Při koupi nemovitosti si musíte dát pozor na hodně věcí. Jednou z nich je totožnost majitele a prodávajícího. Základní věc, která vypadá nevinně, ale rozhodně byste ji neměli podceňovat.
Než podepíšete kupní smlouvu k nemovitosti, důkladně si ověřte, kdo je jejím skutečným majitelem. Zní to možná absurdně, ale opatrnost v tomto ohledu je při nákupu nemovitosti na místě. Ve hře je spousta peněz, a ne vždy je prodávající a majitel jednou a tou samou osobou.

Takže byste si měli být jisti, že ten, s nímž jednáte o koupi bytu nebo domu a podepisujete kupní smlouvu, má na takové jednání vážně právo. Majitel je jediný, kdo může nemovitost prodat. 

Důvěra je hezká, ale raději si vše ověřte

Nespoléhejte se na pouhé tvrzení prodávajícího nebo realitky. Nechte si předložit občanský průkaz majitele a údaje si pak zkontrolujte na výpisu z katastru nemovitostí (na listu vlastnictví), který získáte za stokorunový poplatek na katastrálním úřadě nebo na CzechPointu, případně elektronicky na nahlizenidokn.cuzk.cz.  

Na výpisu najdete nejen totožnost oprávněného majitele, ale i další informace, které se k vlastnictví nemovitosti vztahují. Například jestli byt či dům nevlastní společně manželé – pokud ano, musí s prodejem souhlasit oba partneři a oba podepsat smlouvu – nebo několik majitelů. V případě více majitelů platí jejich předkupní právo, takže prodávající musí mít písemný a ověřený souhlas k prodeji nemovitosti od všech spoluvlastníků.   

Kromě toho na výpisu zjistíte, jestli se k nemovitosti nevážou jiná práva v souvislosti s majitelem, jako například věcné břemeno, zástavní právo nebo exekuce. Katastrální úřad vám na požádání a za poplatek poskytne také kopie listin, na jejichž základě byla nemovitost do katastru vložena, tj. kupní smlouvy, usnesení soudu a podobně.

Koupě prostřednictvím prostředníka

Také se může stát, že o koupi nemovitosti nejednáte přímo s majitelem, ale s realitní kanceláří nebo prostředníkem. Zkrátka s někým, koho majitel k tomuto právnímu úkonu zplnomocnil. V takovém případě se ujistěte, že prostředník má ověřenou a platnou plnou moc, a to konkrétně pro toto jednání. A pokud nemovitost kupujete od právnické osoby, ubezpečte se, že jednáte s oprávněnou osobou (požadujte výpis z obchodního rejstříku). 

Trvejte na předložení aktuálních dokladů

Před podepsáním smlouvy si nechte všechny úřední doklady o vlastnictví předložit znovu, v aktuálním znění. Jednání o koupi může trvat i několik měsíců, zatímco vklad do katastru nemovitostí je proveden v řádu týdnů. Může se tak snadno stát, že než vše dovedete k podpisu smlouvy, majitelem vašeho vyhlédnutého domova bude někdo jiný než ten, s nímž celou dobu jednáte.

Sdílet článek