Historie šachu: válečná vřava přenesená na stůl

Historie šachu: válečná vřava přenesená na stůl

Když přijde řeč na šachy, mnozí začnou unuděně zívat. Chyba. Šachy jsou vzrušující hra, která funguje jako dokonalé mentální cvičení. Zlepšují myšlení, koncentraci a sebeovládání. A ačkoliv kovaní atleti nad nimi možná ohrnují nos, vrcholové šachy vyžadují navíc i skvělou fyzičku. Koneckonců bitvy mezi šampiony bývají vyčerpávající a ten, komu dřív dojde pára, také většinou v zápase pohoří. Duševní činnost zkrátka vyžaduje energii a u šachů to platí obzvlášť.

10. 10. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Protože věříme, že šachy jsou skvělou přípravou na život, připravili jsme pro vás seriál článků, ve kterém vám je chceme blíže představit. Začneme v historii a odhalíme, jak a kdy se šachy zrodily a proč se vůbec začaly hrát. V dalších dílech vám představíme šachové velikány, ukážeme pozadí příběhů největších šachových bitev, odhalíme vám různé šachové rekordy a ukážeme, v čem a jak vás mohou šachy proměnit.

Vše začalo v Indii

Předchůdcem šachů byla indická hra čaturanga. Ta se už v 6. století našeho letopočtu používala k nácviku válečných strategií. Bylo jednodušší a méně nákladné pořádat vojenská cvičení na šachovnici než v reálu. „Války se nevyhrávají na bojišti, ale v mysli generálů,“ říká se. A přesně k tomu čaturanga sloužila. 

Hrála se samozřejmě jinak než současné šachy – na jedné hrací desce se v ní utkávali hned čtyři soupeři, kteří tvořili dvojice. Na rozdíl od šachů rozhodovala o tom, jakou figurou musí hráč táhnout, náhoda v podobě hodu kostkou. Hráč přitom musel hrát, i když pro něj byl takový tah nevýhodný. Spousta dalších prvků ale byla společná a položila tak základy současným šachům.

Čaturanga se hrála na šachovnici a využívala figury různých hodnot, jejichž vznik inspirovaly různé vojenské složky (pěchota, jízda, sloni a válečné vozy). Smyslem hry bylo zlikvidovat soupeřova rádžu (tedy krále), připojit jeho figurky ke svým a začít boj s dalším rádžou. Ten měl mimochodem větší volnost než král v šachu – mohl vstoupit i na pole, kde mu hrozilo riziko, a i když se ocitl bez dalších figurek, nebyla jeho pozice úplně ztracená. Vyhrál hráč, jehož rádža zůstal na šachovnici poslední.

Z Orientu do Evropy

Přes Persii a Arábii pak čaturanga pronikla do Evropy a odtud do celého světa. V průběhu času se měnila pravidla do podoby, kterou známe dnes. Peršané k nim přispěli třeba tím, že vynechali kostku a upravili pravidla pro dva hráče. Navíc klíčovou figuru, o níž se vede boj, označovali jako „šáha“, což byl titul blízkovýchodního panovníka. Odtud tedy šachy získaly svůj název.

V Evropě se šachů ujaly zhruba v 10. století Itálie a Španělsko. Na tamních královských dvorech upravili podobu figur i jejich názvy. Znalost šachu začala brzy patřit k nezbytné dovednosti u královského dvora, a tak se nad šachovnicí a jednotlivými figurkami začalo dumat i v českých zemích. Poprvé se tu šachy hrály v 11. století, nejstarší český spis věnující se šachům pochází ze 14. století.

V 15. století už šachy jako „královskou hru“ znala celá Evropa. Ostatně každý dospívající rytíř ve středověku musel vedle plavání, veršování, jízdy na koni, střelby z kuše, šermu a lovu ovládat právě šachy. Navíc vznikaly šachové spolky a pořádaly se první turnaje. O oblibě šachů svědčí také to, že se šachovnice často objevovaly jako dekorace interiérů nebo součást erbů. 

Dámě dala sílu španělská královna

Tehdy se také ustalovala pravidla. Nejvýraznější změnou byla bojovnější dáma, která podle prapůvodních pravidel perské šatrangy mohla postupovat jen o jedno pole diagonálně. O proměnu, která šachům přidala na atraktivitě, se postarala španělská královna Isabela Kastilská. Ta šatrangu milovala, ale dáma neboli královna jí v ní připadala příliš slabá. Proto její roli změnila. Stejně tak dostal větší volnost střelec, jenž do té doby – jako slon – mohl postupovat po diagonále pouze o dvě pole. Navíc přibyla rošáda nebo třeba možnost počátečního tahu pěšcem o dvě pole.

Rozvoji šachu nejspíš prospělo i to, že se proti němu v průběhu staletí, kdy se v Evropě etabloval, výrazněji nepostavila církev. Zatímco jiné hry často svou autoritou omezovala a zakazovala, šachy naštěstí tolerovala. Možná i proto, že někteří kněží byli velmi zdatnými hráči, kteří se na královských dvorech nezřídka utkávali s významnými šlechtici a panovníky. Bůh ví, co vše se tenkrát právě nad šachovnicí upeklo a vymyslelo. 

MOUDRÉ ŠACHOVÁNÍ S MODROU PYRAMIDOU

Modrá pyramida letos rozjíždí nový projekt nazvaný Moudré šachování, který má představit svět šachu dětem na základních školách a otevřít jim tak možnost rozvíjet své schopnosti myšlení. Ve spolupráci se základními školami, které se do projektu zapojí, chceme dětem prostřednictvím této hry pomoci posílit dovednosti, které pomáhají řešit obtížné problémy, rozvinout kreativní i logické myšlení a paměť.

Kromě toho pořádá zdarma kurzy šachů pro klienty Modré pyramidy i pro jejich děti v budově pražské centrály. Přihlaste se a zjistíte, že šachy jsou doslova pro každého. Jediné, co potřebujete, je chuť to zkusit. Pro více informací a pro přihlášení sledujte Facebook Modré pyramidy.

Autor článku
Pavel
Benčo
Vedoucí týmu podpory prodeje
Modré pyramidy

Další články v rubrice

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Top