Cesta k finanční gramotnosti dětí krok za krokem

Cesta k finanční gramotnosti dětí krok za krokem

Ať chceme nebo ne, finanční gramotnost je celoživotním studium, které nikdy nekončí a do kterého se opravdu vyplatí investovat dostatek času. U dětí to platí dvojnásob. Naučit je hospodařit s penězi tak při troše píle rozhodně nemusí patřit jen do kategorie rodičovských snů. Poradíme několik zásad, jak na to.

25. 3. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Všichni víme, že peníze jsou důležitou součástí našeho života. Tržní ekonomika je na penězích postavena a my se musíme naučit s nimi zacházet. Už jen proto, abychom se nedostali do finančních problémů a mohli si plnit své životní sny.

I to jsou důvody, proč je finanční vzdělávání důležité už od raného dětství.

V budoucnu bude totiž finančně gramotný člověk lépe dosahovat osobní prosperity a je velká pravděpodobnost, že se nebude zbytečně zadlužovat. Lidé, kteří rozumí světu peněz a cen, jsou schopni odpovědně spravovat osobní nebo rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků. To všechno s ohledem na měnící se životní situace, které, přiznejme si, nejsou vždy zcela růžové. A kdy tedy u dětí začít s výukou finanční gramotnosti?

Předškolní věk

Ideálním časem k seznámení dítěte s problematikou peněz je předškolní věk. V tomto období můžete využít hry na obchod. Ovšem pozor, děti ještě neumí počítat nebo umí jenom základní počty, proto je hra více o principech nakupování než o počítání

finanční gramotnost dětí, předškolní děti, hra na obchodPři hře si děti samy pokládají otázky, jaké jsou při nakupování jejich potřeby a přání a jak získat peníze ke splnění těchto přání. Dítě může také pochopit, že je dobré si spořit, jestliže na něco aktuálně nemá peníze.

Hrát si můžete i na výměnný obchod, kde si procvičíte majetkové poměry ve smyslu „moje“, „tvoje“ a „naše“. Dětem dávejte úkoly typu: „Přines něco, co bys chtěl/a vyměnit za něco jiného.“ Pokud budete tyto hry procvičovat, máte vyhráno. Můžete se být jistí, že se vám podařilo dítěti vštípit úplné základy a principy finanční gramotnosti.

Vedle hraní můžete dětem také číst. Vhodná je například kniha Poznáváme peníze. Rozvíjejte finanční gramotnost nejmenších dětí z nakladatelství Edika. Kniha populární formou i pomocí četných obrázků ilustruje historii, smysl i postavení peněz v ekonomice. Věřte, že společná četba bude rozhodně ku prospěchu věci a jednou se vám tato investice vrátí.

Nástup do školy

Už jsme psali, kdy začít dítěti dávat kapesné a že je to základní nástroj rozvoje finanční gramotnosti ze strany rodičů.

Řekli jsme si, že skutečné kapesné má smysl dávat od první třídy základní školy. Dítě by už mělo umět počítat a dokáže si tak uvědomit hodnotu jednotlivých mincí a bankovek. Víme už také, že ideálním intervalem je týden, měsíční interval by byl pro dítě příliš dlouhý.

Hodnota kapesného je individuální a záleží na finanční situaci rodiny, ale v zásadě lze říct, že pro první stupeň základní školy postačí týdenní přísun od 10 do 50 korun. Pamatujte, že i v oblasti kapesného je třeba být důslední a systematičtí. S každou třídou můžete navyšovat kapesné o 10 korun.

1. stupeň základní školy

Z předchozích řádků vyplývá, že na prvním stupni základní školy by již dítě mělo mít základy finanční gramotnosti. Dcera nebo syn by měli vědět, že peníze představují určitou hodnotu, že za všechno je třeba zaplatit, a to různé částky.

Děti by si také měly uvědomovat to, že rodiče vydělávají pouze určité množství peněz, ze kterého musejí spoustu věcí zaplatit (bydlení, spoření, pojištění, jídlo, osobní potřeby, atd.), a proto dětem nemohou koupit vždycky všechno, na co si ukážou prstíkem.

