Sedmidenní pobyt u moře čtyřčlennou rodinu něco stojí. Stejně tak bezdětné páry zaplatí majlant, když si na dovolené sem tam něco neodpustí. Proto jsme pro vás vybrali ověřené cestovatelské tipy, které vás ve vašem dovolenkovém komfortu nebudou nikterak omezovat a zároveň výrazně sníží váš rozpočet na letní radovánky.

Hledejte informace o destinaci

Základem každé dobré dovolené je příprava. Proto ještě před tím, než se vydáte na cestu, googlujte, vyptávejte se známých nebo zkušených cestovatelů, zkrátka získejte o daném místě co nejvíce informací.

Zajímejte se o to, kde jsou v blízkosti vašeho ubytování obchody vhodné na nákup běžných potravin, kde jsou restaurace s dobrými cenami, nejbližší stanice veřejné dopravy, zda k jízdenkám na dopravu dostanete i nějaký benefit, třeba v podobě slevových karet (některá evropská města je nabízejí), nebo kdy je snížené či zdarma vstupné do památek. Prohledejte i Youtube.com, kde je spousta videí o cestování a lidé, kteří na vašem vysněném místě byli před vámi, se ve svých příspěvcích rádi dělí o zkušenosti z první ruky.

Zkrátka je dobré vědět, jaké jsou ceny v místě, kam cestujete. Platí totiž, že čím víc informací, tím větší šance, že ušetříte.

Tištěného průvodce vyměňte za on-line

Nejenže tam najdete opravdu aktuální informace a dobré triky, jak ušetřit, ale také neutratíte ani korunu za pořizování drahého průvodce, kterého s sebou potom musíte stále tahat. Navíc on-line máte možnost najít různé krátkodobé akce a slevy, které by vám jinak mohly utéct.

Dobrým zdrojem cestovatelských tipů, jak ušetřit kdekoliv na světě, je portál Wikitravel.org nebo už zmiňovaný Youtube.com.

Rádce pro finance

Do telefonu si stáhněte aplikaci s navigacemi

Majitelé chytrých telefonů by měli před cestou zkontrolovat databáze aplikací, App Store nebo Google Play. Pro hodně destinací totiž existují zdarma dostupní nebo alespoň levní interaktivní průvodci.

Když s cestovkou, tak zkuste německou

S německou cestovní kanceláří má určitě zkušenosti řada z vás. Jestliže tedy trváte na organizovaném zájezdu, zkuste zavítat do katalogů cestovek našich západních sousedů. Jejich ceny jsou nižší, hlavně u zájezdů do exotických zemí, a to často až o polovinu. Standard služeb je na vysoké úrovni.

Letenky pořizujte dopředu

To je jedna z možností, jak ušetřit. Můžete ale také přetrpět nejistotu a vypravit se na dovolenou s letenkou koupenou na poslední chvíli. Obě varianty – tedy koupě letenky v předstihu i na poslední chvíli – ušetří spoustu peněz.

Stejně tak se vyplatí sledovat aktuální nabídku německých a rakouských letišť. Ta často mívají levné letenky do mnoha evropských i světových destinací.

Sehnat levnější letenky vám pomohou specializované servery a aplikace, které si můžete stáhnout do mobilu. Prohledají za vás na internetu stovky variant a vyberou ty nejvýhodnější. Také vám prostřednictvím notifikací dají vědět, když se objeví akční sleva. V mnoha případech vám k tomu nabídnou ještě výhodné možnosti ubytování a půjčení auta v cíli vaší cesty. Kde lze hledat levné letenky, to se dozvíte zde.

Ubytování hledejte na slevových portálech

Jen u nás jich je celá řada a často můžete najít opravdu pěkné penziony či hotely za hubičku. V Chorvatsku se vyplatí sledovat portál KupiMe.hr, kde v sekci Putovanja najdete nejen ubytování v hlavních turistických destinacích, ale i řadu služeb, které mohou zpestřit vaši dovolenou u moře. Registrace na portálu není nijak složitá, probíhá přes Facebook.

Chcete-li trávit dovolenou v domácím prostředí někde v Čechách nebo na Moravě, navštivte některé ze stránek, které nabízejí pronájem chat a chalup či ubytování v malých penzionech. Vyzkoušet můžete například Pampeliska.cz, Dovolenapocesku.cz nebo Chaty-chalupy-dds.cz.

Místo hotelu kemp

Kempy a tábořiště najdete nejen u moře, ale i v blízkosti evropských metropolí a spousta jich je i u nás. Ubytování je zde několikrát levnější než v klasických hotelech nebo penzionech. Navíc úroveň kempů je čím dál vyšší, většinou nabízejí veškerou vybavenost, takže neváhejte a prozkoumejte nabídku.

