Vitamíny od jara do podzimu, přírodní lék pro nejrůznější neduhy anebo voňavá dekorace do obývacího pokoje. To jsou léčivé bylinky, které si můžete sami vypěstovat, a navíc nezatíží vaše domácí finance. Které vybrat? Tady je naše inspirace do bytu i na zahradu. 
Při pěstování máte hned několik možností. Byliny můžete buď vysadit venku, kde vám krásně provoní třeba posezení na zahradě, nebo je nechat v truhlíku či v květináči na terase nebo balkóně. Semínka nebo malé sazenice koupíte v supermarketu – věřte, že velké peníze vás to rozhodně stát nebude.

Slunce, slunce a zase slunce

Bylinky je nutné vysévat řídce, a jakmile začnou vytvářet lístky, doporučujeme je přesadit do samostatného květináče. Pokud vaši rostlinu napadnou škůdci, postižený stonek odstřihněte. Dávejte také pozor na zálivku, protože většina bylinek má ráda sucho. A tak jako se slunečnice každý den otáčí za sluncem, i bylinky milují sluneční paprsky. Dopřejte jim je. Pokud bojujete s místem, můžete byliny, které mají podobné nároky, sesadit do jednoho květináče, vznikne vám tak úžasná voňavá kytice.

Září na talíři i v péči o pleť

A teď k samotnému použití bylin. Už po staletí je lidé využívají k přípravě čajů nebo k dochucení jídel, pro různé obklady a do koupelí. Dnes si s nimi také můžete skvěle dochutit domácí limonádu nebo čerstvý salát. Své místo mají i v péči o pleť. Třeba odvar z měsíčku lékařského pomáhá při alergiích, které na jaře trápí velkou část z nás. Budete-li pravidelně své pleti dopřávat odvar z přesličky rolní, dočkáte se krásně rozjasněné pokožky. Žvýkáním máty nebo bazalky zase docílíte dokonale bílých zubů.

Bazalka

Každý správný šéfkuchař se bez ní neobejde, bazalka je totiž kořením všech gurmánů. Bazalka vyžaduje teplé a slunné místo. Čím více slunečních paprsků jí dopřejete, tím voňavější bude. Také vláhy potřebuje na rozdíl od řady jiných bylinek více, neboť velká plocha tenkých listů odpaří mnoho vody. A kam s ní na talíři? Skvělá je do salátů – kdo by neznal legendární caprese s mozzarellou a rajčaty –, hodí se do omáček k těstovinám a své místo má i coby ozvláštnění letních limonád.

Libeček

Čerstvý libeček v obchodě takřka neseženete, i on by měl určitě zdobit vaši bylinkovou zahrádku, a to nejen pro svou odolnost a výraznou chuť, která dodá říz polévkám nebo dušenému masu. Využít ho můžete i coby přírodní lék, čaj z kořene této vytrvalé byliny totiž pomáhá v léčbě revmatu. Výborný je také jako pohlcovač pachů – listy vložené do bot zlikvidují nevábný odér. Libečku se nejlépe daří v propustné půdě na slunném, ale i poměrně stinném stanovišti. Dokáže vyrůst až do výšky dvou metrů. Během léta je dobré odstraňovat stonky, které vybíhají do květu, abychom podpořili růst mladých listů a zamezili tvorbě semen.

Máta

Máta je vlhkomilná rostlina, takže nezapomínejte na zálivku. Svědčí jí stinné či polostinné stanoviště, ale při dostatečné závlaze snese i slunce. Dobře se pěstuje v nádobách, který by však měly být větší, aby substrát příliš nevysychal. V kuchyni je máta výborná do jogurtových zálivek, ochutí i ozdobí ovocné saláty. Známé je také její využití při přípravě koktejlů. Jste-li milovníky arabských pokrmů, hodí se skvěle k jehněčímu.

