Nakupování na internetu: na co si dát pozor v zahraničních e-shopech

Nakupování na internetu: na co si dát pozor v zahraničních e-shopech

Alespoň částečná znalost cizího jazyka a platební karta vám postačí k nákupu v zahraničním e-shopu. Ovšem vyznat se v nabídce prodejců, kteří se ve virtuálním prostoru pohybují, není vždy jednoduché. Problémy mohou nastat s platbou cla nebo dopravou. Poradíme také, jak poznat bezpečný zahraniční e-shop.

16. 9. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Sháníte značkové sportovní oblečení, smartphone či parfém, který u nás není dostupný? Zkuste zapátrat v internetových obchodech z Německa, Velké Británie, Spojených států nebo Číny. Po nahlédnutí do nabídky tamějších on-line obchodů brzo pochopíte, že internet nemá, co se nakupování týká, hranice. Navíc díky velkému odbytu stačí on-line prodejcům nízké marže, zboží tudíž pořídíte za zlomek ceny běžné u nás.

Jak poznáte bezpečný e-shop

Pro nakupování v zahraničí platí v zásadě stejná pravidla, jako když vybíráte na domácím internetu. Pokud nemáte s daným webem předchozí zkušenosti, zaměřte se na zjištění, zda e-shop splňuje tyto náležitosti:

Přehledný nákupní řád a obchodní a reklamační podmínky.
Zřetelně uvedené identifikační údaje obchodníka.
Reference – dostatečný počet recenzí od zákazníků.

Vše si důkladně prostudujte, ať nejste později překvapeni. Pamatujte, že důležitá je důvěryhodnost a spolehlivost prodejce. Záleží také na tom, zda kupujete značkové zboží, nebo neznačkové věci z Číny.

Věnujte pozornost placení, zajímejte se o to, jak dostanete peníze zpět, pokud vám zboží nebude dodáno nebo jej budete chtít vrátit.

Kterou platební kartu použít

Pro placení budete potřebovat platební kartu s povolenými elektronickými transakcemi. Všechny banky takové karty nabízejí, někdy ovšem nebývají součástí základní nabídky a o povolení platebních transakcí přes internet musíte požádat. Součástí žádosti je i nastavení výše denního limitu, kterou přizpůsobíte svým potřebám.

On-line obchody v Evropské unii

Pokud nakupujete v rámci EU, velkou výhodou je, že za dodané zboží neplatíte clo ani DPH. V případě, že přece jen nastane nějaký problém, nakupování v evropských e-shopech by vám mělo přinést co nejméně úskalí s vrácením zboží. Platí zde totiž podobná pravidla na ochranu spotřebitele jako u nás. Praxe je taková, že zboží odešlete zpět do dané země a obchodník vám bez zbytečného vyptávání vrátí peníze.

Poštovné z EU se pohybuje od 30 do 250 korun, záleží na množství objednaného zboží.

Nákupy mimo EU

Nakupujete-li v Číně nebo v USA, počítejte s tím, že k ceně vám bude vyměřeno clo a DPH. O výši rozhoduje cena zásilky, druh zboží a také to, ze které země se věci posílají. Clo a DPH tak zaplatíte u alkoholických nápojů, parfému, elektroniky, tabákových výrobků atd.

Clo se pohybuje do 15 procent z částky daného zboží, DPH je 21 procent celkové hodnoty zásilky. V případě běžné poštovní přepravy není v ceně zahrnuto poštovné, pokud je ale zboží posíláno kurýrem, pak se naopak do ceny zásilky započítává i cena přepravy.

Některé zboží může být i mimo EU osvobozeno od cla a DPH, musí ale splnit podmínku, že se jedná o zásilku nepatrné hodnoty, tedy do 22 eur.

Vychytaný shopping v USA přes Shipito.com

Při nákupech v internetových obchodech v USA můžete také narazit na to, že někteří obchodníci nedodávají zboží do Česka. Nevadí, naštěstí můžete využít přeposílací službu Shipito.com, kterou v roce 2008 založil Čech John Vanhara.

Shipito funguje velmi jednoduše. Po registraci a ověření vaší identity vám je přidělena americká adresa, na kterou si můžete objednávat zboží z libovolného amerického obchodu. Můžete také nakupovat ve více obchodech, spojit zásilky do jedné krabice a ušetřit až 80 procent za dopravu. Shipito také poskytuje tzv. asistovaný nákup, kdy napíšete své požadavky a zaměstnanci Shipita nákup realizují za vás. Následně balík vyfotí, zaevidují a odešlou poštou na vaši adresu. Cena za uskladnění a přeposlání balíku se odvíjí od jeho rozměrů a hmotnosti.

U on-line nákupů si hlídejte:

  • U bankovních převodů nikdy nezasílejte peníze na účty soukromých osob, pokud se nejedná o účet prodávající firmy.
  • Všímejte si toho, zda je web, kde chcete nakupovat, profesionální. Obchodníka si prověřte, zadejte jeho údaje do vyhledávače, tím získáte dostupné reference.
  • Při vybírání oblečení je nejobtížnější odhadnout velikost. V tom se skrývá riziko nákupů na internetu, protože každá značka šije přece jen trochu jinak.
  • Další nepříjemností, která vás může potkat, je buď chybějící, nebo zaměněné zboží v balíku. Stává se to hlavně tehdy, když nakupujete desítky položek.
  • Dejte si pozor na záruku, kterou by měl prodejce k danému zboží poskytnout.

Další články v rubrice

Jak na čerpání dovolené bez zbytečných starostí

Jak na čerpání dovolené bez zbytečných starostí

Prázdniny jsou tu a s nimi i doba čerpání dovolených. Dle zákoníku práce je dovolená pravomocí zaměstnavatele. Dobrou praxí v řadě firem ale je, že si zaměstnanci požádají o dovolenou v termínu, který si sami vyberou. Následně ji zaměstnavatel musí schválit.

Chcete domácí studnu? Podívejte se, co vás čeká

Chcete domácí studnu? Podívejte se, co vás čeká

Přemýšlíte o vybudování vlastní studny? Pokud máte na pozemku příhodné podmínky, neváhejte. Ceny vody stále stoupají a se studnou ušetříte.

Dešťovka: Získat můžete příspěvek až 105 000 korun

Dešťovka: Získat můžete příspěvek až 105 000 korun

Sucho je problémem nás všech a stejně tak bychom měli přistupovat k jeho řešení. I běžný občan se může zapojit do boje. Jak? Třeba využitím dotačního programu Dešťovka.

Jak levně na dovolenou s nocováním ve stanu nebo v autě

Jak levně na dovolenou s nocováním ve stanu nebo v autě

Chcete na dovolené v zahraničí ušetřit za ubytování, užít si trochu dobrodružství a přespávat při cestě ve stanu nebo v autě, podle toho, kam právě dojedete? Na parkovišti, na odpočívadle nebo ve volné přírodě se to ale v mnoha evropských zemích nesmí! A tak místo abyste ušetřili za poplatek v autokempu, můžete se dočkat tučné pokuty. Zdaleka ne ve všech zemích jsou tak tolerantní jako u nás, kde se kromě soukromých pozemků, národních parků, chráněných krajinných oblastí a vojenských újezdů dá stanovat všude.

Top