Lyžařská sezona je v plném proudu, a tak bychom vám rádi připomněli nezbytnost cestovního pojištění při cestě za lyžařskými radovánkami do zahraničí. A protože cestovní pojištění můžete velmi snadno sjednat on-line, přinášíme pár rad, jak si vybrat to nejvhodnější.
I když vám v rámci Evropské unie platí zdravotní pojištění díky Evropskému zdravotnímu průkazu, zajistí vám pouze nezbytné základní ošetření v omezeném rozsahu. Nepokryje vám také případné ošetření mimo státní zdravotnická zařízení, případnou spoluúčast na léčbě, která je v zahraničí běžná, ani repatriaci zpět do ČR, pokud nemůžete odcestovat sami.

Jedete-li lyžovat a nechcete-li riskovat nezanedbatelné finanční výdaje, je cestovní pojištění v podstatě nezbytností.

Máte-li ho sjednáno k platební kartě, dobře si prostudujte podmínky a limity plnění.

Cestovní pojištění – zimní sporty

Ať už se jedná o provozování zimních nebo jakýchkoliv jiných sportů, vždy je spojeno s větším rizikem, že dojde k úrazu, a tedy k pojistné události. Proto byste výběr cestovního pojištění rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Ze široké nabídky si tak vyberte to, které je vhodné pro cestu za sportem a má odpovídající limity plnění.

Rozřazení sportů do kategorií rekreační, rizikové a extrémní se u pojišťoven dosti různí. U zimních sportů je vždy rozhodující, zda budete lyžování či snowboarding provozovat na vyznačených sjezdovkách a zda nebude překročena nadmořská výška 3500 m n. m.

Jak vybrat vhodné cestovní pojištění na zimní sporty

Cestovní pojištění – zimní sporty: Zní to jednoduše a vlastně to i jednoduché je. Výběru vhodného pojištění však musíte věnovat potřebný čas. Hlavně se zaměřte na limity plnění u léčebných výloh a na rozsah asistenčních služeb. Právě tyto položky cestovního pojištění jsou pro vás zásadní.

Pokud se chystáte na hory v rámci Evropy, doporučujeme vybrat produkt s limitem na léčebné výlohy minimálně ve výši 5 mil. Kč.

V případě úrazu na sjezdovce je součástí pojištění i zásah horské služby a vrtulníku, když se jedná o život ohrožující stav a pokud to situace vyžaduje.

Rozhodně nevynechte pojištění odpovědnosti

Co se týká nabídky připojištění, pak určitě nezapomeňte zahrnout do smlouvy i připojištění odpovědnosti a úrazu. To kryje škody způsobené na majetku či zdraví třetích osob. Škody, resp. újmy na zdraví a majetku způsobené na horách jsou právě těmi typickými příklady, kdy se toto připojištění využije.

Stačí malá srážka s jiným lyžařem, při níž mu způsobíte nějaké zranění nebo poničíte výbavu, a už po vás může vymáhat odškodnění. V takové situaci se snažte sehnat svědky, případně pořídit fotodokumentaci, aby vám poškozený nepřipsal na účet něco navíc. Věřte, že někteří v tom umí chodit.

Pojištění úrazu

Co se týká připojištění úrazu, to vám slouží jako takové odškodnění v případě úrazu s trvalými následky či následkem smrti, ale i jako denní odškodné při hospitalizaci.

Připojištění zavazadel a sportovní výbavy

V rámci cestovního pojištění si můžete pojistit i zavazadla, mezi něž ve většině případů spadá i sportovní výbava. Zde jsou ale podmínky velmi specifické a individuální, takže si buď podrobně prostudujte pojistné podmínky, nebo se obraťte na svého finančního poradce.

Jak sjednat cestovní pojištění

Sjednání cestovního pojištění je opravdu snadné. Všechny pojišťovny jej už nabízejí on-line. Stačí si otevřít kalkulaci a zadat základní údaje o cestě a pojištěných osobách. Pokud budete lyžovat jen na vyznačených sjezdovkách a nepřekročíte hranici 3500 m n.m., stačí běžné pojištění.

V případě, že preferujete více adrenalinové sporty a vaší oblíbenou zábavou je i freeride, tedy lyžování či snowboarding mimo sjezdovky, pak určitě nezapomeňte vybrat rizikové či extrémní sporty. Opět je třeba nahlédnout do podmínek dané pojišťovny a vybrat odpovídající pojištění. Dejte ale pozor na to, že freeride často patří do skupiny sportů nepojištěných.

Jak postupovat při pojistné události

Praktické rady, co mít vždy u sebe a jak postupovat při pojistné události, najdete zde.

Návrat z Alp za 40 000 korun?

Nemáte-li sjednáno cestovní pojištění, prodraží se vám i cesta zpátky do ČR.

Pozemní ambulance

Ze zemí EU se cena za cestu sanitou obvykle pohybuje mezi 30 000 a 40 000 korun. Cena se počítá za ujeté kilometry a nejběžněji se využívá u zranění na lyžích.Letecká přeprava

U letecké přepravy velmi záleží na závažnosti zranění a s tím spojené úrovni letenky, dále na destinaci a různých cenových akcích. Ceny se výrazně liší i v různé dny a pohybují se v rozmezí 1000 až 50 000 korun. Při zranění dolních končetin je pro pohodlí klienta nutné zajistit více sedadel vedle sebe – většinou to bývají dvě nebo tři. Cena se pak násobí počtem potřebných míst. Pro závažnější zranění nebo pooperační stavy při letu na dlouhou vzdálenost se využívá business třída, kde se cena letenky pohybuje dle destinace od 60 000 do 250 000 korun. Pro vážná zranění či pooperační stavy, kdy pacient není schopen cestovat vsedě nebo jeho stav vyžaduje průběžný monitoring, podávání kyslíku či lékařský doprovod, se používá tzv. stretcher. Jde vlastně o plně vybavené nemocniční lůžko umístěné místo 9–12 sedadel. Cena za jeho umístění se pohybuje v řádech statisíců korun. U velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života během transportu se používá letecká ambulance, tzv. létající JIPka. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 000 korun a v některých případech dosahují až jednoho milionu.

Sdílet článek