Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

14. 10. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

V chladném období roku se převážně zdržujeme ve svých domovech, a na stavu účtu je to samozřejmě znát. Ať už teplo vašeho domova zajišťuje plynové nebo elektrické topení prostřednictvím radiátorů či vlastníte podlahové topení, některá opatření, abyste neutráceli zbytečně, jsou společná.

Změna dodavatele zajistí lepší cenu

Nejprve si překontrolujte, jestli za energie neplatíte zbytečně moc. I když řada dodavatelů svým zákazníkům zejména elektřinu zdražila, stále můžete na trhu najít výhodnější ceny, díky kterým za energie ušetříte. „Nedívejte se však jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o férovou a spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem,“ doporučuje Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Zkontrolujte kotel i radiátory

Než začnete topit, prohlédněte kotel, radiátory i spalinové cesty. „Ještě před zahájením topné sezóny je vhodné prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky teplonosné kapaliny, což je obvykle voda. Manometr měřící tlak v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu,“ doporučuje energetický poradce Jan Truxa.

Radiátory očistěte a zbavte prachu. Ničím je nezakrývejte a pamatujte, že by určitě neměly sloužit ani na sušení prádla. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce.

Nepřetápějte. Každý stupeň něco stojí

Češi často své domácnosti přetápí, a přitom to není prospěšné pro naše zdraví z hlediska následně oslabené imunity, nehledě na to, že každý stupeň tepla navíc něco stojí. V obytných místnostech je ideální teplota okolo 21 stupňů. Navíc není třeba, abyste měli teplotu v každé místnosti stejnou. Ložnici nechávejte záměrně chladnější – budete mít kvalitnější spánek. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, sníží se spotřeba energie až o šest procent,“ vysvětluje Libor Holub. S regulací teploty vám pomůžou termostatické hlavice na radiátorech. Mezi jednotlivými místnostmi pak zavírejte dveře.

Pomůže fólie i těsnění. Pozor na vychladnutí

Za topné těleso můžete umístit reflexní fólii, která odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje tepelným ztrátám. Okna, vstupní dveře či dveře od balkonu opatřete těsněním. Také pamatujte na to, že se nevyplácí často vypínat topení. „Při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snižte, ale topení úplně nevypínejte. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více energie pak spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu,“ upozorňuje Holub.

Tip Rádce na finance

Chcete ušetřit ještě více? Pomůže zateplení či výměna oken. S financováním vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Ušetří i správné větrání

Nezapomínejte větrat, udržíte tak dobré klima v místnostech. Správným větráním se vyvarujete příliš suchého vzduchu. Při nízké vlhkosti totiž paradoxně stoupá potřeba si ještě přitápět. Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 a 50 procenty. Účinné je intenzivní větrání – můžete udělat třeba rychlý průvan. Při delší ventilaci by se zdi zbytečně ochladily a déle by vám trvalo opětovné vytápění.

Tip Rádce na finance

Modrá pyramida a Dům kotlů pro vás mají skvělou nabídku: Zdarma revizi kotle 1. a 2. emisní třídy, zdarma kompletní vyřízení kotlíkové dotace! Pro více informací kontaktujte finanční poradce Modré pyramidy nebo volejte +420 604 220 590.

Další články v rubrice

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Akční úroková sazba ve výši 2,29 procenta, a navíc bez poplatků za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti. Tahle mimořádná nabídka platí pro Hypoúvěr až do konce září.

Top