Přemýšlíte o novém bydlení a hledáte pro sebe ideální nemovitost? Nebo už ji máte a zvažujete rekonstrukci, díky níž byste jí vtiskli své představy o domově? Ať už máte v souvislosti s bydlením v plánu cokoli, jedno je jisté. Stojí to peníze. Často hodně peněz. Právě peníze bývají problémem už na začátku shánění bytu či domu. Většina prodávajících totiž dává přednost zájemcům, kteří disponují hotovostí. Pokud potřebný obnos nemáte, může vám vysněné bydlení snadno uniknout. Podobný problém řešili nedávno také manželé Procházkovi. S malou dcerou a dalším dítětem na cestě věděli, že chtějí nový a větší byt. Měl být ideálně nedaleko centra Prahy kvůli dobré dopravní dostupnosti. Když si konečně vybrali čtvrť plnou zeleně, dětských hřišť a možností ke sportovnímu vyžití, začali hledat i samotný byt v tamních činžácích. Ceny třípokojových bytů ve vybrané lokalitě ale atakovaly hranici čtyř milionů korun, sami přitom měli na účtu jen zhruba třetinu požadované sumy. Tehdy jim pomohli v Hypocentru Modré pyramidy, kam se obrá- tili z prostého důvodu – potřebovali nejen hypotéku na nový byt, ale zároveň chtěli rychle prodat svůj stávající menší byt v jiné části Prahy. „Peníze za prodej starého bytu pro nás měly být základem při koupi toho nového. Zároveň jsme chtěli ze sumy získané prodejem financovat částečnou rekonstrukci bytu, který byl v původním stavu přes dvacet let,“ líčí Jakub Procházka.
Pomohl pohotovostní úvěr
V Modré pyramidě nabídli Procházkovým tzv. pohotovostní úvěr, jenž jim nakonec výrazně usnadnil koupi vysněného bytu.
Většina prodávajících dává přednost zájemcům, kteří disponují hotovostí. Pokud potřebný obnos nemáte, může vám vysněné bydlení snadno uniknout.
Pohotovostní forma zpracování Hypoúvěru, tedy úvěru na bydlení z nabídky Modré pyramidy, umožňuje klientům získat dopředu schválený úvěrový rámec včetně úrokové sazby. Klienti tedy vědí, na jaké bydlení mohou dosáhnout a jaká bude po jeho koupi měsíční splátka. „O koupi bytu, ve kterém teď sedíme, měli vážný zájem tři rodiny. Mezi námi a dvěma dalšími se rozhodovalo,“ říká Denisa Procházková a rozhlíží se po prostorném obývacím pokoji s výhledem do zeleně. „Jedna z rodin disponovala hotovostí, ti další ale neměli v ruce vůbec nic. V tom jsme měli výhodu, měli jsme sjednaný Pohotovostní Hypoúvěr v odpovídající výši. Rovněž díky tomu jsme se dostali do užšího výběru,“ doplňuje paní Procházková. Pohotovostní forma úvěru z Modré pyramidy se tak ukázala jako klíč k úspěchu. Tím dalším při rozhodování prodávajících bylo to, že si obě rodiny padly do oka. Doslova se adoptovaly navzájem. „Bývalí majitelé se po prodeji odstěhovali na chalupu do středních Čech, často se navštěvujeme, fungují pro naše děti jako náhradní prarodiče,“ směje se Jakub Procházka. Vzhledem k tomu, že Hypoúvěr měli Procházkovi sjednaný předem, bylo pro ně zpracování zajištěného úvěru již spíše formalitou. V Hypocentru jim přitom pomohli i s velkou porcí papírování – především museli vše vyřešit na katastru nemovitostí a dalších úřadech.
Oceňují větší jistotu
Hypoúvěr je podle Martina Sikory z marketingu Modré pyramidy vhodný nejen k financování nové nemovitosti či pozemku, ale třeba i ke stavbě nového domu či opravdu rozsáhlé rekonstrukce. „Hypoúvěr vhodně kombinuje výhody hypotečního úvěru i úvěru ze stavebního spoření. Klienti tak mohou těžit z výhodné úrokové sazby, která je nyní od 2,09 % p.a., nízké měsíční splátky a možnost rozložit splácení až na třicet let klientům pak výrazně odlehčí v rámci rodinného rozpočtu,“ říká Martin Sikora. Procházkovi ze svého pohledu oceňují Hypoúvěr ve srovnání s klasickou hypotékou i v tom ohledu, že jim nabízí do budoucna větší jistotu. Zatímco běžné hypotéky nabízejí fixní sazbu na několik let, a pak je potřeba řešit novou fixaci – buď ve stávající bance, nebo refinancováním v jiné – v případě Hypoúvěru je to jinak. „Máme fixaci na šest let. Po splnění podmínek nastane tzv. přidělená fáze úvěru s předem odsouhlasenou maximální výší úroku až do konce splatnosti úvěru, která je daná smluvně. Máme tak mnohem větší jistotu, víme, co se odehraje po celou dobu splácení úvěru. Víme, jakou sazbu budeme mít, v případě hypotéky je to jasné vždy jen po dobu fixace,“ říkají Procházkovi. Mají pravdu. Ačkoliv nyní jsou úrokové sazby položeny rekord ně nízko a každý další měsíc se banky a další instituce přetahují o to, která stlačí sazbu ještě o nějakou tu setinku níže, v průběhu dalších let se může situace výrazně proměnit a sazby mohou opět vyrůst. Koneckonců třeba v devadesátých letech se jejich minimální výše pohybovala mezi 11 a 12 procenty, až na přelomu milénia se přiblížila k deseti procentům. Třeba ještě před deseti lety činily úroky zhruba pět procent. Přidělená fáze úvěru s předem smluvně stanovenou maximální výší úroku ale Procházkovy nijak nelimituje, aby v této fázi nevyužili výhodnější podmínky, pokud budou na trhu k dispozici. „Ale jestliže jinde nic výhodnějšího neseženou, mají u nás zajištěno, že jim schválený úrok nezvýšíme,“ říká Martin Sikora z Modré pyramidy. „Je dobré vědět, že si můžeme budoucnost plánovat. Že víme, co nás čeká,“ zakončuje Denisa Procházková a její manžel souhlasně přikyvuje.