Finanční gramotnost se v médiích skloňuje stále častěji, přesto s ní mají Češi podle odborníků pořád velké problémy. Umět dlouhodobě zacházet s penězi přitom není žádná velká věda. Existují totiž poměrně jednoduchá pravidla, pro jejichž pochopení stačí zdravý selský rozum, sebekázeň, špetka odvahy a základní znalosti matematiky.
Největší handicap má logicky starší generace. Před rokem 1989 byla pravidla zcela odlišná a osvojit si po revoluci správné nakládání s penězi bylo pro starší ročníky obtížné. Většinu věcí se zkrátka musely učit za pochodu přímo ze svých zkušeností. Někdy příjemných, jindy méně. Není divu, že si starší lidé dodnes nevědí s některými finančními záležitostmi rady.

Nezbytná součást výchovy

Pro rodiče dnešních dětí a teenagerů je už finanční gramotnost životní nutností. A stejnou nutností je pro ně rovněž předávat moudré zacházení s penězi svým potomkům. Finanční gramotnost je totiž stejně jako slušné chování a zdravý životní styl nezbytnou součástí dnešní výchovy.

Asi nikdo neočekává, že se nevychované dítě jako mávnutím kouzelného proutku promění ve škole v uhlazeného gentlemana nebo distingovanou dámu. Podobně nelze očekávat, že si děti osvojí finanční gramotnost samy od sebe.

Nejlépe funguje – jako obvykle – příklad rodičů. Dobré je přitom začít již v předškolním věku, aby děti pochopily hodnotu věcí i peněz co nejdříve. Přizpůsobte výchovu k finanční zodpovědnosti jejich věku – postupně jim začněte dávat symbolické kapesné a zároveň trpělivě vysvětlujte, jak si mohou našetřit na něco „většího“. Skoro všechny děti na začátku utrácejí za sladkosti, ale tím se nenechte odradit. Zlepší se to.

Důležité je také ovzduší v rodině při debatách o financích. Menší děti by rozhodně neměly být svědky vážných diskusí o hrozícím rodinném bankrotu a vášnivých střetů kvůli chybějícím prostředkům. Místo toho by vaše ratolesti měly odmalička získávat stále jasnější představu o tom, kde se peníze berou, kam dále putují a jak se s nimi správně zachází. Měly by vědět, že bankomat není bezedný, že vždy platí princip „něco za něco“ a že je důležité mít k dispozici nějakou rezervu.

Šest základních kroků k finanční gramotnosti

Bavte se o hodnotě věcí a peněz a začněte s tím už v předškolním věku.
Začněte dětem postupně dávat symbolické kapesné.
Trpělivě vysvětlujte, proč neutrácet za zbytečnosti a jak našetřit na něco většího.
Říkejte jim, kde se peníze berou, kudy tečou a jak se s nimi zachází.
Ukažte jim na příkladech z běžného života, jak funguje finanční svět.
Půjčte jim cvičně peníze a ukažte jim, jak je důležité plnit závazky.

Zahrajte si na bankéře

Větší děti už dokážou pochopit základní rozdíly mezi finančními produkty nebo třeba princip pojištění. Nejlepší je vysvětlit jim to na jasných příkladech. Ukažte jim, jak funguje finanční svět – třeba když jedete na hory a sjednáváte pojistku, nebo když vás vytopí soused a pojišťovna vám škodu zaplatí. To vše jsou skvělé příležitosti, jak dětem vysvětlit základní finanční mechanismy.

Můžete si také zahrát na bankéře a svému dítěti „půjčit“ peníze – dokáže si díky tomu lépe představit, jak důležité je plnit své závazky, a zhodnotit, zda mu nová mikina nebo počítačová hra opravdu stála za to.

U středoškoláků pak přichází na řadu vlastní účet i platební karta. Zároveň je to čas, kdy byste měli svým dětem dopřát v rozumné míře určitou finanční volnost, ať se naučí jednat samostatně na základě vlastního prožitku, byť třeba negativního.

Nikdy před dětmi nezametejte finanční témata pod koberec. Naopak – bavte se s nimi o momentální finanční situaci i o dlouhodobých finančních plánech. Nezapomínejte, že právě otevřenost, vzájemná důvěra a důslednost jsou hlavními předpoklady toho, že si dítě úspěšně osvojí finanční gramotnost.

Sdílet článek