Nejspíš to sami znáte. Ráno do práce – někdo časněji, jiný s luxusem neřinčícího budíku – a odpoledne nebo až navečer zase zpět domů. Zkrátka všední den v zaměstnání. Se čtyřmi či pěti týdny dovolené. Nemusí to ale platit stále. Rozhodně ne pro ty, kdo se stali digitálními nomády. Co se pod tímto pojmem skrývá?
Řečeno biologickou terminologií, i digitální nomádi mají docela dost druhů a poddruhů. O co jde? Stručně řečeno, je to práce na dálku. Společným jmenovatelem pro digitální nomády je touha cestovat, objevovat a poznávat. A přitom i pracovat.

Současné komunikační technologie tomu nahrávají, a tak ani nepřekvapuje, že se digitální nomádství stává stále častějším životním stylem. Na první pohled to navíc vypadá velice lákavě. Proč také ne? Na zimu se sbalit, vypadnout z prokřehlého a pošmourného Česka někam do teplých krajin a někde v teple na pláži ve stínu palem cosi tvořit na svém notebooku.

Tak jednoduché to ale není…

Digitální nomádství není dovolená

Digitální nomádi cestují a poznávají, ale přitom pracují. Běžně pět dní v týdnu. Jen počty hodin se liší. Stejně se liší i to, zda se novodobí nomádi po přesunu usadí na jednom místě, nebo se přesouvají z jedné země do jiné. Někdo cestuje jen s batohem na zádech, někdo změní prostředí na pár týdnů, jiný třeba na půl roku.

„Základem je touha poznávat a objevovat, ale nomádství beru jako normální styl života, není to žádná exotika,“ prozradil jeden z českých nomádů Robert Vlach.

Představa, že práce ve stínu palem s drinkem v ruce půjde sama, je zcela mylná. Naopak, proměně v digitálního nomáda musí předcházet pečlivá příprava. Nomádi totiž potřebují velkou sebekázeň, zažitou rutinu (neplést se stereotypem) a schopnost odolat všem svodům, kterých je v cizině rozhodně víc než v domácím prostředí.

„Než někam jedu, je dobré sám sebe prověřit sérií otázek. Proč chci odjet, proč zrovna tam, jestli sám, nebo s někým dalším… Na jednu stranu rovnice digitálního nomádství si dosadím místo, které je pro mě atraktivní, na druhou místo, které je pro mě dostupné. Ideálně levnější než život doma,“ přidal svůj pohled další z českých nomádů Adam Marčan, provozující web Naucmese.cz.

S čím musí kalkulovat rozpočet digitálního nomáda?

Letenky, další doprava, bydlení a jídlo
Místní mobilní internet a volání
Členství v coworkingu, platby v internetových kavárnách
Pojištění
Volnočasové aktivity
Víza
Daně, před nimiž neutečete ani v cizině
Finanční rezerva

Tipy pro digitální nomády

Čtení

Spousty zajímavých tipů nabízí Travel Bible autorů a nomádů Petra Nováka a Matouše Vinše. Návod, jak cestovat po světě a pracovat, nabízí i kniha Digitální nomád, jejíž autor Martin Rosulek čerpal z vlastních zkušeností.

Peníze

Mít jistý finanční „polštář“, to je ideální startovací pozice pro každého nomáda. Na druhou stranu to nemusí být až tak drahý špás, jak to na první pohled vypadá. To v případě, že cestujete chytře a levně a pobýváte v destinacích, které jsou atraktivní, ale zároveň nijak předražené.
Příjemnou finanční výpomocí může být i to, když na dobu svojí práce v cizině pronajmete svůj byt v ČR, například prostřednictvím aplikace Airbnb. Tento příjem pak často dokáže pokrýt i veškeré náklady na cestování, takže výdělek za práci je celý navíc.

Práce

Základním pracovním nástrojem digitálního nomáda je mobil a počítač, ale neplatí to vždycky. Nejčastějšími profesemi nomádů jsou programování a IT, grafika, fotografování, copywriting, marketing, ale také práce na místě. Od výuky jazyků, surfování, lyžování a jógy přes kuchaře či maséry až třeba po kritiky restaurací, kouzelníky nebo hráče pokeru.

Spojení

Internet, základní pomůcka nomáda, je dnes dostupný prakticky kdekoliv na světě. Rozhodně se ale vyplatí zakoupit místní SIM kartu s internetem. Každý digitální nomád volí jiné pracovní prostředí – někdo pracuje z kaváren a hotelů, jiní využívají coworkingová centra, která vznikla v reakci na rozvoj digitálního nomádství. Dnes je jich už přes dvě tisícovky v sedmi stovkách měst po celé planetě.

UŽITEČNÉ APLIKACE

Airbnb (nabídka bydlení po celém světě v bytech, pokojích, ale třeba i na hausbótu či v iglú)

FourSquare (aplikace, která najde blízkou kavárnu, parkování, obchod…)

TravelSafe pro Android / Emergency Phone Numbers pro iPhone (seznam důležitých čísel)

Uber (konkurent taxi, který pomůže najít odvoz u běžných řidičů)

Google Translate (přeloží jakýkoliv nápis v reálném čase)

Wi-Fi Finder (najde wi-fi sítě v okolí a odhalí, které jsou bez hesla)

GoEuro (najde nejrychlejší a nejlevnější dopravní spojení)

Sdílet článek