Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

12. 9. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

O příspěvku v mateřství a těhotenství se často nemluví, proto o něm také mnoho budoucích či novopečených rodičů ani neví. Příspěvek ale samozřejmě není pro všechny. Aby mohl být ženě přidělen, musí splňovat hned několik podmínek.

Jak uvádí Česká správa sociálního zabezpečení, tento příspěvek je jednou z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného, otcovské a peněžité pomoci v mateřství).

Účelem dávky je vlastně snížení finanční dopadu po převedení na jinou práci z důvodu těhotenství, případně mateřství.

Přečtěte si také

Nemocenská 2019: První tři dny nemoci dostanete od července zaplaceny

„Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je dávka poskytovaná ženám, které byly kvůli těhotenství či mateřství – do 9. měsíce po porodu – převedeny na jinou práci z důvodu, že práce, kterou dosud vykonávaly, je těhotným ženám zakázána nebo podle ošetřujícího lékaře taková práce ohrožuje její těhotenství. Dále jsou chráněny ženy, které jsou do konce devátého měsíce po porodu převedeny na jinou práci, a zaměstnankyně, které kojí a jsou proto převedeny na jinou práci – a v souvislosti s tímto převedením došlo k poklesu jejich započitatelného příjmu,“ vysvětluje tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová a dodává: „Pokud by došlo k poklesu příjmu z vlastní vůle, například tak, že si zaměstnankyně sama sníží pracovní úvazek, pak se nejedná o situaci, kdy by zaměstnankyni byla tato dávka poskytována.“

Další podmínkou, že vám bude příspěvek vyplácen, je vaše účast na nemocenském pojištění, což znamená například trvání zaměstnání v době nástupu na tuto dávku. Příspěvek proto není určen pro OSVČ, ženy pracující na základě dohody o pracovní činnosti nebo provedení práce ani ženy pracující v zaměstnání malého rozsahu.

Víte, že

„Výše vyrovnávacího příspěvku je vlastně rozdílem denního vyměřovacího základu zaměstnankyně – ke dni jejího převedení na jinou práci – a průměru jejích započitatelných příjmů připadajících na 1 kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po tomto převedení,“ uvádí ČSSZ. Dávka je vyplácena zpětně.

Pokud budete chtít o dávku požádat, předložíte zaměstnavateli tiskopis, který vám vystaví ošetřující lékař či gynekolog. Zaměstnavatel jej pak předá OSSZ.

 

Tip Rádce na finance

Chcete začít spořit svým potomkům již od útlého dětství? Skvělý nápad. Ideálním prostředkem je stavební spoření START. Nechte si poradit od specialistů Modré pyramidy, jak začít.

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Jak budeme stavět od roku 2020

Jak budeme stavět od roku 2020

Současně se začátkem příštího roku vstoupí v platnost nová evropská směrnice o energetické náročnosti, která může výrazně ovlivnit výstavbu nových bytových a rodinných domů. Na co je potřeba se připravit?

Top