Rádce pro finance

Půjčte si byt nebo dům od přátel

Máte-li takovou příležitost, máte vyhráno a hlavně ušetřeno! Ubytování je totiž jedna z nejdražších položek celé dovolené.

Na komunitním základě stojí i nabídka portálu Dovolenazadarmo.cz, kde můžete svůj byt, dům nebo chatu vyměnit za jiný, třeba na druhém konci republiky. Přesně podle hesla: My k vám, vy k nám.

Staňte se členy klubu couchsurfařů, budete mít spaní zadarmo

couchsurfing.com

O Couchsurfing.com už jsme psali. Je to sociální síť, na níž si lidé z celého světa mezi sebou nabízejí ubytování zdarma. Couchsurfing je tak úžasnou příležitostí, jak poznat nové kultury. Koneckonců tuhle příležitost zažít dobrodružství využívají zhruba čtyři miliony lidí.

Jak to funguje? Stačí se zaregistrovat, napsat několik informací o sobě, přidat fotku, vybrat si destinaci, kam chcete cestovat, a také vhodného poskytovatele přístřeší.

Zkuste Airbnb.com, Booking.com nebo Trivago.cz

Fenomén zvaný Airbnb.com zná dnes každý. Ubytování tedy můžete hledat i tady, a to jak pro zahraniční dovolenou, tak pro cestování doma. Ale dávejte si pozor, v poslední době jsou ceny v některých populárních destinacích stejné jako v klasických ho telech či penzionech.

Další možností je také portál Booking.com, který nabízí výběr ubytování od nejlevnějších hostelů a kempů až po pětihvězdičkové luxusní hotely. Booking.com s vámi komunikuje česky, ceny jsou přepočítány na koruny a najdete zde také spoustu autentických recenzí a fotek od hostů, které pomohou s výběrem toho správného dovolenkového hnízdečka.

Pokud chcete mít jistotu, že vám vážně neuteče žádná skvělá cenová nabídka ubytování, obraťte se na srovnávací servery. Tím nejznámějším u nás je Trivago.cz, který srovnává ceny hotelů od jedné po pět hvězdiček z více než 200 rezervačních stránek. Můžete ale zkusit i Hotelpricecomparison.net nebo Findhotel.cz.

Obytné auto nebo karavan od přátel

Pokud máte možnost, půjčte si obytné auto nebo karavan. Ne však v půjčovně, ale od přátel. V půjčovně totiž rozhodně neušetříte. To, co neutratíte za ubytování, vás bude stát půjčovné. Auta jsou ve většině případů luxusní, a tím pádem drahá. Navíc ceny v kempech v turisticky atraktivních lokalitách jsou často vyšší, takže platit za kemp i auto by se vám opravdu nevyplatilo.

Nebojte se najíst se u stánku místo v restauraci

Vyhládlí usedneme do první restaurace, kterou na promenádě vidíme. Objednáme si opulentní večeři a zaplatíme majlant. Navíc nejsme s kvalitou jídla a servisem také dvakrát spokojení. Podobnou situaci jistě poznal každý. Nechat se chytit do turistické pastičky je velmi snadné.

Chcete-li na dovolené povečeřet v restauraci, dejte si práci s jejím výběrem. Do telefonu si můžete nainstalovat aplikaci TripAdvisor, která dává zaručené tipy, kde se najíst za rozumné ceny. Jsou zde i diskuzní fóra cestovatelů, která poskytnou neocenitelné rady. Kvalitní bývají většinou restaurace, kde jedí místní lidé.

Nemějte také obavy najíst se u stánku. Kupříkladu na nejslavnější ulici Barcelony, Las Ramblas, najdete stánky s levným, ale dobrým jídlem. Při vychutnávání místních specialit vás zabaví pouliční umělci a okouzlí nezapomenutelná atmosféra. To všechno k dovolené přece neodmyslitelně patří.

Rádce pro finance

Vařte si sami

Nejvíce se utratí v restauracích, obzvlášť když jde na jídlo čtyřčlenná rodina. Ne že bychom chtěli vzpomínat na balení tašek s jídlem v 70. a 80. letech. To už dnes není nutné, ale vybírejte si ubytování, jehož součástí je i kuchyň. V místních obchodech nebo na trzích vždycky koupíte jídlo v přijatelné cenové hladině a z regionálních potravin si párkrát do týdne uvařte jednoduchý oběd či večeři. Ušetříte, a ještě poznáte místní chutě. Ale všeho s mírou, pamatujte, že dovolená není od toho, abyste stáli věčně u plotny.

