Dešťovka: Získat můžete příspěvek až 105 000 korun

Dešťovka: Získat můžete příspěvek až 105 000 korun

Sucho je problémem nás všech a stejně tak bychom měli přistupovat k jeho řešení. I běžný občan se může zapojit do boje. Jak? Třeba využitím dotačního programu Dešťovka.

18. 6. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

O tom, jak šetřit vodou v domácnosti, již byla napsána spousta řádků. I my jsme přispěli svou troškou (či spíše kapkou). O našich tipech se dočtete v článku Jak ušetřit za spotřebu vody? Máme tipy pro domácnost i zahradu. Pokud jste ale nakloněni ekologickým a současně moderním řešením, vězte, že můžete jít ještě dál. Můžete se zapojit do programu Dešťovka. Ten má za cíl motivovat majitele nemovitostí v celém Česku k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s dešťovou vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů.

Dešťovka je dotační program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR na podporu udržitelného hospodaření s vodou v domácnostech, který byl vyhlášen v rámci Národního programu Životní prostředí. Podpora je určena pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů, a to jak fyzické, tak právnické osoby.

„Poslední studie ukazují, jakým způsobem se mění klima v České republice. Zdá se, že kumulativní úhrn srážek v roce zůstane obdobný, avšak období intenzivních srážek budou střídána obdobími sucha. Z tohoto důvodu je nutné využít maximální možné kapacity pro akumulaci srážkové vody při velkých deštích tak, aby mohla být voda následně co nejdéle používána. Kapacita sudů či obdobných nádrží je z tohoto pohledu zcela nedostatečná,“ uvádí MŽP.

Dotace na dešťovku

Výše příspěvku na nejjednodušší dotovaný systém nádrží na dešťovku se může vyšplhat až na 55 000 korun. Program přispívá i na dva typy systémů, díky nimž lze srážkovou vodou rovněž splachovat nebo lze recyklovat odpadní vodu z domácnosti. Výše dotace je v tomto případě až 105 000 korun.

„Nyní je navíc možné dotaci získat i pro rekreační objekty. Základní podmínkou bude doložení, že tam lidé trvale žijí. Předloží například platby za odpad a energie či prohlášení z obce,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Jak ušetřit

Z dotace lze pokrýt až 50 procent výdajů na pořízení některého ze tří typů systémů:

  • zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady,
  • akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku,
  • využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Samotná dotace se však vyplácí až po doložení dokončení realizace celého projektu, tedy žadatel si musí vše předfinancovat z vlastních zdrojů.

Žádost přes internet

Žádost podáte jednoduše přes elektronický formulář na stránkách programu www.dotacedestovka.cz, případně osobně na některém z 13 krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR. Kromě samotné žádosti budete potřebovat odborný posudek zpracovaný dodavatelem nebo autorizovaným projektantem.

Podle ministra životního prostředí je právě nyní ideální doba si o dotace říct. „Doba ekonomické prosperity nahrává tomu, aby lidé mysleli na horší časy a snížili si provozní výdaje za vytápění a ohřev teplé vody třeba odkládanými renovacemi či instalací alternativních zdrojů energie,“ sdělil Richard Brabec.

Tip pro Brňany

Pokud bydlíte v Brně a uspějete v programu Dešťovka, můžete využít i příspěvku samotného města Brna pro úspěšné žadatele. Od města získáte navíc dotaci ve výši 50 procent příspěvku SFŽP.

„Příliv dotačních peněz nyní pravděpodobně vrcholí, protože často pocházejí z rozpočtu Evropské unie, jejíž další rozpočtové období – po roce 2020 – zřejmě bude pro bohatnoucí Českou republiku chudší. Takže případně využijme příležitosti. Ale přitom dávejme pozor na dotační podmínky, abychom potom nebyli zklamaní, když nedostaneme proplacenou svoji investici,“ uzavřel ministr Brabec.

Tip Rádce na finance

Plánujete rozsáhlejší rekonstrukci, na kterou nestačí jen dotace státu? Pokud potřebujete pomoc s financováním, chytrým řešením je v případě menších rekonstrukcí Rychloúvěr od Modré pyramidy. Na rozsáhlejší stavební úpravy je ideální Hypoúvěr.

Další články v rubrice

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Jak získat plnou státní podporu na stavebním spoření

Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Výhody (a jedna nevýhoda) stavebního spoření

Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Topná sezona je v plném proudu! Máme hned několik tipů, jak ušetřit

Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Top