Nejčastěji se mu říká pojištění na blbost. A nutno říct, že lidová tvořivost vymyslela tomuto pojišťovacímu produktu název zcela odpovídající a vystihující. Tahle pojistka – oficiálně pojištění odpovědnosti z občanského života (uznejte, že pojistka na blbost zní výstižněji) – dokáže ochránit nejen před nepříjemnou dírou v rozpočtu, ale také před naprosto fatálními následky. Děti v těchto případech hrají nezřídka nechtěnou hlavní roli.
A letní období, včetně hlavních, dvouměsíčních prázdnin, je právě pro děti tím nejrizikovějším časem. Stát se může ledacos. Při jízdě na kole dítě srazí jiného cyklistu, nebo nabourá a poškodí auto. Totéž se může stát na kolečkových bruslích. Při hře s míčem rozbije okno nebo to při dovádění s kamarády na návštěvě odnese televize, drahý mobil či cenná váza. Proto je pojištění dětí nadmíru prozíravé.

U starších dětí „naskakují“ i další rizika. Jeden příklad za všechny: Prozíravý otec raději přitlačil na pojistce s tím, že chce hodně velkou pojistku, protože má dva puberťáky a bydlí u lesa, kam chodí synové „na tajňačku“ kouřit.

Takovým skoro klasickým, nebo spíše učebnicovým příkladem je, když dítě zapomene vypnout kohoutek a voda proteče k sousedům. Ale to občas „umí“ i dospělí. Co s tím? Právě takové případy kryje ona pojistka na blbost.

Tuto pojistku uzavírají pouze dospělí – sami na sebe, ale v jejím rámci je vesměs chráněná celá rodina. A rodinou se obecně myslí otec, matka a jejich děti. Jen parametry kategorie, do níž spadají děti, se liší pojišťovna od pojišťovny. Obecně platí, že za děti se považují potomci většinou až do věku 26–30 let žijící ve společné domácnosti; v některých případech musí ještě studovat.

Výše pojistného

Vzhledem k tomu, jakým pohromám může zabránit, není nijak závratná. Opět se podle pojišťovny liší, ale pohybuje se v závislosti na limitech ve stovkách až po tisíc korun ročně. Pojištění kryje škody, které neúmyslně způsobí osoba jinému subjektu.

A nejen osoba. Pojištění odpovědnosti kryje i škody způsobené domácími mazlíčky. Platí to především pro psy, kteří mohou něco poškodit, roztrhat nebo při nepozornosti majitele způsobit srážku s cyklistou či motocyklistou.

Zatím ale byla řeč jen o materiálních škodách, které jsou samozřejmě nepříjemné, leckdy bolestné, ale nikoliv s fatálními dopady. Mnohem horší jsou případy, při nichž dojde k újmě na zdraví. A nedej bože s trvalými následky. „Proto je pojistka na blbost rozumnou investicí,“ shodují se pojišťovací experti.

Zvlášť to platí po změnách občanského zákoníku v roce 2014, kdy byly zrušeny stropy pro výši odškodnění. Některé případy tak potom pro toho, kdo škodu způsobí, mohou být likvidační – v souvislosti s tím, že někomu způsobí trvalé následky, nemožnost společenského uplatnění či ušlý zisk. Rozbitý mobil, televize nebo kolo jsou většinou jen prkotiny ve srovnání s poškozením zdraví.

Proto experti varují před absencí pojištění na blbost s tím, že nevědomost je sladká, ale pouze do okamžiku, než se něco stane. Navíc i v Česku se blížíme mílovými kroky k pojetí odpovědnosti západního střihu, což znamená, že každý je odpovědný za své činy. Hrozí pak soudní řízení s leckdy tvrdými následky a dopady. A právě pojistka na blbost může ochránit před pořádnou, někdy i likvidační dírou v rozpočtu.

Co kryje pojistka na blbost?

Škody na věcech Škody na zdraví Finanční ztráty (ušlý zisk) Škody způsobené zvířaty

Tip Rádce na finance: MojePojištění od Modré pyramidy

MojePojištění majetku zahrnuje nejen občanskou odpovědnost, ale také odpovědnost vlastníka či nájemce nemovitosti. Co to znamená? Pojištění poskytuje ochranu pro případ škody, která vznikne v souvislosti s vlastnictvím, nájmem nebo správou nemovitosti či vlastnictvím a provozem zařízení v domě určeném pro nájemníky.

Příklad: V zimě sjede sníh ze střechy vaší nemovitosti nebo se uvolní střešní taška a poškodí auta parkující na ulici.
I to kryje MojePojištění majetku.

Sdílet článek