Cestovní pojištění na hory. Jak si vybrat to nejvhodnější?

Cestovní pojištění na hory. Jak si vybrat to nejvhodnější?

Lyžařská sezona je v plném proudu, a tak bychom vám rádi připomněli nezbytnost cestovního pojištění při cestě za lyžařskými radovánkami do zahraničí. A protože cestovní pojištění můžete velmi snadno sjednat on-line, přinášíme pár rad, jak si vybrat to nejvhodnější.

9. 1. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

I když vám v rámci Evropské unie platí zdravotní pojištění díky Evropskému zdravotnímu průkazu, zajistí vám pouze nezbytné základní ošetření v omezeném rozsahu. Nepokryje vám také případné ošetření mimo státní zdravotnická zařízení, případnou spoluúčast na léčbě, která je v zahraničí běžná, ani repatriaci zpět do ČR, pokud nemůžete odcestovat sami.

Jedete-li lyžovat a nechcete-li riskovat nezanedbatelné finanční výdaje, je cestovní pojištění v podstatě nezbytností.

Máte-li ho sjednáno k platební kartě, dobře si prostudujte podmínky a limity plnění.

Cestovní pojištění – zimní sporty

Ať už se jedná o provozování zimních nebo jakýchkoliv jiných sportů, vždy je spojeno s větším rizikem, že dojde k úrazu, a tedy k pojistné události. Proto byste výběr cestovního pojištění rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Ze široké nabídky si tak vyberte to, které je vhodné pro cestu za sportem a má odpovídající limity plnění.

Rozřazení sportů do kategorií rekreační, rizikové a extrémní se u pojišťoven dosti různí. U zimních sportů je vždy rozhodující, zda budete lyžování či snowboarding provozovat na vyznačených sjezdovkách a zda nebude překročena nadmořská výška 3500 m n. m.

Jak vybrat vhodné cestovní pojištění na zimní sporty

Cestovní pojištění – zimní sporty: Zní to jednoduše a vlastně to i jednoduché je. Výběru vhodného pojištění však musíte věnovat potřebný čas. Hlavně se zaměřte na limity plnění u léčebných výloh a na rozsah asistenčních služeb. Právě tyto položky cestovního pojištění jsou pro vás zásadní.

Pokud se chystáte na hory v rámci Evropy, doporučujeme vybrat produkt s limitem na léčebné výlohy minimálně ve výši 5 mil. Kč.

V případě úrazu na sjezdovce je součástí pojištění i zásah horské služby a vrtulníku, když se jedná o život ohrožující stav a pokud to situace vyžaduje.

 

Rozhodně nevynechte pojištění odpovědnosti

Co se týká nabídky připojištění, pak určitě nezapomeňte zahrnout do smlouvy i připojištění odpovědnosti a úrazu. To kryje škody způsobené na majetku či zdraví třetích osob. Škody, resp. újmy na zdraví a majetku způsobené na horách jsou právě těmi typickými příklady, kdy se toto připojištění využije.

Stačí malá srážka s jiným lyžařem, při níž mu způsobíte nějaké zranění nebo poničíte výbavu, a už po vás může vymáhat odškodnění. V takové situaci se snažte sehnat svědky, případně pořídit fotodokumentaci, aby vám poškozený nepřipsal na účet něco navíc. Věřte, že někteří v tom umí chodit.

Pojištění úrazu

Co se týká připojištění úrazu, to vám slouží jako takové odškodnění v případě úrazu s trvalými následky či následkem smrti, ale i jako denní odškodné při hospitalizaci.

Připojištění zavazadel a sportovní výbavy

V rámci cestovního pojištění si můžete pojistit i zavazadla, mezi něž ve většině případů spadá i sportovní výbava. Zde jsou ale podmínky velmi specifické a individuální, takže si buď podrobně prostudujte pojistné podmínky, nebo se obraťte na svého finančního poradce.

Jak sjednat cestovní pojištění

Sjednání cestovního pojištění je opravdu snadné. Všechny pojišťovny jej už nabízejí on-line. Stačí si otevřít kalkulaci a zadat základní údaje o cestě a pojištěných osobách. Pokud budete lyžovat jen na vyznačených sjezdovkách a nepřekročíte hranici 3500 m n.m., stačí běžné pojištění.

V případě, že preferujete více adrenalinové sporty a vaší oblíbenou zábavou je i freeride, tedy lyžování či snowboarding mimo sjezdovky, pak určitě nezapomeňte vybrat rizikové či extrémní sporty. Opět je třeba nahlédnout do podmínek dané pojišťovny a vybrat odpovídající pojištění. Dejte ale pozor na to, že freeride často patří do skupiny sportů nepojištěných.

Jak postupovat při pojistné události

Praktické rady, co mít vždy u sebe a jak postupovat při pojistné události, najdete zde.

Návrat z Alp za 40 000 korun?

Nemáte-li sjednáno cestovní pojištění, prodraží se vám i cesta zpátky do ČR.

 Pozemní ambulance

  • Ze zemí EU se cena za cestu sanitou obvykle pohybuje mezi 30 000 a 40 000 korun. Cena se počítá za ujeté kilometry a nejběžněji se využívá u zranění na lyžích.

Letecká přeprava

  • U letecké přepravy velmi záleží na závažnosti zranění a s tím spojené úrovni letenky, dále na destinaci a různých cenových akcích. Ceny se výrazně liší i v různé dny a pohybují se v rozmezí 1000 až 50 000 korun.
  • Při zranění dolních končetin je pro pohodlí klienta nutné zajistit více sedadel vedle sebe – většinou to bývají dvě nebo tři. Cena se pak násobí počtem potřebných míst.
  • Pro závažnější zranění nebo pooperační stavy při letu na dlouhou vzdálenost se využívá business třída, kde se cena letenky pohybuje dle destinace od 60 000 do 250 000 korun.
  • Pro vážná zranění či pooperační stavy, kdy pacient není schopen cestovat vsedě nebo jeho stav vyžaduje průběžný monitoring, podávání kyslíku či lékařský doprovod, se používá tzv. stretcher. Jde vlastně o plně vybavené nemocniční lůžko umístěné místo 9–12 sedadel. Cena za jeho umístění se pohybuje v řádech statisíců korun.
  • U velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života během transportu se používá letecká ambulance, tzv. létající JIPka. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 000 korun a v některých případech dosahují až jednoho milionu.
Autor článku
Vojtěch
Marhoul
Produktový manažer
Modré pyramidy

Další články v rubrice

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

123456 aneb Jsou vaše hesla v bezpečí?

Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Akční úroková sazba ve výši 2,29 procenta, a navíc bez poplatků za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti. Tahle mimořádná nabídka platí pro Hypoúvěr až do konce září.

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Výbava pro školáka na prvním stupni je většinou citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Tím spíš, když jde o prvňáčka, kterému musíte všechno pořizovat poprvé. I v tomto případě se ale dá ušetřit, když víte, jak na to.

Máte chalupu? Nezapomeňte si ji dobře pojistit

Máte chalupu? Nezapomeňte si ji dobře pojistit

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Každé vlastnictví nemovitosti s sebou však nese nejen to příjemné – souvisí s ním i čistě praktické záležitosti. Jednou z nich je například pojištění. Co je dobré vědět o pojištění chalupy?

Top