Asistenční služby, léčebné výlohy, připojištění nebo limity pojistného plnění, to všechno jsou pojmy, které slýcháme ve spojitosti s cestovním pojištěním. To je nutné si sjednat při všech cestách do zahraničí, a to jak na dovolenou, tak při pracovních pobytech. Zapomenete-li, mohl by se vám výlet za hranice všedních dnů pořádně prodražit.
Při cestě do zahraničí je potřeba vzít v úvahu různá rizika. Při pobytu se můžete zranit, onemocnět nebo třeba na dovolené nechtěně někomu ublížit u bazénu.

Pro všechna tato a další rizika si proto sjednáváme cestovní pojištění. Bohužel trend posledních let je takový, že si pojištění vyřizujeme na poslední chvíli, za pár minut přes internet.

Jenže problematika cestovního pojištění není zdaleka tak banální, jak by se mohla zdát. Můžeme narazit na spoustu zapeklitých situací, navíc mezi jednotlivými produkty mohou být velké rozdíly. Na sjednání pojištění, bychom si měli vždy vyhradit více času a pečlivě prostudovat všechny podmínky, abychom později nebyli nemile zaskočeni.

Vždy nicméně platí jedno univerzální pravidlo: Je lepší být „přepojištěný“ než zapomenout na něco důležitého.

Na co si dát pozor?

Nejdříve je třeba si uvědomit, k čemu vlastně cestovní pojištění slouží. Cestovní pojištění vám poskytne dostatek peněz na pokrytí léčby v zahraničí v případě nemoci nebo úrazu. Bez pojištění byste si totiž všechno museli platit ze svého. A věřte, že v zahraničí to levná záležitost rozhodně není.

Tady je pět základních pravidel, jak při sjednávání cestovního pojištění postupovat:

 Jaký je druh cesty?

Důležité je zvolit si správnou variantu v závislosti na náplni cesty: turistická, pracovní nebo sportovní. V případě sportovních aktivit je vhodné si ověřit, co je podle pojistných podmínek předmětem pojištění a co už nikoliv.

Pamatujte na to, že určité sportovní aktivity, jako je horolezectví, vysokohorská turistika, jachting, ferraty, downhill, paragliding, potápění a podobné, považují pojišťovny za vysoce rizikové a adrenalinové sporty, které je nutné připojistit.

 Kam cestuji?

Svou roli také hraje to, kam cestujete. Nezapomeňte si tedy vybrat odpovídající územní rozsah, protože cílová destinace může ovlivnit cenu pojistného. Tradičně nejlevnější je Evropa, protože má nejrozšířenější služby. Naopak čím odlehlejší, zaostalejší a méně lidnatá je oblast, kam míříte, tím vyšší částky krytí byste měli volit.

 Délka cesty a délka pojistného

Cestovní pojištění můžeme dělit na krátkodobé a dlouhodobé nebo jako celoroční pro ty, kdo cestují opakovaně. Pokud do zahraničí vyrážíte častěji, ať už pracovně nebo soukromě, rozhodně se vyplatí cestovní pojištění uzavřené na celý rok.

 Zaměřte se na pojištění léčebných výloh a limity pojistného plnění

Hlavní součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh v zahraničí – to nám poskytuje náklady na nezbytné ošetření, léky, převoz do nemocnice nebo převoz nemocného do České republiky, a to do výše limitů pojistného plnění. Třeba na cesty po Evropě postačí limit na léčebné výlohy ve výši 3 000 000 korun, pro vzdálenější destinace, jako je Asie nebo Amerika, je vhodnější vyšší limit, například 5 000 0000 korun.

