Češi se mohou radovat ze stále nízké nezaměstnanosti a rostoucích výdělků. HDP přepočtené na obyvatele by dle odhadů České národní banky mělo stoupnout o více než tři procenta a tím se dostat na 85 procent úrovně států eurozóny. Dobré zprávy jdou však zpravidla ruku v ruce s těmi méně radostnými. Tento rok tak Česko nemine růst cen elektřiny i plynu, stejně tak porostou i ceny potravin a bydlení. Podle ekonomů by však zdražování, doufejme, nemělo mít velký dopad na životní úroveň. Inflaci by měl překonat právě růst mezd.
Cena elektřiny a plynu stoupá aneb Všechno souvisí se vším
Koncem roku upozornil Energetický regulační úřad na růst regulované složky ceny elektřiny a plynu pro rok 2019. Cena elektřiny tak tuzemským odběratelům zdraží přibližně o osm až deset procent, cena plynu stoupne o pět až sedm procentních bodů.
Jak je to možné? Díky rostoucímu hospodářství stoupá poptávka po komoditách, roste tak i cena ropy, plynu a uhlí. A právě v tom je zakopaný pes, jelikož ceny elektřiny a plynu jsou navázané na uhlí. Elektřina se totiž vyrábí v paroplynových elektrárnách z plynu a také z uhlí. Při růstu ceny elektřiny z uhlí se atraktivnější stává její výroba z plynu. To však následně vede ke zvýšení poptávky po plynu, a s tím logicky roste i jeho cena. Ve výsledku zdražuje i plyn.
O kolik se zvýší výdaje vaší domácnosti, to záleží na více faktorech a konkrétních dodavatelích. Například u společnosti Innogy stoupnou měsíční výdaje zákazníkům, kteří na plynu pouze vaří, asi o 15 korun měsíčně. Těm, kdo vytápí rodinný domek, přibližně o 60 korun měsíčně. V případě cen elektřiny oznámily například ČEZ a E.On, že část zákazníků se musí připravit na osmiprocentní zdražení. Těmto lidem měsíční náklady stoupnou v řádu stokorun.