Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Výbava pro školáka na prvním stupni je většinou citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Tím spíš, když jde o prvňáčka, kterému musíte všechno pořizovat poprvé. I v tomto případě se ale dá ušetřit, když víte, jak na to.

3. 9. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Vypravujete-li svoji ratolest do první třídy, musíte koupit vše od základu. I v dalších letech ale musíte výbavu obnovovat nebo doplňovat v závislosti na tom, jak dítě roste či jaké předměty a kroužky má. K tomu počítejte s výdaji za obědy, kroužky, školní akce, výlety a školy v přírodě. Dobrou zprávou je, že ačkoli obecně mnoho cen roste, ceny školních potřeb se drží na stejné úrovni. I přesto jistě oceníte jakoukoli možnost, jak ušetřit. Máme pro vás několik tipů na to, jak náklady na školáka snížit na minimum, a přitom pořídit vše, co potřebujete.

Nejdřív zjistěte, co škola poskytuje

Příspěvky, které dostává škola od města nebo krajského úřadu, se můžou promítnout nejen do výbavy, kterou dětem ve škole poskytnou k výuce, ale i na ceně obědů, kroužků, kurzů plavání anebo škol v přírodě. Informace najdete na webu školy nebo vám je sdělí na informační schůzce před začátkem školního roku.

Počkejte si

Na konci srpna školy na svých webových stránkách zveřejňují seznam věcí, které by vaše dítě mělo v ten který školní rok mít. Každá škola má jiné požadavky, takže je zbytečné pořizovat školní pomůcky s předstihem. U prvňáčků dostanete informace často už během června na zvláštní třídní schůzce. Některé školy dětem poskytují zdarma například výtvarné potřeby, které pak nemusíte kupovat.

Nakupujte sami

Rozhodně na nákupy neberte děti. Ty totiž samozřejmě sáhnou po penálu nebo pastelkách s motivem oblíbených pohádkových postaviček, což znamená, že za líbivý design zaplatíte víc. Vyhněte se módním trendům i proto, že za rok budou vkusu vašich dětí kralovat úplně jiní hrdinové a není nic horšího než mít aktovku se Spidermanem, když letos letí Superman. J Školní pomůcky bez disneyovských princezen a superhrdinů budou fungovat stejně a nevytáhnou vám z peněženky zbytečné stovky.

Sledujte slevy a bazary

Největší slevy bývají těsně před koncem prázdnin, takže když si počkáte… Ve velkých řetězcích nebo na internetu pak můžete za vybavení do školy hodně ušetřit. Stejně tak se vyplatí sledovat Facebook nebo bazarové portály, kde najdete spoustu věcí, které se vám mohou hodit, a to za zlomek ceny.

Využijte sociální programy a dávky

Pokud se nacházíte v situaci, kterou lze označit za tíživou, a bojujete s finančním rozpočtem, zjistěte si, jestli škola či městský úřad nemají program pro sociálně slabší rodiny. Z těchto fondů můžete získat příspěvek (nebo celou částku) na úhradu školních obědů, pomůcek nebo mimoškolních aktivit. Stejně tak úřady práce poskytují rodinám v tíživé sociální situaci až několik desítek tisíc korun ročně na pokrytí výdajů za školáky.   

Zapojte rodinu a kupujte kvalitu

Věci, které jsou „bezpečné“, jako třeba aktovka, penál nebo krabička na svačinu, můžete nabídnout jako tipy na dárky pro širší rodinu. Babičky nebo tetičky je můžou pořídit předem v povánočních slevách. Nebudou vašim dětem kupovat další plyšáky a ulehčí vašemu rozpočtu. Ale u těchto věcí věnujte pozornost kvalitě, aby dětem vydržely i několik let.

Improvizujte a buďte kreativní

Místo speciální zástěry na výtvarnou výchovu dejte dítěti triko po tatínkovi, sáček na přezůvky ušijte z reklamní látkové tašky, učebnice zkuste sehnat v antikvariátu a určitě založte dítěti průkazku do knihovny, aby si tam mohlo půjčovat povinnou četbu. Zbytečně neinvestujte ani do značkových tepláků nebo tenisek na tělocvik – stejně z nich dítě rychle vyroste a „obyčejné“ kousky postačí.

Průměrné přibližné náklady na školní rok na prvním stupni
(Ceny se liší podle školy a regionu)

Aktovka

1500–2000 Kč

Penál, psací potřeby, pastelky

500 Kč

Výtvarné potřeby

500 Kč

Sešity, obaly

150 Kč

Oblečení, boty na tělocvik, ručník

1000 Kč

Plavky, ručník

500 Kč

Přezůvky

350 Kč

Lahev, krabička na svačinu

300 Kč

Obědy (měsíčně)

700 Kč

Družina (měsíčně)

150 Kč

Hygienické potřeby

150 Kč

Třídní fond

300 Kč

Kroužky (měsíčně)

500 Kč

CELKEM

6600–7100 Kč

Tip Rádce na finance

Plánujete poslat svého potomka na studia do zahraničí? Nebo jim chcete usnadnit vylétnutí z rodného hnízda? Pro tyto účely se skvěle hodí stavební spoření.

Další články v rubrice

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Top