Pojmy, které by měly děti znát a chápat:

 • peníze (mince a bankovky);
 • funkce a hodnota peněz;
 • bankabankomat, platební karta;
 • majetek a vlastnictví;
 • hospodaření – spoření, základní principy a pravidla;
 • hospodaření – osobní rozpočet;
 • půjčka za úplatu (úrok) – základní princip půjčování a úroku.

2. stupeň základní školy

financni gramotnost dětí

Dětem v tomto věku je nejvhodnější vysvětlovat oblast financí na příkladu vlastní rodiny. Dítě by mělo mít představu o tom, co všechno je třeba každý měsíc zaplatit. Právě na tom lze jednoduše popsat, co je to bankovní účet, debetní či kreditní karta a k čemu slouží internetové bankovnictví. Většinu z těchto služeb rodina používá.

Pojmy, které by měly děti znát a chápat:

 • banka, pojišťovna a další finanční instituce a jejich finanční služby – základ;
 • hrubý a čistý příjem;
 • rozpočet domácnosti;
 • spoření a investice – základní principy;
 • pojištění – základní principy;
 • půjčky, úvěry – základní typy úvěrů, rizika půjčování a nesplácení.

I na druhém stupni si můžete s potomkem číst, skvělým pomocníkem vám bude kniha Denisy Proškové Aby vám peníze dobře sloužily: … a nikam vám neuletěly  (nakladatelství Romax). Knížka je zaměřená na dluhovou problematiku a další finanční produkty.

Střední škola

Na střední škole se vedle výchovy k finanční gramotnosti potýkáme jako rodiče také s pubertou, která dává zabrat nejen dětem, ale i nám samotným. Bohužel ani v tomto náročném období bychom neměli vzdělávání v oblasti hospodaření s penězi podcenit. Je to totiž zcela zásadní.

Z dospívajících budou co nevidět mladí dospělí, kteří se o sebe budou muset umět postarat a přispívat tak do celého ekonomického koloběhu.

Na rozdíl od dětí na druhém stupni základní školy není pro středoškoláky tak atraktivní dívat se na peníze přes rodinu (ve smyslu máma, táta a já). Spíše je zajímají jejich potřeby, tzn. co budou potřebovat, až se budou stavět na vlastní nohy, případně co potřebují tady a teď.

Hovory o penězích tedy zaměřujte na potřeby dítěte. Mnohem hlouběji se při společných rozhovorech můžete zabývat různými finančními produkty na „plusové“ straně, tedy spořicími a investičními produkty.

Důležitou součástí výuky je také dluhová problematika, aby si dcera nebo syn byli vědomi možných negativních důsledků neuvážených půjček apod.

Na střední škole už také začíná období brigád, někteří náctiletí si tak mohou mnohem lépe (oproti pouhé práci s kapesným) v praxi vyzkoušet správné, ale i špatné finanční návyky

Autor článku
Zdeňka
Zemanová
Oblastní ředitelka
Modré pyramidy

Další články v rubrice

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Hypoúvěr od Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější a bez poplatků!

Akční úroková sazba ve výši 2,29 procenta, a navíc bez poplatků za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti. Tahle mimořádná nabídka platí pro Hypoúvěr až do konce září.

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Kolik stojí vybavit školáka a kde můžete ušetřit

Výbava pro školáka na prvním stupni je většinou citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Tím spíš, když jde o prvňáčka, kterému musíte všechno pořizovat poprvé. I v tomto případě se ale dá ušetřit, když víte, jak na to.

Máte chalupu? Nezapomeňte si ji dobře pojistit

Máte chalupu? Nezapomeňte si ji dobře pojistit

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Každé vlastnictví nemovitosti s sebou však nese nejen to příjemné – souvisí s ním i čistě praktické záležitosti. Jednou z nich je například pojištění. Co je dobré vědět o pojištění chalupy?

Studenti! Nechte si vrátit daně z brigády. Jak na to?

Studenti! Nechte si vrátit daně z brigády. Jak na to?

Prázdniny, hlavní období studentských brigád. Řada studentů si tak přivydělává, a to nejčastěji na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti.

Top