Podle údajů společnosti PRE spotřebuje průměrná česká domácnost (2 dospělí, 1 dítě) v městském bytě o velikosti 80 m2, která nepoužívá elektřinu k vytápění a k ohřevu teplé vody, kolem 2 600 kWh, a to v následujícím rozložení:
Spotřeba elektřiny
v kWh celkem 2 643 z toho:
Chlazení 475 Pračka 137 Myčka 207 Příprava pokrmů 548 Audio a video 292 Kancelářská technika 365 Osvětlení 438 Ostatní 183

Víte, co patří mezi největší žrouty, na kterých můžete ušetřit?

Vybrali jsme pro vás pár příkladů domácích spotřebičů a vyčíslili jsme, kolik můžete používáním přístroje méně náročného na spotřebu ušetřit.

Velkým žroutem energie je stará lednička, ale i mezi novými se najdou obrovské rozdíly. Funkčně mohou být v podstatě téměř stejné, ale jejich spotřeba se liší o celých 100 kWh ročně, což je při současné průměrné jednotkové ceně za 1 kWh kolem 500 korun. Ty energeticky nejúspornější mají roční spotřebu už kolem 150 kWh.

Podobné úspory dosáhnete i u automatické pračky, kde z našeho srovnání při 200 pracích cyklech za rok vyšel rozdíl 80 kWh, tedy 400 korun.

Velké rozdíly najdeme i u vysavačů, u nichž ty starší mají až dvojnásobnou spotřebu v porovnání s novými, energeticky úspornými. Pokud v průměru vysáváte i jen 1 hodinu týdně, sníží se vám s novým vysavačem roční spotřeba elektrické energie cca o 36 kWh, a tak ušetříte asi 180 korun.

Značný rozdíl je také v tom, jakou používáte žehličku. I kdybyste žehlili jen dvě hodiny týdně, může činit rozdíl ve spotřebě energie 80 kWh, což jsou v přepočtu na koruny celé čtyři stovky.

Podobně lze ušetřit i u televizorů a počítačových monitorů.

Drahé je i svícení

Z výše uvedeného přehledu vyplývá, že přes 16 % z celkové spotřeby prosvítíme. Vždyť jen jedna lampa s 60wattovou žárovkou, kterou svítíme 3 hodiny denně, nás ročně stojí 329 korun. Když však do ní dáme úspornou žárovku s příkonem 15 W, sníží se nám spotřeba o plné ¾, a náklady klesnou na 82 korun. Možná budete argumentovat tím, že nové žárovky jsou podstatně dražší. Jenže ony zase mají mnohonásobně delší životnost.

Praktický pomocník − kalkulačka

Abyste si mohli propočítat, jak jste na tom se spotřebou energie u vás doma, připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku. Stačí si zjistit u všech domácích přístrojů jejich příkon ve wattech a odhadnout a zprůměrovat dobu jejich používání. Z ročního vyúčtování elektrické energie si snadno spočtete průměrnou jednotkovou cenu za 1 kWh, a to prostým vydělením celkové ceny elektřiny a regulovaných služeb (včetně DPH) a celkové spotřeby elektrické energie.

Výpočet spotřeby energie
 

Průměrná cena za 1 kWh   5 Kč       Zařízení Příkon W Průměrná
doba používání
denně
(v hod.) Průměrná
denní
spotřeba
v kWh Roční
spotřeba
v kWh Roční
náklady
v Kč lednička s mrazničkou A+++ 18 24 0,43 156 780 sklokeramická varná deska (až) 1 800 0,75 1,35 493 2 464 rychlovarná konvice 2 100 0,05 0,1 38 192 televize LCD (43“) 53 3 0,2 58 290             Průměrná cena spočítána jako: elektřina a regulované služby vč. DPH/spotřeba v kWh    

Jak snížit spotřebu?

Je jasné, že radikální výměna všech energeticky náročných spotřebičů by vás přišla velmi draho a v poměru k pořizovací ceně a úspoře energie by nebyla vždy zcela ekonomická. Pokud vám však některý pomocník v domácnosti dosluhuje a vy uvažujete o koupi nového, máme pro vás dvě základní rady:

Sledujte energetické štítky a označení výrobků (ekologicky šetrný výrobek, logo Energy Star, TCO) Raději si pár stovek připlaťte za energeticky méně náročný výrobek, brzy se vám to vrátí.

Sdílet článek