Jezděte veřejnou dopravou

Chcete-li ušetřit, jednou provždy se rozlučte s cestováním taxíkem nebo jízdou vlastním autem do centra města. Spolehněte se raději na veřejnou dopravu. Nejenže ušetříte, ale je to také super způsob, jak poznat místní kulturu a seznámit se s novými zvyklostmi, protože v řadě míst je součástí jízdenky i slevová karta. Třeba ve Vídni dostanete k turistické jízdence na městskou dopravu tzv. zážitkové karty, s nimiž můžete uplatnit nejrůznější slevy. Například snížené vstupné do muzeí a památek nebo slevy při nákupech, v kavárnách či restauracích.

Půjčte si sdílená kola

Spousta evropských metropolí nabízí službu půjčování kol, a vy tak můžete za krátký čas poznat celé město. Ceny jsou vždy velmi přívětivé. Ve většině světových metropolí, ale i menších měst, existuje nějaký systém sdílených kol, tzv. bike sharing. Stačí zadat do vyhledávače spolu s městem, které chcete navštívit, a vybrat si. Přehled všech možností najdete například na Wikipedii.org (List_of_bicycle-sharing_systems).

Choďte pěšky

Obyčejná chůze je nejjednodušší způsob, jak neutratit ani korunu, chovat se odpovědně ke svému zdraví a také okolí. Zkuste tedy na večerní procházku do města nebo na promenádu vyrazit celá rodina pěšky. Prospěje to všem. Navíc po cestě potkáte spoustu zajímavostí, které by vám za okny autobusu nebo v metru zkrátka utekly.

Nenakupujte v turistických centrech, ale tam, kde nakupují místní

Nákup v supermarketu na nejrušnější turistické třídě se rozhodně nevyplatí. Je to stejné, jako kdybyste šli na rodinný nákup do některého z obchodů v Pařížské ulici v Praze. Raději si vybírejte obchody mimo centrum nebo ve vedlejších ulicích, kde nakupují rezidenti. Nebude zde turistická přirážka.

Rádce pro finance

Navštěvujte místní trhy

Pokud se nejdete jen podívat, ale opravdu chcete nakupovat, třeba místní jídlo, opět pečlivě rozlišujte mezi trhy pro turisty a trhy pro místní domorodce. Na turistických trzích jsou ceny i třikrát vyšší, takže raději zajděte někam trochu mimo centrum. Pokud nevíte, kam se vydat, nechte si poradit nebo zapátrejte na internetu. Zkušenosti těch, kdo místo prozkoumali před vámi, vám pomohou.

Smlouvejte

Smlouvání je národním sportem v arabském světě. Domluvit si lepší cenu můžete také kdekoliv jinde. Třeba v oblasti ubytování se nenechte snadno odbýt, jelikož ceny jsou většinou nasazené pro turisty ze západních zemí. Zároveň ale při dohadování ceny nezapomeňte na úctu a respekt.

Vyzkoušejte spolujízdu

Pokud nechcete stopovat, a přesto na dopravě ušetřit, a máte-li zároveň dobrodružnější povahu, můžete využít on-line služby nabízející spolujízdu. Celosvětovou firmou je třeba BlaBlaCar.com, která operuje i u nás, a web je také v češtině. Princip je jednoduchý, zadáte si, kdy, odkud a kam chcete jet, a když některý z řidičů jede vybranou trasu, můžete se k němu přidat. Nemusíte se bát, protože všichni, kdo službu v yužívají, musí být registrovaní a na portálu si můžete přečíst jejich hodnocení. Velkou výhodou je i možnost zvolit dámskou spolujízdu, takže i samotné dámy mohou cestovat bez obav.

Využívejte prohlídky zdarma

Není žádným tajemstvím, že muzea a památníky nabízejí ve vybrané dny nebo hodiny vstup zdarma. Jen to chce o takových možnostech vědět, což souvisí s naším prvním tipem, jak ušetřit.

Třeba každou první neděli v měsíci se v Paříži můžete podívat do všech muzeí zdarma. Muzeum moderního umění v chorvatském Záhřebu zase láká návštěvníky na vstup zdarma každou první středu v měsíci. A v britských muzeích a velkých galeriích většinou neplatíte nikdy.

Sledujte, kdy je snížené vstupné

Stejně tak pátrejte po tom, kdy a kde mají děti vstup zdarma nebo kde platí snížené vstupné pro dospělé. Třeba v proslulých termálních lázních v Budapešti je každý den po 17. hodině snížené vstupné pro všechny. Do Papežského paláce v Avignonu, největšího gotického paláce v Evropě, mají zase vstup zdarma děti do 8 let.

Do klubů choďte před půlnocí

Jestli se vás na dovolené zmocní chuť jít si pořádně zatancovat do některého z klubů, vězte, že pokud se do podniku dostavíte před jedenáctou večerní, ve většině případů neplatíte vstupné. Po půlnoci už se většinou platí. Navíc obecně platí, že dámy, které přijdou do této doby, mají vždy vstup zdarma.

Sdílet článek