Z růstu cen nemovitostí vyplývá riziko podpojištění. Je ohrožena i vaše nemovitost?

Z růstu cen nemovitostí vyplývá riziko podpojištění. Je ohrožena i vaše nemovitost?

Zatímco ceny bytů a domů rostou, s navyšováním pojistných částek u pojištění nemovitostí to tak horké není. Vlastníci si stále neuvědomují možné důsledky podpojištění.

22. 1. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Pokud jste svou nemovitost koupili v cenově příznivější době, máte nejspíše důvod k radosti. Na druhou stranu byste měli zpozornět, možná i vy máte nyní nedostatečně pojištěnou střechu nad hlavou. Přitom podceňováním aktualizace pojistné smlouvy ohrožujete svůj majetek v hodnotě i několika milionů korun.

Meziročně stouply ceny nemovitostí v Česku přibližně o patnáct procent. Když se ale podíváme dále do minulosti, rozdíly jsou opravdu markantní. Od roku 2010 stouply ceny nemovitosti v Praze přibližně o 35 %, v Brně dokonce o 46 %.

Sladká nevědomost

Podpojištění je vlastně stav, kdy je sjednaná pojistná částka nižší, než by měla být. Podstatná je reprodukční hodnota nemovitosti, tedy částka, za kterou je možné ji v případě poškození uvést do původního stavu. Pokud je tedy váš dům či byt podpojištěn, hrozí vám, že pojišťovna bude v případě nějaké škodní události krátit pojistné plnění.

Ještě v nedávných dobách jsme se přitom o podpojištění mohli dočíst jen v souvislosti s varováním, abychom nešetřili na nesprávných místech a svůj byt či dům pojistili na adekvátní hodnotu. Nyní je situace jiná. Podpojištění se totiž najednou může týkat velké části vlastníků nemovitostí ve velkých městech – cena jejich nemovitosti stoupla, ale výši pojistné částky zatím neaktualizovali. Také se například týká těch, kdo své nemovitosti rekonstruovali, čímž pochopitelně jejich hodnota roste, ovšem jejich majitelé na aktualizaci pojistky už nemyslí.

Pro ilustraci si uveďme příklad. Pan Modrý si před osmi lety koupil v Praze byt 2 plus 1 za dva a půl milionu korun. Na tuto částku samozřejmě uzavřel i pojištění nemovitosti. Cena jeho bytu ale stoupla na pět milionů, pojistku zatím neaktualizoval. Pojistná částka je tedy poloviční, než by měla být. V případě pojistné události, kdy by byla škoda vyčíslena třeba na 500 000 korun (tedy na desetinu hodnoty), pojišťovna nemusí vyplatit plnění v této výši. Pokud bude krátit úměrně k podpojištění, vyplatí pouze desetinu z pojistné částky, tedy 250 000 korun.

Tip: MojePojištění od Modré pyramidy neuplatňuje podpojištění, pojištění jednou sjednáte a dál už žijete bez starostí. Vaše nemovitost bude vždy pojištěna na aktuální pojistnou hodnotu.

Na nic nečekejte a aktualizujte

Situaci vyřešíte jednoduše aktualizací. Pokud vás ale zrovna neláká představa pročítání pojistných podmínek, svěřte své pojištění nemovitosti zkušenému specialistovi. Ten ohlídá, kdy je správný čas na „update“ vaší smlouvy. Samozřejmě je pak ideální obrátit se na finančního poradce už při samotném uzavírání pojistky.

Tip Rádce na finance:

S pojištěním nemovitosti vám rádi poradí v Modré pyramidě. MojePojištění majetku má navíc řadu výhod. Kromě eliminace rizika podpojištění je pojistné plnění vždy v nových cenách, což znamená plnění v takové výši, která umožní koupit si věc stejnou, případně podobnou. Výhodně si můžete připojistit i pojištění odpovědnosti osob

Autor článku
Vojtěch
Marhoul
Produktový manažer
Modré pyramidy

Další články v rubrice

Jak na čerpání dovolené bez zbytečných starostí

Jak na čerpání dovolené bez zbytečných starostí

Prázdniny jsou tu a s nimi i doba čerpání dovolených. Dle zákoníku práce je dovolená pravomocí zaměstnavatele. Dobrou praxí v řadě firem ale je, že si zaměstnanci požádají o dovolenou v termínu, který si sami vyberou. Následně ji zaměstnavatel musí schválit.

Chcete domácí studnu? Podívejte se, co vás čeká

Chcete domácí studnu? Podívejte se, co vás čeká

Přemýšlíte o vybudování vlastní studny? Pokud máte na pozemku příhodné podmínky, neváhejte. Ceny vody stále stoupají a se studnou ušetříte.

Dešťovka: Získat můžete příspěvek až 105 000 korun

Dešťovka: Získat můžete příspěvek až 105 000 korun

Sucho je problémem nás všech a stejně tak bychom měli přistupovat k jeho řešení. I běžný občan se může zapojit do boje. Jak? Třeba využitím dotačního programu Dešťovka.

Jak levně na dovolenou s nocováním ve stanu nebo v autě

Jak levně na dovolenou s nocováním ve stanu nebo v autě

Chcete na dovolené v zahraničí ušetřit za ubytování, užít si trochu dobrodružství a přespávat při cestě ve stanu nebo v autě, podle toho, kam právě dojedete? Na parkovišti, na odpočívadle nebo ve volné přírodě se to ale v mnoha evropských zemích nesmí! A tak místo abyste ušetřili za poplatek v autokempu, můžete se dočkat tučné pokuty. Zdaleka ne ve všech zemích jsou tak tolerantní jako u nás, kde se kromě soukromých pozemků, národních parků, chráněných krajinných oblastí a vojenských újezdů dá stanovat všude.

Top