Šetřit peníze může být i zábava. Nevěříte?

Šetřit peníze může být i zábava. Nevěříte?

Když se řekne „šetřit peníze“, máme pocit, že si musíme něco odpírat. Že o něco přicházíme. My vám ale představíme 11 způsobů šetření, které vám naopak něco přinesou. Kromě peněz i zážitky, zábavu, zkušenosti nebo čas strávený s vašimi blízkými.

14. 11. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

1. Pořiďte si pokladničku

Trochu otřepané? Možná. Ale funguje to. Kupte si klidně prasátko nebo si vezměte jen plechovku od sušenek, a kdykoli se vám do ruky dostane padesátikoruna, hoďte ji do pokladničky. Nebo se můžete s rodinou dohodnout, že když někdo doma použije sprosté slovo, zaplatí pokutu. Obnos necháme na vašem uvážení, ale věřte, že si užijete legraci. A jestli vás to nepřesvědčilo, zkuste si pořídit pokladničku „Hamižná kočička“. Tahle zábava vám jistě chvíli vydrží.

https://www.youtube.com/watch?v=j_FPdo5kuzg

2. Sprchujte se

Rádi se koupete ve vaně plné horké vody? Nu, čas od času… Ale až 30 % vody, a tím i peněz, ušetříte, když se budete raději sprchovat. Navíc čím studenější voda, tím rychlejší očista, navíc zdravější pro vaše tělo. A pokud chcete být opravdu, ale opravdu zodpovědní, sprchujte se ve dvou. Zachráníte nejen svoji peněženku, ale i planetu. (Jestli se ptáte, co je na sprchování ve dvou zábavného, není tohle tip pro vás.) Rady a tipy, jak ušetřit za vodu najdete tady

3. Zařiďte si fitko doma

Upřímně, chodíte rádi do fitka? Je-li odpověď ano, přeskočte na bod 4. Pokud vás ale nebaví trápit se před zástupem perfektně vypracovaných těl a připadáte si jako jediný člověk na světě, který má problém s postavou, vykašlete se na mučicí stroje. Zůstaňte doma a zapněte počítač. Na internetu určitě najdete v množství návodů a fit programů něco, co vás bude bavit. Můžete si zasportovat v klidu a v soukromí, zadarmo a ještě si při tom osvěžit nějaký cizí jazyk. Cvičení přes internet je také ideální, když chcete zkusit nový styl, ale nechcete platit za hodinu s trenérem.

https://www.yogatoday.com/

https://www.youtube.com/user/yogatoday

https://www.youtube.com/user/BeFit

4. Vsaďte se

Domluvte se s kamarádem, sestrou nebo bratrancem, že budete šetřit spolu. Tedy vlastně proti sobě. Vsaďte se, kdo ušetří víc. Třeba za veřejnou dopravu, za kávu z automatu nebo kdo prostě za měsíc nasbírá víc dvacetikorun. Nezapomeňte se předem domluvit na odměně, která by měla být opravdu lákavá. Hecování povoleno!

5. Vyrábějte vlastní dárky

Vánoce jsou za rohem a vám se nedostává financí na drahé dary? Zkuste něco osobnějšího. Tatínkovi upleťte stylovou šálu, mamince vyrobte náhrdelník, sestře obal na knihu a bratrovi třeba originální koláž na zeď do jeho nového bytu. A když to všechno ještě nápaditě zabalíte, efekt bude dokonalý. Osobní dárek má daleko větší hodnotu a vy se můžete naučit spoustu nových věcí. Inspiraci najdete třeba tady

6. Darujte službu místo věci

Dárky nemusí být vždycky věci. Vaše babička jistě ocení, když jí místo tradiční kosmetické sady umyjete okna, a přátelé zase nepohrdnou, když jim místo voucheru na drahou večeři darujete „poukázku“ na své služby hlídání dětí. Budete nejoblíbenější přátelé alespoň na půl roku.

7. Zaveďte pravidlo „já tobě, ty mně“

Využijte své kamarády a známé. Tedy jejich koníčky. Někoho například ohromně baví sekat trávu nebo čistit koberce, což vy z duše nesnášíte. Vás naproti tomu naplňuje žehlení nebo pečení cukroví. Vyměňte si to. „Objednejte“ si pomoc s tím, co nechcete dělat, a nabídněte za to svoji. A všichni na tom vydělají.

8. Najděte si levnou zábavu  

Projděte internet, místní noviny, počtěte si plakáty u zastávky MHD nebo v oblíbené kavárně. Všude je spousta přednášek, koncertů, divadelních představení, trhů, sportovních dnů, vycházek… Často jsou zdarma nebo „za hubičku“, takže vás nebudou nic stát, ale pobavíte se, dozvíte se něco nového a potkáte nové lidi. A to všechno za pár kliků. Pardon, clicků. Další nápady najdete tady.  

9. Staňte se zahradníkem

Nemusíte být zrovna Mičurin, ale jakmile s tím jednou začnete, pravděpodobně tomu propadnete. Když poprvé ochutnáte vlastní rajčata nebo jahody, už nebude cesta zpět. Stačí průměrný městský balkon. Vlastnoručně vypěstované dobroty udělají radost nejen vám, ale i vaší peněžence. Inspiraci najdete například tady

A jestli vás tenhle nápad zaujal, porozhlédněte se. Nemáte někde nevyužitou plochu, která se tváří jako „zeleň“? Třeba dávno zanedbaný trávník ve vnitrobloku? Domluvte se se sousedy a založte si komunitní zahradu. Ke společné práci přizvěte i děti a udělejte si rodinný sousedský den.  

10. Obědvejte s kolegy v práci, pečte s dětmi svačinky  

Domluvte se s kolegy a jednou týdně si dejte společně „krabičkový oběd“. Prostě si večer navařte větší porci a vezměte si část druhý den do práce. Domácí kuchyně vás nezklame a jistě bude levnější než restaurace. A příjemný oběd s kolegy navíc utuží tým. 

Můžete také zkusit vypečené školní svačinky. Máte-li děti, věnujte jedno odpoledne společnému pečení. Vyzkoušejte nové recepty na sušenky nebo koláče a nechte děti, ať vymyslí nové variace. Druhý den si ve škole pochutnají na zdravé svačině a nebudou potřebovat peníze na jídlo z bufetu. Další nápady, jak ušetřit za jídlo, najdete tady

Objevte recepty našich babiček

Taky máte doma pod dřezem sbírku chemických přípravků, které „zaručeně odstraní“ téměř všechno? Napadlo vás, jak to dělaly hospodyňky dřív, když potřebovaly odmastit nádobí, vyčistit skvrnu od ovoce nebo si udržet svěží pleť? Existuje spousta jednoduchých a levných receptů, které jsou opravdu prověřené zkušeností. Tak neutrácejte za drahé přípravky a zahrajte si na malého chemika sami. Inspiraci najdete třeba tady

 

Tip Rádce na finance

 Kam s ušetřenými penězi? Do 15. 12. můžete uzavřít výhodné Moudré spoření s bonusem 3000 Kč!

Další články v rubrice

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Top