Zajímavé jsou investice do vína, hodinek nebo lega Kvalitní finanční plán, který počítá se zabezpečením celé rodiny i s nenadálými situacemi, je základ. Jistě se shodneme na tom, že nejdůležitějšími položkami na seznamu jsou střecha nad hlavou, životní pojistka, finanční rezerva, zajištění budoucnosti dětí i vlastního stáří. Jaký by byl ale život bez zábavy a trochy adrenalinu? Volné finanční prostředky vyčleněné na koníčky a drobné radosti můžete použít netradičním způsobem, třeba se vám investice vrátí, nebo dokonce něco vydělá. Zajímavé jsou investice do umění, vína nebo do komiksových figurek.

1. Investice do vína: Výnosy mohou překvapit

K tomu, abyste mohli investovat do vína, nemusíte být nutně znalci. Stačí, když si necháte dobře poradit, nejlépe přímo od renomovaných expertů na investice do vína

Proč víno?

Hodnota investičního vína, na rozdíl od vín určených k rychlé spotřebě, časem vzrůstá. Roční výnos může činit v průměru 10–15 procent, v některých případech se může cena vyšplhat na více než 200 procent pořizovací ceny. Je ovšem třeba počítat s tím, že víno musí přinejmenším pět let zrát v lahvích, aby se zvýšila jeho hodnota.

Jaké víno?

Nejčastěji se investuje do francouzských červených vín z oblasti Bordeaux. Zajímavá však mohou být i španělská nebo portugalská vína. Nakupujte přímo v prověřených vinařstvích nebo prostřednictvím evropských specializovaných obchodníků s investičními víny. Ideální je kombinace nalahvovaného vína a vína En Primeur.

Co je víno En Primeur?

En Primeur je mladé víno ze sklizně předchozího roku, které zraje dva roky v sudech. Jeho pořizovací cena před nalahvováním je relativně nízká, víno začne nabývat na hodnotě po stočení a uvedení na trh. Víno En Primeur představuje dlouhodobý investiční produkt. Ke krátkodobější investici je pak vhodnější již nalahvované víno, které je v distribuční síti.

Jak uskladnit víno En Primeur?

U vína En Primeur je třeba si dobře promyslet uskladnění. Vybírejte z nabídky profesionálních vinařských boxů a skladů, které vám vystaví certifikát o uskladnění vína za nejlepších možných podmínek.

Co ovlivňuje cenu vína?

 

Cenu investičního vína ovlivňuje více faktorů, především kvalita, ročník, původ, hodnocení degustátorů, získaná ocenění a dostupnost na trhu.

2. Investice do komiksu: Malé figurky, velké peníze

Komiksoví a filmoví hrdinové dokážou nejen pobavit, ale také vydělat peníze.

Proč figurky?

Za limitované edice figurek z oblíbených akčních filmů a počítačových her platí sběratelé i investoři nemalé částky, často násobky původní ceny. Například figurka Obi-Wan Kenobiho se světelným mečem z Hvězdných válek z roku 1977 v nepoškozeném obalu má dnes cenu přibližně 6 500 dolarů. Těchto figurek je na světě méně než pět kusů.

Jaké figurky?

Zapomeňte na postavy, které právě „frčí“. Nejvíce vyděláte na těch, po kterých teprve bude poptávka. Sledujte plány filmových studií a nakupujte figurky budoucích hvězd. Jakmile hrdinové přijdou do kin, jejich cena začne šplhat nahoru. Vyplatí se investovat do limitovaných edic známých výrobců, které jsou na trhu v počtu méně než dva tisíce kusů.

Zachovejte původní obaly a krabice v co nejlepším stavu a samozřejmě se snažte s figurkou zacházet co nejlépe. Pokud nemá hrdina původní obal nebo je balení poškozené, jeho cena prudce klesá.

3. Investice do bitcoinů: Virtuální měna, reálný výdělek?

S bitcoiny je to jako na houpačce, přesto je lze vážně počítat mezi alternativní investice vhodné především pro IT nadšence.

Investovat do bitcoinů?