Meduňka

Meduňka má uklidňující účinek nejen na pocuchané nervy, ale i na rozbolavělý žaludek. Pro tyto účely se používá především nálev ze sušené nebo čerstvé meduňky. Vrchovatou lžičku posekaných čajových lístků zalijte šálkem vroucí vody a ponechejte přikryté luhovat deset minut. Nálev můžete popíjet jednou až třikrát denně, v případě trávicích obtíží nejlépe již před jídlem. I meduňce svědčí slunné stanoviště s dostatkem vláhy.

Medvědí česnek

Na rozdíl od klasického česneku se ten medvědí pěstuje pro konzumaci listů, jako vhodný doplněk zdravé výživy. V česneku medvědím najdeme silice, vitamíny, minerální látky a zanedbatelné nejsou ani látky snižující hladinu cukru v krvi. Obsahuje značné množství jódu. Vyráží velmi brzy na jaře a jeho užívání přispívá ke kompletní jarní očistě organismu. Při pěstování je vhodné umístit jej na stinné místo a dopřát mu dostatek vláhy. Na zahradě se skvěle ujme v blízkosti keřů a stromů.

Oregano

Zázračně léčivé oregano neboli dobromysl obecná se v našich podmínkách pěstuje už od nepaměti. Chcete-li, aby mělo vaše oregano silnou chuť, pěstujte jej na rozpáleném místě, dařit se mu bude i na skalce. Oregano je poměrně choulostivé na mráz. Na zimu jej tedy přihrňte zemí nebo jej můžete překrýt chvojím. Oregano pomáhá při kašli, uklidňuje mysl a pomáhá proti křečím při menstruačních bolestech.

Pažitka

Jméno nese po pažitu, a přece to tráva není. Pažitka totiž patří do rodů česneku. Výborně roste na záhoně, ve skleníku i v květináči. Dokáže růst i několik let, je však nutné odřezávat dřevnaté květní stonky a ke konzumaci používat pouze jemné listy. V kuchyni je to pravý zázrak, dokáže totiž nahradit sůl a má i cibulové aroma, které povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení.

Petržel

Trpíte na záněty močových cest? Pokud ano, přidejte do jídelníčku petržel, ta má totiž silné diuretické schopnosti. Pěstování petržele zvládne každý. V květináči můžete celoročně sklízet lístky, které dodají čerstvou chuť polévkám a vývarům. Třebaže jde o dvouletku, nejčastěji se pěstuje jako jednoletá bylina, protože ve druhém roce života vyžene do květu a má méně lístků. Daří se jí na slunném nebo částečně zastíněném stanovišti.

Rozmarýn

Atmosféru slunného Středomoří, odkud rozmarýn pochází, vám doma dokonale vytvoří rozmarýn. Můžete jej pěstovat jak na zahradě, tak v truhlíku na balkóně nebo terase. Doporučujeme také závětrné stanoviště. V šálku čaje má dezinfekční a antiseptické účinky, povzbuzuje oběhový systém, upravuje trávení a pomáhá při nadýmání. Jedinečný je také v kuchyni, hodí se k sýrům, k těstovinám, na domácí pizzu nebo do nádivek. Můžete si z něj také udělat nálev a ten používat jako ústní vodu.

Saturejka

Při přípravě luštěnin byste vždy měli pamatovat na použití saturejky, předchází totiž nadýmání. A už od pradávna je považována za přírodní afrodisiakum. Je také pro svoji mírně štiplavou a kořenitou vůni součástí proslulého provensálského koření. Její pěstování není nijak náročné, opět platí dostatek slunce a neutrální nebo mírně zásaditá půda.

TIP:

Rádi byste na zahradě pěstovali více druhů bylinek, ale máte málo místa? Řešením je bylinková spirála. Každé bylince je v ní možné vytvořit klima, které potřebuje. Do horní části umístěte teplomilné bylinky, kterým se daří na přímém slunci – třeba aromatický rozmarýn. Ve spodní části bude dobře prospívat například máta.

Sdílet článek