Když prodáváte byt nebo dům, čeká vás docela dost papírování. A vzhledem k tomu, že to nejspíš není něco, do čeho se pouštíte pravidelně, může se vám stát, že se ve všech těch dokumentech ztratíte. Některé chytáky se skrývají třeba už ve smlouvě s realitní kanceláří, která za vás celý proces zprostředkuje. Proto jsme si ho prošli a podívali se na slabá místa, abychom vás na ně upozornili. Teď už se při prodeji nemovitosti určitě nenecháte nachytat.
  Jistota. Pečlivě si vyberte realitní kancelář, které svou nemovitost nabídnete k prodeji. Jak se říká: „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Seriózní partnery poznáte třeba podle jejich členství v profesních sdruženích, jako je Asociace realitních kanceláří ČR. Hodně také napoví prvotní kontakt, způsob jednání, důležité je i to, zda vám lidé na druhé straně stolu sedí.

  Podpis. Buďte připraveni na to, že na vás realitní makléři budou naléhat, abyste smlouvu s realitkou podepsali co nejdříve. Nijak s tím ovšem nespěchejte, prodej domu nebo bytu je natolik důležitý krok, že při něm musíte dobře znát každý další krok. Důkladně si smlouvu s realitní kanceláří prostudujte, především to, zda dobře definuje práva i povinnosti obou stran. Zajímejte se o to, co se pro vás makléř zavazuje udělat, zaměřte se na možnosti reklamace i ukončení smlouvy, když nebude pracovat, jak má. Prozkoumejte i případné sankce. Abyste měli jistotu, neškodí vzít si na pomoc vlastního právníka.

  Právník. Ideální je mít po celou dobu prodeje nemovitosti svého právníka, který vám pomůže se smlouvami – např. rezervační nebo kupní smlouvou. Nespoléhejte se na žádné předpřipravené smlouvy od realitky (ani zkušení makléři nejsou právníci), raději si připlaťte za právní pomoc, abyste měli jistotu, že veškeré smluvní vztahy budou bezchybné a že na své straně máte někoho, komu jde skutečně hlavně o váš zájem.

  Exkluzivita. Mít výhradní smlouvu s realitkou má to své výhody i nevýhody. K benefitům exkluzivity při prodeji nemovitosti patří, že byt nebo dům nabízený jedinou realitní kanceláří působí věrohodněji. Můžete u ní také nastavit nejvýhodnější prodejní cenu. Navíc máte přehled o tom, kdo pečuje o vaši nemovitost a v jakém stavu jsou jednání o ní. Na druhou stranu má exkluzivní smlouva i své háčky – třeba když najdete zájemce o koupi sami, napřímo ji neprodáte. Musíte počkat, až výhradní smlouva s realitkou vyprší.

  Doba. Z toho vyplývá i doba, na kterou byste měli výhradní smlouvu s realitní kanceláří uzavřít. Vyhněte se době neurčité, místo toho trvejte na stanovení konkrétní lhůty – ideálně do měsíce. Pak můžete smlouvu opět prodloužit, pokud budete spokojení. V případě, že vám však realitka nebude vyhovovat, můžete po skončení smlouvy zkusit jiné cesty prodeje své nemovitosti.

  Statistika. Délku trvání smlouvy můžete přizpůsobit i podmínkám, které na trhu s nemovitostmi panují. V žádané lokalitě zmizí byt rychleji než dům na samotě daleko od města, proto je vhodné vyžádat si od makléře statistiku prodejů podobných nemovitostí v poslední době a na základě toho určit vhodnou dobu smlouvy. A zároveň uvidíte, jak úspěšná je daná realitka při prodeji bytu nebo domu s podobnými parametry.

  Provize. Za každou službu se platí, v případě realitních kanceláří to samozřejmě platí také. Klíčové však je, aby provize byla jasně stanovená a čitelná. Vždy byste měli vědět, v jaké výši provize bude, a zahrnout ji do prodejní ceny bytu nebo domu. Provize se většinou pohybuje okolo 3 %, příliš vysoká provize je určitým varováním.

 

Sdílet článek