Jestliže se už v duchu vidíte na dokonale upravených alpských sjezdovkách, tak si nezapomeňte včas sjednat cestovní pojištění. Rozhodně nespoléhejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění, tedy kartičku pojišťovny, u které máte sjednáno zdravotní pojištění.
Tento průkaz totiž v cizině akceptují jen v některých zdravotnických zařízeních (převážně státních). A protože v zahraničí je lékařská péče většinou podstatně dražší než u nás, uhradí vám zdravotní pojišťovna jen část nákladů a ten větší „zbytek“ budete muset doplatit vy. Také další náklady, jako převoz do zdravotnického zařízení nebo zpět do České republiky, půjde za vámi. Máte-li sjednáno cestovní pojištění k platební nebo kreditní kartě, dobře si prostudujte jeho podmínky a limity plnění.

Pro zajímavost uvádíme několik příkladů průměrných nákladů na léčebné výlohy a transport v alpských zemích:

Zlomený loket

Rakousko

160 000 Kč

Srdeční příhoda

Německo

570 000 Kč

Poranění hlavy při pádu

Francie

1 300 000 Kč

Repatriace sanitkou

Itálie

70 000 Kč

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Léčebné výlohy

Základem cestovního pojištění je úhrada léčebných výloh, tj.:

ambulantní lékařské ošetření
předepsané léky a zdravotnický materiál
hospitalizace
lékařsky neodkladná operace
to repatriace (převoz do České republiky)
úhrada akutních stomatologických zákroků
u některých pojišťoven pak i náklady na dopravu a ubytování opatrovníka

Vedle léčebných výloh si v rámci cestovního pojištění můžete pojistit zavazadla, storno zájezdu, přerušení cesty či doplňkové asistenční služby. Připojistit lze i riziko trvalých následků úrazu a smrti následkem úrazu.

Velmi důležitou součástí cestovního pojištění je pojištění odpovědnosti za škodu, kterou někomu způsobíte na zdraví nebo na majetku.

Pokud máte rádi na lyžích více adrenalinu, mějte na paměti, že do základního pojištění spadá rekreační lyžování na vyznačených tratích. Chcete-li se pustit mimo ně, informujte se u své pojišťovny na připojištění rizikových sportů.

Jakmile si sjednáte cestovní pojištění, uložte si do mobilního telefonu číslo asistenční služby. Kartičku od pojišťovny s číslem pojistky mějte pokud možno stále u sebe. Asistenční centrála je dostupná 24 hodin denně. Servis zajišťují speciálně vyškolení pracovníci, se kterými se samozřejmě domluvíte česky. 

Tři základní rady, když onemocníte nebo utrpíte úraz v cizině

 Vždy nejprve kontaktujte asistenční službu

Ta vám zprostředkuje návštěvu v nejbližším zdravotnickém zařízení a doporučí další postup ve shodě se základními principy pojišťovny. Spolupráci s asistenční službou rozhodně nepodceňujte, protože vám to ve výsledku může celou situaci jedině zjednodušit. Její smluvní vztah s partnerskými zdravotnickými zařízeními garantuje kvalitu ošetření odpovídající standardům v Česku i kontrolu, že po vás lékař nebude požadovat hotovost, nepřipíše náklady za zákroky, k nimž nedošlo, nebo vám nenaordinuje léčbu, kterou pojišťovna v rámci pojistných podmínek nehradí.

 Mějte u sebe kartičku pojišťovny

V některých zdravotnických zařízeních je předložení kartičky pojišťovny přímo vyžadováno. Pečlivě si uschovávejte všechny lékařské zprávy a účty za ošetření. Určitě nic nezkazíte, pokud si ohlídáte, aby v lékařské zprávě pro pojišťovnu byly základní náležitosti nejen ohledně identifikace vaší osoby, ale i ohledně léčby a diagnózy.

 Co dělat, když vám škodu na zdraví způsobila třetí osoba

Zkontrolujte si, zda jsou správně zdokumentovány všechny skutečnosti týkající se nehody (svědci, foto, video, plánek). Zápis v cizím jazyce nepodepisujte, pokud nerozumíte jeho obsahu, a doplňte svou verzi výpovědi v českém jazyce. Zajistěte si také kontaktní údaje osoby, která vám zranění způsobila, i ostatních zúčastněných – svědků (jméno, příjmení, datum narození, bydliště, telefon, pojišťovnu a číslo pojistné smlouvy). Pamatujte na nutnost podpisu svědka u každé svědecké výpovědi a ohlaste nehodu policii.

U pojištění odpovědnosti nesmíte úplně ani částečně uznat nebo uspokojit jakýkoliv nárok

Případy, kdy českého občana dodržujícího všechna pravidla FIS, srazil v Alpách na sjezdovce domácí lyžař a sám se přitom zranil, nejsou ojedinělé. Pokud nemáte nikoho, kdo by vám dosvědčil, že původcem nehody jste nebyli vy, buďte nekompromisní, nebo budete platit. Pojišťovny mají zkušenosti s tím, že obzvláště rakouští a italští senioři v tom „umí chodit“. Z banálního naražení zad umí „vytřískat“ statisíce na újmě na zdraví a ještě náhradu za trvalé následky. Co na tom, že potíže se zády měl dotyčný už léta? A ještě zaplatíte i zastupování právníkem při řešení sporu. 

Sdílet článek