Co si představíte pod pojmem minimalismus? Fotky designových bytů v odstínech bílé a poloprázdných skříní na Instagramu? Asketický způsob života o vodě a plodech spadlých ze stromu? Proč ne? Minimalismus jako životní styl je ale mnohem víc.

Proč se stát minimalistou?

Většina zarytých minimalistů měla podobnou startovní čáru. Byli zavaleni prací, věcmi, povinnostmi a bez radosti ze života. Ze začátku zredukovali šatník a další předměty denní potřeby, ale nezůstali jen u toho. Pocit svobody, který tím získali, byl natolik silný, že zjednodušili celý svůj život od základu. Minimalismus jako životní styl totiž nespočívá ve vlastnictví minimálního množství věcí. Hlavní je získat co nejvíce prostoru a času pro to, co je v životě opravdu důležité. Pro rodinu, přátele, zážitky a záliby. Záleží na tom, jaké jsou vaše priority.

Jaké oblasti života lze zjednodušit?

Předměty denní potřeby: Neslužte věcem

Nejen pro šatní skříň platí pravidlo Paretovo pravidlo 80/20. Když se poctivě zamyslíte, dojdete většinou k tomu, že v 80 % případů využíváte jen 20 % věcí, které vlastníte. Spoustu předmětů schraňujete zbytečně. Jsou to dárky, suvenýry z cest, rozbité spotřebiče, výhodné nákupy, věci, které se ještě někdy budou hodit, a podobně.

minimalistický obývací pokoj

Proč se zbavit zbytečných věcí?

Zabírají místo. Čím více věcí máte, tím větší úložné prostory potřebujete. Vyžadují údržbu. Čím více věcí máte, tím více pozornosti jim musíte věnovat. Množství věcí navíc komplikuje úklid bytu nebo domu. Stojí peníze. Čím více věcí potřebujete, tím víc peněz musíte vydělávat. Na konci řetězce zbývá minimum času na to, co vás skutečně těší. Rozptylují vaši pozornost a zdržují vás. Oč jednodušeji se vám bude pracovat, tvořit nebo vařit v přehledném prostoru, ve kterém nemusíte nic hledat!

Jak se věcí smysluplně zbavit?

Nepotřebné věci můžete samozřejmě prodat. Můžete jim ale také vdechnout nový život tím, že je přetvoříte, upcyklujete. Věci, které vás netěší, mohou udělat radost někomu jinému. Zabruste na weby Hearth.netnevyhazujto.cz či vsezaodvoz.cz. Knihy věnujte do knihobudky: www.knihobudka.cz.

Jídlo a vaření: Zdravěji a bez odpadu

Nakupování bez rozmyslu, do zásoby, ve slevách, polotovary a hory obalů. Když budete kupovat především primární potraviny v množství, které jste schopni spotřebovat, ušetříte a budete žít zdravěji. Minimalismus v nakupování potravin souvisí i s redukcí odpadů v domácnosti, kterou můžete přispět k ochraně životního prostředí.

zero waste, Zero waste obchod

Zero waste domácnost: Koncept domácnosti bez zbytečného odpadu, Zero Waste Home, dostala do povědomí široké veřejnosti Američanka Bea Johnsonová, autorka stejnojmenné knihy. Vyvinula systém minimálního odpadu, který se v její čtyřčlenné rodině směstná za rok do jedné zavařovací sklenice. Nekupuje balenou vodu, využívá suroviny do posledního kousku, maximum jídla si připravuje doma, kompostujte a nakupuje primární suroviny bez obalu. Nákupy bez obalů: Cílem je zbavit se co možná nejvíce jednorázových obalů, drahých a nešetrných k životnímu prostředí. I u nás začínají fungovat bezobalové obchody, kam můžete přijít s vlastními sklenicemi, dózami a plátěnými sáčky. Sortiment prodejny tvoří zatím převážně suché potraviny jako rýže, mouka, vločky, semena, luštěniny, ořechy, sušené ovoce, čaj, káva nebo koření, ale nabídka se postupně rozšiřuje.

Dárky: Zážitky místo věcí

Sešla se vám pod stromečkem spousta věcí, které nikdy nevyužijete, nelíbí se vám, nepadnou, nehodí se? Sami jste utratili velkou sumu za dárky, které jste kupovali jen z povinnosti? Domluvte se, že příště si s rodinou nebo s přáteli darujete zážitky namísto věcí. Vstupenky na koncert, wellness pobyt, poukaz na večeři v oblíbené restauraci nebo lekci nějaké dovednosti: www.naucmese.cz.

Sport a koníčky: Po hlavě na vlastní pěst

Sportovní aktivity se nemusí odehrávat ve fitness centrech. Na víkendové akce s dětmi nemusíte do zábavních parků. K cestování nepotřebujete cestovní kanceláře. K provozování koníčků není třeba drahé vybavení. Pusťte se do všeho po hlavě a na vlastní pěst. Využívejte při tom to, co máte k dispozici. Propagátor minimalistického přístupu k životu Anthony Ongaro varuje před „špatným prvním krokem“. Neodkládejte sportování na chvíli, kdy budete mít konečně lepší běžecké boty nebo peníze na permanentku do fitka. Hýbat se můžete i v parku, na dvoře nebo v lese. Prvním krokem nemá být nákup špičkového vybavení, ale nadšení.

rodina v lese

Přátelé a volný čas: Naučte se říkat „ne“

Zjednodušit se dá nejen materiální sféra, ale také vztahy a organizace volného času. Udržujete vztahy, které vás emočně vysávají? Naučte se říkat „ne“ a stýkejte se s lidmi, se kterými opravdu chcete být. Věnujete se ze setrvačnosti činnostem, které vás již nenaplňují? Přestaňte s tím a budete mít víc času na to, co chcete skutečně dělat.

Tři tipy jak začít s minimalismem

  Postupujte od jednoduššího ke složitějšímu. I jedna uklizená zásuvka může spustit minimalistickou lavinu. Přistupujte k redukci věcí kolem sebe jako k postupnému procesu.

  Začněte u sebe. Každý má jinou míru zajištění komfortu, jiné potřeby a jinou životní cestu. Nikomu své nadšení pro minimalismus nevnucujte.

  Nebuďte dogmatičtí. Žít minimalisticky neznamená, že musíte vlastnit pouze troje kalhoty, jeden kabát a misku na polévku. Cílem je nalezení osobní rovnováhy.

Minimalismus dovedli k dokonalosti v Japonsku

 Kromě duchovního pozadí ovlivněného zen-buddhismem jsou důvody k minimalismu i ryze praktické. V zemi, kterou často postihují zemětřesení, je výhodnější vlastnit co nejméně věcí. Velkou část zranění při zemětřeseních totiž způsobují padající předměty.

Sdílet článek