Studenti! Nechte si vrátit daně z brigády. Jak na to?

Studenti! Nechte si vrátit daně z brigády. Jak na to?

Prázdniny, hlavní období studentských brigád. Řada studentů si tak přivydělává, a to nejčastěji na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti.

30. 7. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Vrácení daní studentům

Pokud studujete a přivyděláváte si krátkodobou brigádou (či váš potomek), můžete odvedenou zálohovou nebo srážkovou daň z příjmu získat zpátky, a to díky výhodě v podobě slevy na dani na poplatníka. Další zvýhodnění pro vás znamená sleva na studenta.

Daň a sleva na studenta

U slevy na studenta máte nárok na poměrnou část odpovídající počtu měsíců, kdy jste byli studentem. Co se týče slevy na poplatníka, máte nárok vždy na celou roční částku – i když skutečně budete pracovat jen pár měsíců v roce. Zaměstnavatel vám samozřejmě bude s každým měsícem uplatňovat jen 1/12 roční slevy na poplatníka (v případě, že jste podepsali prohlášení k dani), vy si ale následně můžete uplatnit i zbytek této částky.

V praxi pak navíc ani nemusíte podepisovat růžové prohlášení k dani (platí od roku 2014). Prostřednictvím daňového přiznání za rok, ve kterém jste pracovali, tak dodatečně získáte 15% srážkovou daň z příjmů do 10 000 korun zpět.

Výpočet vrácení daní

  1. Podepsané prohlášení k dani: Jana si v červenci a srpnu přivydělává na dohodu o provedení práce pro jednoho zaměstnavatele. Její hrubá měsíční odměna je 10 000 Kč. Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepsala. Při výpočtu čisté mzdy tedy uplatní slevu na poplatníka (2 070 Kč), nárok má i na daňovou slevu na studenta v částce 335 Kč. Ovšem z důvodu uplatnění slevy na poplatníka je vypočtená daň z příjmu nulová. Za rok 2019 tak Janě nebude nic vráceno na daních, jelikož na dani z příjmu fyzických osob nic nezaplatila.
  2. Nepodepsané prohlášení k dani: Eva také v červenci a srpnu pracuje na brigádě pro zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč. U zaměstnavatele však nepodepsala prohlášení k dani. Z hrubé odměny tak v každém měsíci odvede 15% srážkovou daň z příjmu ve výši 1 500 Kč. Celkem na dani zaplatí 3 000 Kč. I tak ale o tyto peníze nemusí přijít. Za rok 2019 si však Eva musí sama podat daňové přiznání, ve kterém uplatní roční daňovou slevu na poplatníka v částce 24 840 Kč. Daňová povinnost vypočtená v daňovém přiznání pak bude 0 Kč a daň z příjmu ve výši 3 000 Kč obdrží Eva zpátky na svůj účet.
  3. Odměna nad 10 000 Kč: Vysokoškolák Petr bude v červenci, srpnu a září pracovat na dohodu o provedení práce. U zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani. Hrubá měsíční odměna bude ve všech případech 26 000 Kč. Měsíční zálohová daň z příjmu bude 2 815 Kč (26 000 Kč × 1,338 [zaokrouhleno na stokoruny nahoru] × 15 % − sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč − sleva na studenta 335 Kč). Zálohová daň z příjmu fyzických osob se počítá ze superhrubé mzdy, tj. hrubé mzdy zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Od 1. července 2019 odvádí zaměstnavatelé za zaměstnance 24,8 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění. Petr za tři měsíce zaplatí na zálohové dani z příjmu 8 445 Kč. Sám si podá daňové přiznání za rok 2019, ve kterém uplatní daňovou slevu na poplatníka v částce 24 840 Kč, roční daňová povinnost bude nulová a daň z příjmu ve výši 8 445 Kč zaplacená během roku mu bude vrácena.

Tip Rádce na finance

 

Co s vydělanými penězi, pokud je nechcete hned utratit? Pošlete si je na stavební spoření. Svou práci tak ještě více zhodnotíte, a to jak úročením, tak státní podporou až  2 000 Kč (k vkladu 20 000 Kč).

Další články v rubrice

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Top