Nenechte si ujít peníze od státu aneb Kam a kolik před koncem roku poslat?

Nenechte si ujít peníze od státu aneb Kam a kolik před koncem roku poslat?

Je právě nejvyšší čas udělat si před koncem roku pořádek mimo jiné i ve financích. Odměnou za to, že si spoříte na „horší časy“, vám mohou být maximální státní příspěvky či úspory na daních.

27. 11. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Stavební spoření a státní podpora

V první řadě si zkontrolujte, kolik jste letos na svůj účet u stavební spořitelny poslali a kolik se vám tak bude počítat pro výpočet státní podpory. Údaj vám buď stavební spořitelna sama sdělí – tak jako například Modrá pyramida – nebo ho můžete zjistit on-line prostřednictvím přístupu na svůj účet, případně se obraťte na svého poradce, který vám potřebnou výši jednorázového vkladu vypočte.

Pro nárok na státní podporu se započítávají vklady, ale i připsané úroky. Naopak se odečítají poplatky za vedení účtu či zaslání výpisu ze stavebního spoření poštou. Rozhodujícím datem je vždy 31. prosinec, tentokrát jde o úterý.

Teoreticky byste tak ještě v pondělí 30. prosince měli mít díky internetovému bankovnictví dostatek času, aby se do následujícího dne peníze na účet stavební spořitelny připsaly – ovšem neriskujte. Konec roku je hektický, snažte se vše vyřídit ještě před vánočními svátky. Byla by škoda třeba kvůli opomenutí přijít o státní podporu, která může být až 2 000 korun.

Penzijko vám ušetří na daních

Původní penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření nabízí možnost dosáhnout na maximální slevu na daních, která činí 3 600 korun.

Od základu daně z příjmů si nyní odečtete až 24 000 korun. Odečítají se však částky až nad 1 000 vložených korun měsíčně. Na maximum tedy dosáhnete, pokud vaše vlastní příspěvky za kalendářní rok činí celkem 36 000 korun. Pokud ne, můžete to dohnat jednorázovým vkladem v prosinci.

Pozor na rozdíly

Nejjednodušší je sjednat si tzv. daňové optimum. Ovšem vezměte v potaz, že u této služby existují mezi jednotlivými penzijními společnostmi určité rozdíly. Některé, jako například KB penzijní společnost, vám do prosincové splátky započítají vše, co jste v průběhu roku zaplatili nad rámec řádně sjednaných a uhrazených příspěvků (do celkové výše 36 000 korun). Některé penzijní společnosti však uznávají pouze platby provedené a připsané na váš účet penzijního spoření pouze v prosinci.

Tip

Pokud službu daňového optima sjednanou nemáte, je třeba mimořádný vklad penzijní společnosti oznámit. U KB penzijní společnosti k tomu využijte formulář Dodatek nebo Oznámení.

Co se termínů týče, je to stejné jako u stavebního spoření. Započítávají se vám letošní vklady připsané na účet do 31. prosince 2019 včetně.

Pozor si ale dejte na to, že dospořením na konci roku u penzijního spoření nezachráníte státní příspěvky. Ty se vždy připisují dle výše pravidelných měsíčních vkladů. Maximum je 230 korun, a to od měsíčního vkladu 1 000 korun a více. A musí se jednat o vaše vklady – příspěvky zaměstnavatele se nezapočítávají.

Na příspěvcích od státu si tak za dvanáct měsíců můžete přijít až na 2 760 korun, když k tomu přičtete daňovou úsporu 3 600 korun, dostanete se na 6 360 korun ročně.

Tip Rádce na finance

S uzavřením stavebního i penzijního spoření vám rádi poradí specialisté na kterékoliv pobočce Modré pyramidy.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení.

Další články v rubrice

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Akční úroková sazba ve výši 2,29 procenta, a navíc bez poplatků za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti. Tahle mimořádná nabídka platí pro Hypoúvěr až do konce září.

Top