 Sjednejte si připojištění

K základnímu balíčku si můžete navíc sjednat připojištění sloužící k rozšíření rozsahu pojištění. Vězte, že se rozhodně vyplatí. Ať už jde třeba o:

Úrazové pojištění – předmětem pojištění je úraz v zahraničí. Pojištění odpovědnosti za škodu – tzv. pojistka na blbost – z tohoto připojištění jsou proplaceny škody, které neúmyslně způsobíte v zahraničí třetí osobě. Může jít o hmotné škody i o škody na zdraví. Pojištění cestovních zavazadel – poskytuje krytí škody vzniklé při ztrátě či odcizení zavazadla v místě pobytu i během cesty. Pojištění storna zájezdu – slouží pro případ nenastoupení zájezdu s cestovní kanceláří třeba z důvodu nemoci.

Co všechno by měla poskytovat asistenční služba

V úvodu jsme zmínili také pojem asistenční služby. To je služba, která vám poradí a pomůže v případě zdravotních komplikací. Asistenční služby si hradíme v rámci pojištění léčebných výloh. Vždy mějte na paměti, že pokud se vám stane nějaký úraz, co nejdříve kontaktujte asistenční službu.

Rozhodně doporučujeme sjednat si cestovní pojištění, které nabízí tyto asistenční služby:

Je k dispozici nepřetržitě, 24 hodin a 365 dní v roce.
Komunikuje v českém jazyce.
Má rozsáhlou síť poboček po celém světě.

A jaký další servis by měla kvalitní asistenční služba poskytovat?

Doporučí vhodné zdravotnické zařízení a zajistí převoz do nemocnice. V případě hospitalizace převezme starosti s úhradou nákladů. V případě potřeby zorganizuje převoz ze zahraničí do nemocnice v Česku včetně lékařského doprovodu. Zašle léky nebo zdravotní materiál, který není místně dostupný. Některé asistenční služby poskytují další nadstandardní činnosti, například právní pomoc. Musíte si ale za pojištění připlatit.

Rozhoduje u pojistky váš zdravotní stav?

Ano a před jakoukoliv cestou by měl být dostatečně stabilizovaný. To znamená, že se v posledním roce výrazně nezhoršil, nedošlo například k navýšení léků, ke změně léčby nebo k pracovní neschopnosti.

Nicméně pokud jste tedy v posledním roce měli nějaké zdravotní problémy, musíte být při výběru cestovního pojištění obzvlášť obezřetní.

U některých pojišťoven můžete nahlásit vaše onemocnění (např. alergie, astma, cukrovka, epilepsie) a dostanete individuální nabídku.

Speciální pojistku musí mít také ženy, které jsou ve vyšším stupni těhotenství.

Hlídejte si výluky

Všichni víme, že pojišťovny často zmiňují tzv. výluky, na které se pojištění nevztahuje. Proto si vždy zjistěte, jaký je seznam výluk každého pojištění, cestovní pojištění nevyjímaje.

Zpravidla pojišťovny odmítají vyplatit pojistné plnění, došlo-li k pojistné události v důsledku požití alkoholu nebo návykových látek či zneužití léků. Stejně tak při trestné činnosti, porušení zákonných ustanovení platných v dané zemi nebo provozováním rizikových či nebezpečných druhů sportů, které nelze pojistit nebo které nebyly připojištěny.

Řada pojišťoven nebude plnit, pokud se vám něco stane při cestě do země, kam Ministerstvem zahraničních věcí České republiky nebo Světovou zdravotnickou organizací nebylo doporučeno cestovat. Proto vždy ještě před tím, než vycestujete, sledujte stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky, kde jsou informace o cestách do daných destinací uvedeny.

Tip, jak na cestovním pojištění ušetřit, ale neprohloupit

Jestliže hledáte cestovní pojištění, které je kvalitní a zároveň vás nebude stát majlant, vyzkoušejte cestovní pojištění Ko merční pojišťovny. Cestovní pojištění kompletně řeší všechny situace, které mohou nastat během dovolených nebo služebních cest v České republice i v zahraničí. Pokud jej sjednáte on-line, získáte 15% slevu. Více informací ZDE.

Sdílet článek