… se rozvádíte
Vzali si hypotéku a žili šťastně až do smrti… Takto to bohužel často nedopadne a manželství někdy skončí dříve než splatnost hypotéky. Pokud se tedy manželé rozvádějí, probíhá vypořádání majetku a závazků. V praxi se manželé často dohodnou, že jeden z nich si nechá například byt, a tedy i hypoteční úvěr, a s druhým se vyrovná. Vše se zpravidla dohodne u soudu v podmínkách vzájemného vypořádání. Často pak ale dochází k mýlce, že tímto ten druhý už žádný závazek nemá. Ovšem tak jednoduché to není.
Banka musí spoludlužníka z úvěru vyvázat, a to udělá v případě, když druhý z manželů doloží, že má bonitu dostatečnou pro splácení úvěru. Pokud tomu tak není, banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. Řešením je pak například přistoupení spoludlužníka, kupříkladu nového partnera. Další možností je prodej domu s tím, že rozvedený pár hypoteční úvěr předčasně doplatí a zbývající peníze si rozdělí.
… jeden ze spoludlužníků zemře
Pokud dojde k tak tragické události, a bohužel jeden z páru, který si pořídil bydlení na hypotéku, zemře, povinnost splácet dluh nekončí. Spoludlužníci či pozůstalí musí ve splátkách plynule pokračovat, a to i v případě, že ještě neskončilo dědické řízení. Banka přihlásí svou pohledávku do dědického řízení, výsledek následně určí toho, kdo má dluhy splácet. Většinou je to samozřejmě druhý z manželů, někdy to mohou být i dospělé děti.
Pokud pozůstalá rodina není schopna ve splácení hypotečního úvěru pokračovat, řešením je prodej nemovitosti a splacení. Malou záplatou na takovou nepřízeň osudu může být dobré pojištění schopnosti splácet pro případ smrti i trvalé invalidity. V případě úmrtí partnera je pojistným plněním zbývající dlužná částka hypotečního úvěru splacena.