Všichni víme, že peníze jsou důležitou součástí našeho života. Tržní ekonomika je na penězích postavena a my se musíme naučit s nimi zacházet. Už jen proto, abychom se nedostali do finančních problémů a mohli si plnit své životní sny.
I to jsou důvody, proč je finanční vzdělávání důležité už od raného dětství.
V budoucnu bude totiž finančně gramotný člověk lépe dosahovat osobní prosperity a je velká pravděpodobnost, že se nebude zbytečně zadlužovat. Lidé, kteří rozumí světu peněz a cen, jsou schopni odpovědně spravovat osobní nebo rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků. To všechno s ohledem na měnící se životní situace, které, přiznejme si, nejsou vždy zcela růžové. A kdy tedy u dětí začít s výukou finanční gramotnosti?
Předškolní věk
Ideálním časem k seznámení dítěte s problematikou peněz je předškolní věk. V tomto období můžete využít hry na obchod. Ovšem pozor, děti ještě neumí počítat nebo umí jenom základní počty, proto je hra více o principech nakupování než o počítání.
Při hře si děti samy pokládají otázky, jaké jsou při nakupování jejich potřeby a přání a jak získat peníze ke splnění těchto přání. Dítě může také pochopit, že je dobré si spořit, jestliže na něco aktuálně nemá peníze.
Hrát si můžete i na výměnný obchod, kde si procvičíte majetkové poměry ve smyslu „moje“, „tvoje“ a „naše“. Dětem dávejte úkoly typu: „Přines něco, co bys chtěl/a vyměnit za něco jiného.“ Pokud budete tyto hry procvičovat, máte vyhráno. Můžete se být jistí, že se vám podařilo dítěti vštípit úplné základy a principy finanční gramotnosti.
Vedle hraní můžete dětem také číst. Vhodná je například kniha Poznáváme peníze. Rozvíjejte finanční gramotnost nejmenších dětí z nakladatelství Edika. Kniha populární formou i pomocí četných obrázků ilustruje historii, smysl i postavení peněz v ekonomice. Věřte, že společná četba bude rozhodně ku prospěchu věci a jednou se vám tato investice vrátí.
Nástup do školy
Už jsme psali, kdy začít dítěti dávat kapesné a že je to základní nástroj rozvoje finanční gramotnosti ze strany rodičů.
Řekli jsme si, že skutečné kapesné má smysl dávat od první třídy základní školy. Dítě by už mělo umět počítat a dokáže si tak uvědomit hodnotu jednotlivých mincí a bankovek. Víme už také, že ideálním intervalem je týden, měsíční interval by byl pro dítě příliš dlouhý.
Hodnota kapesného je individuální a záleží na finanční situaci rodiny, ale v zásadě lze říct, že pro první stupeň základní školy postačí týdenní přísun od 10 do 50 korun. Pamatujte, že i v oblasti kapesného je třeba být důslední a systematičtí. S každou třídou můžete navyšovat kapesné o 10 korun.
1. stupeň základní školy
Z předchozích řádků vyplývá, že na prvním stupni základní školy by již dítě mělo mít základy finanční gramotnosti. Dcera nebo syn by měli vědět, že peníze představují určitou hodnotu, že za všechno je třeba zaplatit, a to různé částky.
Děti by si také měly uvědomovat to, že rodiče vydělávají pouze určité množství peněz, ze kterého musejí spoustu věcí zaplatit (bydlení, spoření, pojištění, jídlo, osobní potřeby, atd.), a proto dětem nemohou koupit vždycky všechno, na co si ukážou prstíkem.