květinovou louku a jak se o ni starat

Máte zahradu? Pokud ano, pravděpodobně i vás trápí sucho – vody se nedostává záhonům, ale ani okrasným keříkům a v neposlední řadě ani trávníku. Zvláště jestliže máte rádi jeho krátký sestřih, i váš „zelený koberec“ v průběhu léta nejspíš změní barvu na nevzhlednou žlutavou. Krátce sečený trávník totiž hůře čelí absenci vláhy. Řešením může být trocha romantiky, resp. delší „střih“ v podobě vlastní květinové louky.

 

Top