Systém bitcoinů vznikl v roce 2009. Je jasně určeno, kolik bitcoinů se k roku 2140 dostane do oběhu, pak se jejich vydávání zastaví. Díky tomu, že bitcoin nepodléhá žádné centrální autoritě, nemůže s ním nikdo manipulovat a nepodléhá ani inflaci. Jeho cena i přes dramatické výkyvy dlouhodobě roste a stále není součástí běžného života. To jsou faktory, které investory lákají. Na druhou stranu bitcoiny představují velmi rizikovou investici, takže není rozumné ukládat do nich celoživotní úspory.

Jak na ně a co s nimi?

Pokud chcete začít s bitcoiny, stáhněte a nainstalujte si software pro internetovou peněženku. Po registraci získáte adresu, která slouží jako bitcoinový účet. Na území České republiky v současné době přijímá bitcoiny na 150 provozoven. Jsou mezi nimi například kadeřnictví, kavárny, trafiky nebo obchody s potravinami. Existují i bitcoinové bankomaty, ve kterých lze kybernetickou měnu vyměnit za koruny.

TIP

Podrobného průvodce světem bitcoinů získáte například na stránkách www.bitcoinman.cz.

4. Investice do hodinek: Citová investice pro znalce

Zájem o hodinky stále roste. Není to ovšem investice pro každého. Hodinářství je totiž svět sám pro sebe.

Proč hodinky?
Takovou otázku si ti, kdo ukládají peníze do hodinek, patrně nepokládají. Hodinky jakožto investice nejsou pro každého, je to parketa pro opravdové znalce a nadšence, kteří tvoří specifickou komunitu. Na některé modely se běžně čeká v pořadníku velmi dlouhou dobu. Zvláště u limitovaných edic upřednostňují distributoři již „zavedené“ zákazníky. Navíc budoucí výnos předpokládá vysokou investici. Hodinky se tedy nepořizují jako investice primárně, zajímavou investicí se však mohou stát.

Jaké hodinky?

Investování do hodinek se může ubírat dvěma směry. Buď zvolíte historické modely, nebo se zaměříte na konkrétní model v limitované edici, u kterého poptávka převyšuje produkci. Ceněné jsou mechanické hodinky, nikoli v současnosti populární modely na bázi moderních technologií. Předností hodinek jsou takzvané „komplikace“, tedy vše, co přesahuje rámec běžné f
unkce, jako ukazatel data, dne v týdnu, týdnu v roce, budík, ukazatel východu a západu slunce a podobně.

Mezi stálice patří například švýcarská značka Patek Philippe nebo italská značka Officine Panerai. Zajímavé kusy se dají najít i u českých výrobců. U prestižních značek je třeba počítat s tím, že pořizovací cena se pohybuje v řádu statisíců i více korun.

TIP

Přehled o světě hodinek můžete získat prostřednictvím specializovaných blogů, například Hodinkee nebo A Blog to Watch.

5. Investice do lega: Cena kostiček stále stoupá

Možná se vám na podlaze dětského pokoje válejí tisícikoruny. Cena jedné kostičky lega se totiž v současnosti pohybuje kolem dvou korun.

Proč lego?

Od lega sice nelze očekávat dlouhodobé výnosy, alternativní investice do lega se nicméně vyplatí. Jednotlivé série jsou vždy omezené a společnost Lego má přesný přehled o tom, jaké kostičky jsou v oběhu. To jsou faktory, které cenu lega zvyšují.

Jaké lego?

Nejvíce se investuje do exkluzivních setů, které jsou primárně určeny pro sběratele a takzvané AFOL (dospělí fanoušci lega, Adult Fans of Lego), nejsou tedy v první řadě určeny přímo pro děti. Na trhu je jich výrazně méně kusů a jejich cena je vyšší než běžné sety (v rozmezí 4 až 10 000 korun). Lze investovat i do setů pro děti, ale je třeba správně odhadnout jejich potenciál.

Mezi sběratelské hity dlouhodobě patří stavebnice inspirované ságou Hvězdných válek. Například za model vesmírné loni Millennium Falcon z roku 2007 by dnes zájemci zaplatili v přepočtu skoro sto padesát tisíc korun, což je více než desetinásobek pořizovací ceny.

Obal stavebnice lego musí být nepoškozený, nejlépe nerozbalený, jinak set ztrácí na ceně. Vysoce hodnocené jsou také jednotlivé figurky. Obchoduje se i s návody a samotnými obaly.

TIP

Fanoušci lega se sdružují na stránkách www.bricklink.com, které fungují jako burza.

Sdílet článek