Jaké další dokumenty je dobré vidět?
Dále by vás měl zajímat i nabývací titul (kopii získáte na katastrálním úřadě), který vám řekne, za jakých podmínek prodávající nemovitost získal. U bytu vyžadujte i prohlášení vlastníka (opět z katastrálního úřadu), kde jsou skutečné výměry bytu a společných částí domu, u domu chtějte vidět kolaudační rozhodnutí a příslušnou stavební dokumentaci (kopie na stavebním úřadě).
Kupujete-li byt…
Zjistěte si také co možná nejvíce informací o hospodaření a celkových poměrech družstva nebo společenství vlastníků. Zkontrolujte stanovy, z nichž vyplývají vaše budoucí práva a povinnosti, ověřte si, kdo jsou další majitelé (běžní vlastníci, firmy…). Zjistěte, zda má společenství nebo družstvo nějaký další příjem, který se vás bude týkat (třeba z pronájmu reklamní plochy na domě). V případě družstevního bytu se zaměřte i na to, jak dobře družstvo hospodaří a zda prodávající splatil družstvu všechny dluhy. Nechte si také předložit aktuální evidenční list nebo přehled záloh, kde je uvedeno, kolik budete případně platit do fondu oprav, na správu, pojištění, svoz odpadu, jako zálohy na energie atd.
Je dobré zjistit i něco o poměrech v domě. Jaké jsou tam vztahy, kdo jsou ostatní vlastníci, co aktuálně řeší (plánované opravy, navýšení fondu oprav…) Můžete se zkrátka poptat, ale leccos lze vyčíst i ze zápisů ze schůzí vlastníků, pokud je dostanete k dispozici.
Nezapomeňte na územní plán
Rozhodně není od věci seznámit se na místním úřadě s územním plánem. V něm je uvedeno, jaké stavby se v okolí chystají, s čím se počítá v dlouhodobém výhledu v souvislosti s rozvojem lokality, ale také to, že v dané lokalitě je zakázáno provozovat určité druhy podnikání (například obtěžující hlukem).