Studenti! Nechte si vrátit daně z brigády. Jak na to?

Studenti! Nechte si vrátit daně z brigády. Jak na to?

Prázdniny, hlavní období studentských brigád. Řada studentů si tak přivydělává, a to nejčastěji na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti.

30. 7. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Vrácení daní studentům

Pokud studujete a přivyděláváte si krátkodobou brigádou (či váš potomek), můžete odvedenou zálohovou nebo srážkovou daň z příjmu získat zpátky, a to díky výhodě v podobě slevy na dani na poplatníka. Další zvýhodnění pro vás znamená sleva na studenta.

Daň a sleva na studenta

U slevy na studenta máte nárok na poměrnou část odpovídající počtu měsíců, kdy jste byli studentem. Co se týče slevy na poplatníka, máte nárok vždy na celou roční částku – i když skutečně budete pracovat jen pár měsíců v roce. Zaměstnavatel vám samozřejmě bude s každým měsícem uplatňovat jen 1/12 roční slevy na poplatníka (v případě, že jste podepsali prohlášení k dani), vy si ale následně můžete uplatnit i zbytek této částky.

V praxi pak navíc ani nemusíte podepisovat růžové prohlášení k dani (platí od roku 2014). Prostřednictvím daňového přiznání za rok, ve kterém jste pracovali, tak dodatečně získáte 15% srážkovou daň z příjmů do 10 000 korun zpět.

Výpočet vrácení daní

  1. Podepsané prohlášení k dani: Jana si v červenci a srpnu přivydělává na dohodu o provedení práce pro jednoho zaměstnavatele. Její hrubá měsíční odměna je 10 000 Kč. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepsala. Při výpočtu čisté mzdy tedy uplatní slevu na poplatníka (2 070 Kč), nárok má i na daňovou slevu na studenta v částce 335 Kč. Ovšem z důvodu uplatnění slevy na poplatníka je vypočtená daň z příjmu nulová. Za rok 2019 tak Janě nebude nic vráceno na daních, jelikož na dani z příjmu fyzických osob nic nezaplatila.
  2. Nepodepsané prohlášení k dani: Eva také v červenci a srpnu pracuje na brigádě pro zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč. U zaměstnavatele však nepodepsala prohlášení k dani. Z hrubé odměny tak v každém měsíci odvede 15% srážkovou daň z příjmu ve výši 1 500 Kč. Celkem na dani zaplatí 3 000 Kč. I tak ale o tyto peníze nemusí přijít. Za rok 2019 si však Eva musí sama podat daňové přiznání, ve kterém uplatní roční daňovou slevu na poplatníka v částce 24 840 Kč. Daňová povinnost vypočtená v daňovém přiznání pak bude 0 Kč a daň z příjmu ve výši 3 000 Kč obdrží Eva zpátky na svůj účet.
  3. Odměna nad 10 000 Kč: Vysokoškolák Petr bude v červenci, srpnu a září pracovat na dohodu o provedení práce. U zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani. Hrubá měsíční odměna bude ve všech případech 26 000 Kč. Měsíční zálohová daň z příjmu bude 2 815 Kč (26 000 Kč × 1,338 [zaokrouhleno na stokoruny nahoru] × 15 % − sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč − sleva na studenta 335 Kč). Zálohová daň z příjmu fyzických osob se počítá ze superhrubé mzdy, tj. hrubé mzdy zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Od 1. července 2019 odvádí zaměstnavatelé za zaměstnance 24,8 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění. Petr za tři měsíce zaplatí na zálohové dani z příjmu 8 445 Kč. Sám si podá daňové přiznání za rok 2019, ve kterém uplatní daňovou slevu na poplatníka v částce 24 840 Kč, roční daňová povinnost bude nulová a daň z příjmu ve výši 8 445 Kč zaplacená během roku mu bude vrácena.

Tip Rádce na finance

 

Co s vydělanými penězi, pokud je nechcete hned utratit? Pošlete si je na stavební spoření. Svou práci tak ještě více zhodnotíte, a to jak úročením, tak státní podporou až  2 000 Kč (k vkladu 20 000 Kč).

Další články v rubrice

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Akční úroková sazba ve výši 2,29 procenta, a navíc bez poplatků za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti. Tahle mimořádná nabídka platí pro Hypoúvěr až do konce září.

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Výbava pro školáka na prvním stupni je většinou citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Tím spíš, když jde o prvňáčka, kterému musíte všechno pořizovat poprvé. I v tomto případě se ale dá ušetřit, když víte, jak na to.

Máte chalupu? Nezapomeňte si ji dobře pojistit

Máte chalupu? Nezapomeňte si ji dobře pojistit

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Každé vlastnictví nemovitosti s sebou však nese nejen to příjemné – souvisí s ním i čistě praktické záležitosti. Jednou z nich je například pojištění. Co je dobré vědět o pojištění chalupy?

Top