Je velká šance, že se dočkáme změny stavebního zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu, která slibuje odlehčit přebytečnou byrokracii úřadu i drobným stavebníkům.
Největší změnou, která nás čeká, je sjednocení tří řízení při povolování stavby. Zatímco doposud je třeba vyřizovat odděleně žádost o stavební povolení, územní povolení a posouzení vlivu na životní prostředí, podle novely zákona budou tyto zákonné požadavky spojeny do jednotného koordinačního řízení.

Pokud si chcete v současnosti postavit na zahradě třeba skleník nebo bazén, musíte mít na paměti, že bez povolení musíte dodržet stavebním zákonem určené rozměry. Například u bazénů je to maximálně 40 m2. Pokud víte, že je plánovaná stavba překročí, musíte získat stavební povolení. Podle nového zákona vám bude stačit administrativně jednodušší rozhodnutí o umístění stavby.

Jednou z dalších věcí, které podle novely nebudete muset se stavebním úřadem řešit, je stavba plotů nižších než dva metry. Nyní potřebujete buď územní rozhodnutí, nebo musíte na úřadě zažádat o územní souhlas.

Stavba domu na zastavěné ploše větší než 150 m2 se v současnosti také neobejde bez stavebního povolení. Toto omezení chce novela zákona zrušit a umožnit stavbu svépomocí i na větší zastavěné ploše. Ke stavbě by vám mělo nově stačit ohlášení (za dodržení určitých podmínek o velikosti stavby).

I přestavby bytů budou nyní snazší – nebude již potřeba souhlas všech vlastníků bytových jednotek, ale postačí souhlas správce nebo společenství vlastníků.

Kromě jiného má novela přinést i povinnost zveřejňování dokumentů územního plánování on-line, aby k nim měl kdokoli snadný a komfortní přístup. Návrh byl schválen v září a nyní čeká na projednání v Poslanecké sněmovně. Pokud vše půjde hladce, předpokládá ministerstvo nabytí účinnosti novely v lednu 2018.

Sdílet článek