Máte pocit, že zbytečně nerozhazujete, a přesto stále nemáte dostatek peněz pro krizové případy? Krátkodobá finanční rezerva by měla dosahovat výše asi tří měsíčních výdajů. Pokud chcete, aby byl váš finanční polštář o něco vyšší, zkuste postupovat podle pravidla 50/30/20, které radí, jak efektivně směřovat finanční toky v domácnosti.

Počítejte a škrtejte

Nejprve si udělejte pořádek v domácích financích. Zapište si, jakou částku máte měsíčně k dispozici. Potřebujete znát čistý příjem po odečtení všech srážek a odvodů. Pak přistupte k méně radostnému kroku: Sepište si veškeré měsíční výdaje. Nejen ty, které hradit musíte, jako elektřina nebo nájem, ale také výdaje na zábavu, koníčky a jiné kratochvíle. S tím, co vám zbývá, můžete počítat v případě neočekávaných událostí, jako jsou rozbité spotřebiče nebo pracovní neschopnost. A teď si znovu projděte jednotlivé položky. Je platba za kabelovou televizi opravdu nutný výdaj?

Nanejvýš 50 % příjmu na nezbytné výdaje

Podle pravidla 50/30/20 je třeba nejprve rozlišit nezbytné a zbytné výdaje.

Mezi nezbytné výdaje patří nutnosti jako potraviny, léky, náklady na bydlení, nebo pojištění auta. Pokud byste je neuhradili, zásadně by to ovlivnilo kvalitu vašeho života. Mezi výdaje zbytné patří ty, které můžete škrtnout, aniž by tím kvalita vašeho života výrazně utrpěla. Nezbytné výdaje by neměly činit více než 50 % příjmu. Nutným výdajem je podle pravidla 50/30/20 také minimální měsíční splátka kreditní karty. Proč? Protože pokud ji neuhradíte, bude to mít negativní dopad na hodnocení vaší bonity (tzv. credit scoring), kterou banka posuzuje před poskytnutím úvěru.

Nanejvýš 30 % příjmu na zbytné výdaje

Tolik peněz na zábavu? Hurá! Balíme kufry a jedeme na Bali! Ale moment… Ne tak rychle. Dokážete skutečně odlišit nezbytné výdaje od zbytných? Pokud svoje potřeby přezkoumáte dostatečně přísně, zjistíte, že bez spousty „nutností“ se ve skutečnosti docela dobře obejdete. Ilustrujme si to na kolonce potraviny. Potraviny patří mezi nutné výdaje, i v rámci kategorie lze však dále rozlišovat. Chléb je nutnost, zatímco sušenky jsou zbytnost, bez které přežijeme.

Alespoň 20 % příjmu na spoření a splátku dluhů

Minimálně 20 % čistého příjmu byste měli použít na splácení dluhů a tvoření finanční rezervy, kam spadá například penzijní připojištění nebo rezerva na nenadálé události. Jak je to s dluhy a splátkami? V případě kreditní karty jsme definovali minimální splátku jako nezbytný výdaj. Cokoliv zaplatíte nad rámec minimální splátky, ať je to splátka kreditky nebo úvěru, spadá již do skupiny, která by měla tvořit 20 % z celkového příjmu.

Pravidlo 50/30/20

Nanejvýš 50 % příjmu byste měli vynaložit na nezbytné výdaje Nanejvýš 30 % příjmu vynaložte na zbytné výdaje Alespoň 20 % příjmu vynaložte na spoření a splátku dluhů

Sdílet článek