Volnočasové aktivity pro děti jsou důležité, protože dítě se v nich naučí dovednostem a znalostem, které ve škole nebo doma nezíská. Jak ale vybrat dětské zájmové kroužky, aby bylo spokojené vaše dítě i vaše peněženka? Máme pro vás tipy, jak ušetřit.

  Poslouchejte své dítě

To, že vás baví sport a chcete, aby v něm vyniklo i vaše dítě, nebo máte představu, že vám doma roste příští klavírní virtuos, nechte stranou. Zeptejte se dítěte, co by si přálo, co by ho zajímalo. Výběr vás může překvapit, ale často v něm může hrát roli třeba i to, že na daný kroužek chodí kamarádi ze třídy. I to je ale pro dítě důležitý fakt, na jehož základě se rozhoduje a který může zásadně ovlivnit, jestli ho kroužek bude bavit. Zda si dítě danou aktivitu skutečně oblíbí a zůstane u ní s chutí třeba i několik let, to nevíte nikdy. Ale když ho budete nutit chodit někam, kde ho to nebaví, je to opravdu vyhazování peněz.

  Třikrát a dost

Myslete na to, abyste dítě nepřepínali. Podle odborníků zvládne dítě na prvním stupni nanejvýš tři volnočasové aktivity za týden, u školáků na vyšším stupni pak záleží na tom, jak zvládají zvyšující se náročnost školní látky. V každém případě je dobré dát dětem i nějaké volné odpoledne, aby se mohli věnovat svým aktivitám, byť by to bylo „jen“ čtení na gauči. I pro dítě je důležité, aby mělo nějaký čas jen pro sebe, stejně jako vy. Může to pomoci i vám, protože vodit děti do a z kroužků je časově náročné i pro rodiče.

  Využijte lekci zdarma

Většina kroužků dnes už běžně nabízí zkušební hodinu. Pokud jde o jazyky, asi vám to příliš neřekne, ale zjistíte třeba alespoň to, jak je dítěti sympatický lektor a jestli to může fungovat. U sportovních, výtvarných nebo turistických oddílů vám ukázková hodina napoví víc a vy pak můžete spolu s potomkem vybrat to, co by ho bavilo nejvíc. I tak se ale připravte na to, že občas prostě jeho zájem po pár měsících ochladne.  

  Zjistěte si informace předem

Mnoho dětských kroužků má svou prezentaci na internetu. Najděte si tedy jejich stránky a podívejte se, co a jak podnikají, dřív než „nabídku“ volnočasových aktivit předložíte dítěti. Na stránkách navíc najdete i všechny další informace od ceny až po časovou náročnost kroužku, nebo i to, zda nabízí nějaké aktivity v době prázdnin, což vám může pomoci při plánování letních měsíců.

  Ptejte se

Máte-li vyhlédnutý nějaký dětský kroužek, zkuste si na něj sehnat reference. Podívejte se na sociální sítě, poptejte se mezi přáteli nebo ostatními rodiči ve škole. Jejich zkušenosti vám můžou pomoci najít tu aktivitu, která bude dítě bavit, nebo naopak vyhnout se kroužku, s nímž z nějakého důvodu nejsou děti spokojené.

  Využijte nabídku školy

Zjistěte, jaké kroužky nabízí přímo škola, a zkuste mezi nimi najít něco, co by vaše dítě bavilo. Školní kroužky nebývají příliš nákladné, a navíc se vyhnete tomu, že budete ztrácet čas při přejezdech mezi školou a kroužkem. Dítě může po vyučování absolvovat volejbal nebo jazykový kurz přímo ve škole.  

  Berte v úvahu logistiku

Ačkoli klíčovým faktorem při výběru kroužku pro vaše dítě by mělo být to, zda ho bude aktivita bavit, při výběru zkuste zohlednit i to, jak náročná bude logistika přesunu. Jinými slovy kolik času a peněz vás bude stát doprava na kroužek a domů. Žijete-li ve městě, máte výhodu v tom, že nabídka kroužků je větší a můžete místo auta využít hromadnou dopravu.  

  Spojte se s rodiči

Pokud znáte rodiče dalších dětí, které na daný kroužek docházejí také, domluvte se s nimi a podělte se o dopravu. Můžete se střídat, takže děti může hromadně vozit a vyzvedávat pokaždé jeden z vás. Ušetříte tím spoustu času, a jestliže jezdíte autem, i peněz.

  Zvažte náklady a perspektivu

Je-li kroužek finančně náročnější, například pokud vyžaduje velké počáteční nebo průběžné investice do vybavení, zvažte, jak je pravděpodobné, že u téhle činnosti vaše dítě dlouhodobě vydrží. To, že s vámi rádo sleduje hokej, nemusí znamenat, že z něj bude příští reprezentant.

  Sport si nechte doporučit

Jestliže vaše dítě neprojevuje zvláštní zájem o konkrétní sport a vy si nejste jistí, že by ho nějaký bavil, vyzkoušejte ukázkové hodiny nebo se přímo poraďte s odborníkem. Existují i speciální testy, které pomocí různých zábavných aktivit zjistí, jaký sport by byl pro vaše dítě vzhledem k jeho fyzickým předpokladům nejvhodnější. Zkuste dítě nejdříve přihlásit třeba do Sokola, kde si může vyzkoušet celou škálu sportů. Později s ním pak proberte, který ho nejvíce baví a kterému se chce věnovat více.

  Dejte na dobrovolníky

Poohlédněte se po dobrovolnických organizacích, které mnohdy pořádají zábavné kroužky pro děti za zlomek ceny v porovnání se „značkovými“ kroužky. Pokud na ně najdete kladné reference, nemusíte se dobrovolných lektorů vůbec bát.

MOUDRÉ ŠACHOVÁNÍ S MODROU PYRAMIDOU

Modrá pyramida letos rozjíždí nový projekt nazvaný Moudré šachování, který má představit svět šachu dětem na základních školách a otevřít jim tak možnost rozvíjet své schopnosti myšlení. Ve spolupráci se základními školami, které se do projektu zapojí, chceme dětem prostřednictvím této hry pomoci posílit dovednosti, které pomáhají řešit obtížné problémy, rozvinout kreativní i logické myšlení a paměť.

Kromě toho pořádáme zdarma kurzy šachů pro naše klienty i pro jejich děti v budově pražské centrály. Přihlaste se a zjistíte, že šachy jsou doslova pro každého. Jediné, co potřebujete, je chuť to zkusit. Pro více informací a pro přihlášení sledujte Facebook Modré pyramidy.

Sdílet článek