Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zeptejte se našich finančních poradců.
Finanční gramotnost dětí je v poslední době často zmiňovaným tématem. Mnoho škol nabízí programy finanční gramotnosti pro děti už na prvním stupni, ale více se jí studenti věnují až na středních školách. Pokud chcete svoje potomky v tomto ohledu vzdělávat i doma, máme pro vás několik tipů, jak jejich finanční gramotnost podpořit zábavnou hrou.
Nákup nemovitosti obyčejně nezahrnuje jen koupi domu nebo bytu jako takového. Většinou současně kupujete i pozemek (nebo alespoň jeho část), na němž nemovitost stojí. Není to však automatické, takže je třeba dát si pozor i na to, kdo je vlastníkem příslušného pozemku či pozemků. Totožnost vlastníka pozemku pod vaší budoucí nemovitostí nebo v jejím sousedství zjistíte prostřednictvím výpisu z katastru.
Průměrný Čech za sebou zanechá ročně až 300 kilogramů odpadu. V lepším případě třídí, v horším případě posílá veškerý odpad do směsného kontejneru. V souvislosti s tím se čím dál tím častěji mluví o myšlence zerowaste domácnosti, která se snaží zredukovat odpad na minimum. Kromě zodpovědného nakupování a eliminace obalů v tom pomůže i domácí vermikompostér.
Druhá polovina prázdnin je tady a v supermarketech už začínají akce „zpátky do školy“. Nenechte se ale nachytat na výhodné koupě a dřív, než sáhnete po peněžence, si sepište všechny položky, které bude váš školák potřebovat. Ať nemusíte z peněženky tahat víc, než je opravdu nutné. Tady je přehled základních věcí, které bude vaše dítě potřebovat, a také pár tipů, jak na vybavení ušetřit.
Při koupi nemovitosti byste si měli dát pozor samozřejmě i na to, v jakém stavu ji přebíráte. Trvejte na tom, aby kupní smlouva k nemovitosti jasně stanovila, kdy, v jakém stavu, s jakým vybavením a s jakými dokumenty nemovitost převezmete, ale také to, jaký bude postup v případě, že přejímku znemožňuje například nekompletní vybavení nebo vady.
Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, vytasíte se s řadou skleniček naplněných marmeládami a kompoty, se sáčky nasušených křížal a domácím müsli se sušeným ovocem. Zavařování, sušení, zamrazování nebo kvašení je v módě! Je to skvělý způsob, jak ušetřit na jídle a zároveň si v zimě připomenout okamžiky letní pohody.
Při koupi nemovitosti si musíte dát pozor na hodně věcí. Jednou z nich je totožnost majitele a prodávajícího. Základní věc, která vypadá nevinně, ale rozhodně byste ji neměli podceňovat.
Koupě nemovitosti je vždy velký krok. Většinou kupujeme byt nebo dům s vyhlídkou na desetiletí, případně celý život. Je to velká investice, takže je dobré vědět, na co si dát při koupi nemovitosti pozor.
Na co si dát pozor při koupi nemovitosti? Ať už kupujete byt či dům, je třeba důkladně prověřit technický stav nemovitosti. U starších staveb je technická inspekce nemovitosti naprostou nutností, ale ani u nových rozhodně není od věci, protože často může jít o skryté vady, které pozná jen odborník. Takže pokud si chcete být opravdu jistí, investujte do znaleckého posudku stavu nemovitosti.
Spoření pro děti oceníte jak vy, tak váš potomek, který se rozhodne studovat vysokou školu. Jen pro vaši představu jsme spočítali, kolik vás váš student nebo studentka bude měsíčně stát, když si nesežene lukrativní brigádu. Jen za ubytování na koleji, za stravu, učební pomůcky, dopravu, telefon a nějaké to kino, koncert nebo posezení s kamarády v hospodě vás vaše dítko „pumpne“ přibližně o 15 000 korun měsíčně. A to v této částce není oblečení, sportovní vybavení apod.
Rozhodli jste se pro nákup nemovitosti? Skvělé! Ale jestli nevíte úplně přesně, jak na to a na co si dát při koupi domu nebo bytu pozor, poradíme vám. Plánování nákupu nemovitosti začíná dobrým plánem finančního zajištění, který zahrnuje i pojištění nemovitosti a majitele.
Zábava patří k životu, ale přiznejme si, že také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás několik tipů, jak zábavně trávit volný čas bez toho, že by vás to stálo majlant.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zeptejte se našich finančních poradců.
Státní podpora je velkým lákadlem i motivací, jež ještě více umocňuje výhodnost stavebního spoření. Za jeden kalendářní rok můžete získat až 2 000 korun. Na co pamatovat, abyste zbytečně nepřišli třeba o část příspěvku ze strany státu?
Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.
Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.
Pro přístup k prakticky každé internetové službě, sociální síti či firemnímu systému se neobejdete bez hesla. Z pravidelně publikovaných seznamů nejpoužívanějších hesel ale jasně vyplývá, že jeho význam, resp. síla je stále podceňována.