Alespoň částečná znalost cizího jazyka a platební karta vám postačí k nákupu v zahraničním e-shopu. Ovšem vyznat se v nabídce prodejců, kteří se ve virtuálním prostoru pohybují, není vždy jednoduché. Problémy mohou nastat s platbou cla nebo dopravou. Poradíme také, jak poznat bezpečný zahraniční e-shop.
Sháníte značkové sportovní oblečení, smartphone či parfém, který u nás není dostupný? Zkuste zapátrat v internetových obchodech z Německa, Velké Británie, Spojených států nebo Číny. Po nahlédnutí do nabídky tamějších on-line obchodů brzo pochopíte, že internet nemá, co se nakupování týká, hranice. Navíc díky velkému odbytu stačí on-line prodejcům nízké marže, zboží tudíž pořídíte za zlomek ceny běžné u nás.

Jak poznáte bezpečný e-shop

Pro nakupování v zahraničí platí v zásadě stejná pravidla, jako když vybíráte na domácím internetu. Pokud nemáte s daným webem předchozí zkušenosti, zaměřte se na zjištění, zda e-shop splňuje tyto náležitosti:

Přehledný nákupní řád a obchodní a reklamační podmínky.
Zřetelně uvedené identifikační údaje obchodníka.
Reference – dostatečný počet recenzí od zákazníků.

Vše si důkladně prostudujte, ať nejste později překvapeni. Pamatujte, že důležitá je důvěryhodnost a spolehlivost prodejce. Záleží také na tom, zda kupujete značkové zboží, nebo neznačkové věci z Číny.

Věnujte pozornost placení, zajímejte se o to, jak dostanete peníze zpět, pokud vám zboží nebude dodáno nebo jej budete chtít vrátit.

Kterou platební kartu použít

Pro placení budete potřebovat platební kartu s povolenými elektronickými transakcemi. Všechny banky takové karty nabízejí, někdy ovšem nebývají součástí základní nabídky a o povolení platebních transakcí přes internet musíte požádat. Součástí žádosti je i nastavení výše denního limitu, kterou přizpůsobíte svým potřebám.

On-line obchody v Evropské unii

Pokud nakupujete v rámci EU, velkou výhodou je, že za dodané zboží neplatíte clo ani DPH. V případě, že přece jen nastane nějaký problém, nakupování v evropských e-shopech by vám mělo přinést co nejméně úskalí s vrácením zboží. Platí zde totiž podobná pravidla na ochranu spotřebitele jako u nás. Praxe je taková, že zboží odešlete zpět do dané země a obchodník vám bez zbytečného vyptávání vrátí peníze.

Poštovné z EU se pohybuje od 30 do 250 korun, záleží na množství objednaného zboží.

Nákupy mimo EU

Nakupujete-li v Číně nebo v USA, počítejte s tím, že k ceně vám bude vyměřeno clo a DPH. O výši rozhoduje cena zásilky, druh zboží a také to, ze které země se věci posílají. Clo a DPH tak zaplatíte u alkoholických nápojů, parfému, elektroniky, tabákových výrobků atd.

Clo se pohybuje do 15 procent z částky daného zboží, DPH je 21 procent celkové hodnoty zásilky. V případě běžné poštovní přepravy není v ceně zahrnuto poštovné, pokud je ale zboží posíláno kurýrem, pak se naopak do ceny zásilky započítává i cena přepravy.

Některé zboží může být i mimo EU osvobozeno od cla a DPH, musí ale splnit podmínku, že se jedná o zásilku nepatrné hodnoty, tedy do 22 eur.

Vychytaný shopping v USA přes Shipito.com

Při nákupech v internetových obchodech v USA můžete také narazit na to, že někteří obchodníci nedodávají zboží do Česka. Nevadí, naštěstí můžete využít přeposílací službu Shipito.com, kterou v roce 2008 založil Čech John Vanhara.

Shipito funguje velmi jednoduše. Po registraci a ověření vaší identity vám je přidělena americká adresa, na kterou si můžete objednávat zboží z libovolného amerického obchodu. Můžete také nakupovat ve více obchodech, spojit zásilky do jedné krabice a ušetřit až 80 procent za dopravu. Shipito také poskytuje tzv. asistovaný nákup, kdy napíšete své požadavky a zaměstnanci Shipita nákup realizují za vás. Následně balík vyfotí, zaevidují a odešlou poštou na vaši adresu. Cena za uskladnění a přeposlání balíku se odvíjí od jeho rozměrů a hmotnosti.

U on-line nákupů si hlídejte:

U bankovních převodů nikdy nezasílejte peníze na účty soukromých osob, pokud se nejedná o účet prodávající firmy. Všímejte si toho, zda je web, kde chcete nakupovat, profesionální. Obchodníka si prověřte, zadejte jeho údaje do vyhledávače, tím získáte dostupné reference. Při vybírání oblečení je nejobtížnější odhadnout velikost. V tom se skrývá riziko nákupů na internetu, protože každá značka šije přece jen trochu jinak. Další nepříjemností, která vás může potkat, je buď chybějící, nebo zaměněné zboží v balíku. Stává se to hlavně tehdy, když nakupujete desítky položek. Dejte si pozor na záruku, kterou by měl prodejce k danému zboží poskytnout.

Sdílet článek