Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

14. 11. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Stát se snaží příspěvkem motivovat střadatele ke spoření na produktu primárně určeného k financování bydlení. Po regulacích ze strany ČNB směrem k úvěrům na bydlení jsou vlastní zdroje o to více aktuálním tématem, a i právě proto je stavební spoření tolik oblíbené, resp. jeho obliba stále stoupá.

Jak využít stavební spoření na maximum?

Státní podpora je vlastně deset procent z vkladů v daném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 000 korun. Za jeden rok si tak můžete přijít až na 2 000 korun. Pro získání plné státní podpory a tím i maximálního efektivního zhodnocení se doporučuje spořit 1 700 korun měsíčně. (20 000 děleno 12 je 1 667) – zaokrouhleně tedy 1 700 korun.

Při úložce 1 700 korun pak naspoříte 20 400 korun, což je výhodné, jelikož nemusíte myslet na úhradu poplatku za vedení účtu. Na 20 000 korun vám vyvstane nárok na maximální podporu. Zbývajících 300 až 400 korun padne na poplatek za vedení účtu u stavební spořitelny. Pokud byste si posílali „pouze“ 1 667 korun, mohlo by se stát, že po odečtení poplatku byste nedosáhli na celých 20 000 korun a zbytečně byste si tak ukrojili z plné státní podpory stavebního spoření.

Roční zhodnocení stavebního spoření včetně státní podpory dosahuje u ideální úložky 1 700 korun měsíčně až na 3,5 % – záleží na konkrétní stavební spořitelně a také na akcích a zvýhodnění, které nabízejí. Při vyšších úložkách se efektivní zhodnocení snižuje.

Pravidelně i jednou ročně

Výše státní podpory stavebního spoření se počítá z uspořené částky v konkrétním roce. Tu tvoří vaše vklady, které jsou navýšené o úroky po zdanění. Mohou ji zvýšit i vklady z předchozích let, které pro účel podpory nebyly využity (v předchozích letech bylo vloženo více jak 20 000 korun za rok). Můžete tedy spořit pravidelně jednou měsíčně, případně poslat potřebnou částku pro plnou státní podporu kdykoli během roku (třeba i na konci).

Zákonná vázací doba smlouvy o stavebním spoření trvá šest let. Pozor tedy na předčasné vypovězení smlouvy, o státní příspěvky za celou dobu trvání smlouvy byste totiž rázem přišli.

Pozor sleva! Kromě státní podpory můžete díky stavebnímu spoření čerpat zajímavé slevy. Třeba na na kuchyně Oresi až 55 procent. Pro další podrobnosti stačí kontaktovat finanční poradce Modré pyramidy.

Kdy se připisuje státní podpora

Stavební spořitelna vypočítá na základě vámi vložených peněz výši nároku na státní podporu. Tento údaj následně předá Ministerstvu financí ČR. Stát pak prostřednictvím stavební spořitelny klientům vyplatí příslušnou výši příspěvku. Obvykle se tak děje během dubna následujícího roku.

Další články v rubrice

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Akční úroková sazba ve výši 2,29 procenta, a navíc bez poplatků za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti. Tahle mimořádná nabídka platí pro Hypoúvěr až do konce září.

Top