Jak si zajistit finanční nezávislost a být v životě spokojený a šťastný? Nad touto otázkou tráví dospělí mnoho času. Bohužel se jim ne vždy podaří najít uspokojivé řešení. Modrá pyramida proto připravila „Hru života“, která zábavnou formou učí, jak zvládnout rodinné finance a připravit si bezstarostné stáří.

Ke hře jako ze života se nechalo ve čtvrtek 4. prosince zlákat osm lidí, kteří přišli v podvečer do frýdecko-místecké pobočky Modré pyramidy. Dva páry, z nichž mladší dorazil i s malým dítětem, tři muži a jedna slečna. Ti všichni zaujali místa u dvou herních stolů a trochu rozpačitě očekávali, co se bude dít. Moderátoři hry Ivo Mičulka a Aleš Kocur na úvod od soutěžících zjišťovali, proč přišli a co od hry očekávají. „Začínáme, jsme mladí. Chceme se naučit, jak fungovat s penězi,“ reagovala na otázku mladá maminka Lucka. O několik let starší Tomáš se zase svěřil, že by ocenil radu jak na hypotéku.

V kůži typické české rodiny

Za chvíli se již celá osma „převtělila“ do herní rodiny tvořené třicetiletými manželi a roční dcerkou. Fiktivní rodinu bylo třeba finančně zajistit a přitom počítat s různými nehodami a překvapeními. Manželův měsíční příjem přitom tvořil 20 750 korun, manželčin 11 500 korun. Účastníci se seznámili s finančním plánem rodiny a pak už bylo jen na nich, zda splní tři zásadní úkoly, kterými byla koupě bytu 3+1 za 2,5 milionu korun do věku 39 let, luxusní dovolená v Egyptě v hodnotě 300 tisíc korun do 48 let věku a našetřené tři miliony korun, které manželům v šedesáti letech zajistí finanční nezávislost. 

Pády a nezdary

Hra se rozjela a po celé téměř čtyři hodiny jejího trvání se hráči nenudili. Rozhodovali se, kam peníze investovat, zda koupit akcie či dluhopisy, zda umořit spotřebitelský úvěr, jestli si pojistit byt, zaplatit kurz zvyšující vzdělání a další. Občas jim hra připravila nenadálé překážky, jako požár v bytě, úraz manžela, pokles ceny akcií a dluhopisů na trhu nebo manželčinu touhu po psovi za 15 tisíc korun. Někteří hráči si nepojistili majetek nebo se nepojistili na trvalé následky při úrazu a ocitli se blízko bankrotu.

Zdárně v cíli?

Hráči si za podpory finančních poradců Modré pyramidy vedli dobře, ne všem se ovšem podařilo splnit všechny tři cíle hry. Byt si koupili všichni hráči, také na dovolenou odcestovali všichni, avšak našetřit na důchod tři miliony korun dokázali jen dva z nich. Na celé čáře ve hře zvítězil bankovní úředník Tomáš. „Nečekal jsem to. Ale je pravda, že mám zkušenosti z praxe v bance, tak jsem je využil,“ usmíval se mladý muž. „Vzdor vítězství mám ale dojem, že mám ve svých peněžních plánech ještě mezery,“ přiznal se devětačtyřicetiletý Jiří.

Sedm základních kroků k úspěchu

Školitelé nakonec hráčům osvětlili základní kroky, které vedou k úspěchu nejen v této hře, ale i v reálném životě. „Nejdůležitější bylo splatit hned na začátku spotřebitelský úvěr, koupit nemovitost v době, kdy byla hypotéka levnější než nájem, sjednat si životní pojištění, investovat do akcií a dluhopisů a diverzifikovat a ke konci hry redukovat akciové fondy,“ vyjmenoval jednotlivé mety jeden ze školitelů. Nakonec měli hráči možnost domluvit se se zkušenými finančními poradci z Modré pyramidy na pomoci i ve skutečném finančním světě, ve kterém se nedá začínat stále znova.

Anketa: Jak se vám „Hra na život“ líbila?

Lukáš a Lucka:
Hru vnímáme velmi pozitivně. Jsme mladí, plánujeme hypotéku a nějaké investice. Je pro nás obrovským plusem, že jsme si hru mohli vyzkoušet a zjistit, jak funguje finanční trh.

Tomáš:
Nečekal jsem, že budu ve hře nejúspěšnější. Nicméně musím se přiznat, že jsem využil při hraní i zkušenosti z praxe. Ve hře jsem hodně investoval, pravidelně jsem šel téměř do nuly, nicméně chyba byla, že jsem předčasně umořil hypotéku, což se pak v dlouhodobém horizontu ukázalo jako ne příliš šťastné, ale přesto to stačilo, abych dosáhl cíle.

Žaneta: Hra mi pomohla. Každý by si to měl vyzkoušet na vlastní kůži. Já jsem například zjistila, že bych měla více investovat, aby mi peníze vydělaly další peníze.

Sdílet článek